کد خبر : 883003

به کمک این راهنما آزمایش‌های خون را قبل از مراجعه به پزشک تفسیر کنید.

یکی از روش‌های تشخیص برای وضعیت جسمانی و سلامت بدن آزمایش خون است، پزشکان به کمک این روش تشخیصی می‌توانند از ابتلا به انواع بیماری‌ها آگاهی پیدا کنند اما بسیاری از افراد پس از انجام آزمایش خون به دلیل نوبت طولانی برای ویزیت یا مواردی چون عدم دسترسی به پزشک برای نشان دادن جواب آزمایش دچار استرس و اضطراب می‌شوند؛ ما 10 نکته درباره برگه آ‍زمایش به شما توضیح می دهیم که این موضوعات را کمتر پزشکی به شما می گوید.

عبارت ها و ستون های برگه آزمایش

آزمایش‌هایی که انجام می‌شود نتیجه آن‌ها در زیر ستونی که عبارت Test نوشته شده است درج می‌شوند، آزمایش‌های هورمونی، تست قند خون، چربی خون، میزان سلول‌های خونی مواردی هستند که در یک آزمایش خون روتین اغلب وجود دارند و آزمایش‌های خاص برای تشخیص بیماری یا یک مورد ویژه انجام می‌شوند.

10

نتیجه آزمایش در زیر ستونی که عبارت Result نوشته شده است، درج می شوند و به عنوان مثال عددی که در برابر تست کلسترول در زیر ستون Result نوشته شده، مقدار کلسترول خون شما را نشان می‌دهد.

واحد اندازه گیری در آزمایش خون را در ستون سوم که عبارت Unit نوشته شده است، درج می کنند که این واحد ها برای مثال mg/ dl در برگه آزمایش خون نشان داده شده است.

ستون چهارم، رنج طبیعی آزمایش را نشان می‌دهد که مقادیر آن در زیر عبارت Normal Range نوشته می‌شوند و بر اساس سن (Age)، جنسیت (Female برای خانم‌ها و Male برای آقایان) مقادیر درج می‌شود، البته در مواردی به جای سن، رده سنی چون کودک (Child) یا بالغین (Adult) را در این ستون می‌نویسند، افزون بر این، موارد خطرناک و مرز خطر را هم در ستون Normal Range ذکر می‌کنند.

مرز خطر با Border Link، شدیداً خطرناک با High Risk و کم خطر با Low Risk نمایش داده می شوند البته این احتمال وجود دارد که عبارت Not Seen هم در این ستون ببینید، به عنوان مثال اگر وجود باکتری یا عفونتی را خون شما آزمایش کرده باشند، در صورتی که این مورد مشاهده نشود، Not Seen یا Negative درج می‌شود.

10

آزمایش خون نرمال به چه معناست؟

در بسیاری از موارد پزشکان آزمایش خون CBC برای افراد تجویز می‌کنند و در شرایطی که فرد سلامت کامل داشته باشد آزمایش نتایج نرمال خواهد داشت اما در این موارد حتما آزمایش قبلی خود را همراه داشته باشید و از پزشک خود بخواهید که با توجه به تغییرات نتیجه آزمایش فعلی با قبلی به شما توضیح دهد.

محدوده نرمال آزمایش ها در خانم ها و آقایان تفاوت دارد

در بسیاری از آزمایش‌ها حد طبیعی در مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال گلبول‌های قرمز خون در مردان 5 تا 6 میلیون در میکرومتر و در خانم‌ها 4 تا 5 میلیون در میکرومتر است.

10

نتیجه نرمال با توجه به شرایط سنی متفاوت است

در بعضی آزمایش‌ها مانند هموگلوبین نتیجه آزمایش به سن وابسته است در کودکان هموگولبین بین 11 تا 13 گرم بر دسی لیتر در آقایان بین 14 تا 17 و در خانم‌ها بین 12 تا 15 گرم بر دلسی لیتر است، ‌افزون بر این در برخی آزمایش‌ها با وجود آن که حد نرمال در سنین مختلف یکسان است اما پزشک با توجه به سن فرد نظر خود را اعلام می‌کند به عنوان مثال اگر فردی بالای 45 سال و مبتلا به بیماری قلبی یا قند خون باشد پزشک در صورتی که LDL خون بالای 100 نشان داده شود توصیه می‌کند که با رعایت برخی نکات LDL خون را پایین بیاورد.

منفی بودن آزمایش؛ خبر خوشی که می شنوید

برخلاف بیشتر نکات که منفی بودن به معنای وضعیت بد است اما در آزمایش خون منفی نشان دهنده آن است که فرد در خطر بیماری یا عامل مورد نظر مانند ویروس و باکتری قرار ندارد به عنوان مثال وقتی آزمایش سل انجام می‌شود منفی بودن یعنی آن که فرد به سل مبتلا نیست.

10

امکان اشتباه در نتیجه آزمایش وجود دارد

در مواردی ممکن است نتیجه آزمایش به دلایل مختلفی اشتباه شده باشد در این صورت پزشک پس از مشاهده آزمایش به فرد اعلام می‌کند که باید یک بار دیگر آزمایش تکرار شود این موارد نگران کننده نیست و برای این آزمایش تکرار می‌شود که نتایج آن با اطلاعات علمی پزشک مغایرت دارد.

محدوده نرمال آزمایش‌ها با توجه به آزمایشگاه متفاوت است

محدوده نرمال هر تست خون یا ادرار بسته به آزمایشگاه متفاوت است و هر دستگاهی حد نرمال تست گرفته شده را در برگه آزمایش اعلام می‌کند به همین دلیل باید با توجه به محدوده نرمال ثبت شده در برگه آزمایش نتیجه را مورد بررسی قرار داد.

10

مواردی که موجب تداخل در جواب آزمایشتان می شود

به دلایل مختلفی چون مصرف دارو، استرس و اضطراب، مصرف غذا و ناشتا نبودن، بارداری، ساعتی که آزمایش خون می دهید، ورزش، افسردگی و ضربه های ناگهانی می تواند نتیجه ازمایش را غیر طبیعی کند و این تغییرات غیر عادی در آزمایش مشخص می شود و در مواردی نیاز به آزمایش دوباره است و در هنگام نشان دادن نتیجه آزمایش به پزشک باید این موضوعات را به او اطلاع دهید.

نتیجه تست خارج از رنج طبیعی نشانه بیماری است؟

نتیجه آزمایش خارج از رنج طبیعی همیشه به معنای بیماری نیست و در ۵ درصد از افراد سالم این احتمال وجود دارد که جواب آزمایش خارج از رنج طبیعی باشد.

10

احتمال خطا در آزمایشات چقدر است؟

باتوجه به اینکه امروزه آزمایشات به صورت اتوماسیون دستگاهی انجام می‌شوند، میزان خطا به حداقل ممکن خود رسیده است. علاوه براین، آزمایشگاه‌‌ها با انجام کنترل کیفی و کالیبراسیون دستگاه‌‌ها سعی بر به حداقل رساندن میزان خطای کاری خود دارند.

ممکن است نتیجه آزمایش اشتباها مثبت باشد

اولین آزمایش غربالگری برای یک بیماری اغلب باید با آزمایش دومی تایید شود. باید از آزمایش های مشخص تری برای یافتن نتایج دقیق و معنی دار استفاده کرد. نمونه ای از این آزمایش ها تست سریع HIV است که اغلب دقت کافی را داراست اما به ندرت ممکن است به اشتباه مثبت اعلام شود. باید تست های خاصی انجام دهید که میزان پادتن ها را اندازه گیری نماید، زیرا ممکن است فردی دچار بیماری های سیستم ایمنی (مثل آرتریت روماتوئید یا میلوم مالتیپل) باشد و بدن او تولید آنتی بادی هایی کند که با نتایج تست تداخل ایجاد نماید.

آزمایش خون/ خواندن آزمایش خون

آزمایش خون به عنوان یکی از مهم ترین و رایج ترین آزمایشاتی است که در بین افراد مختلف صورت می گیرد. آزمایش خون (CBC) جهت تشخیص بسیاری از بیماری ها و از همه مهم تر نشان دادن شرایط حیاتی و کلی بدن دارای اهمیت زیادی است. به همین جهت آشنایی با نحوه خواندن آزمایش خون می تواند کمک خوبی برای خود افراد باشد. در این مقاله می خواهیم شما را با اصطلاحات و حروف اختصاری آزمایش خون و تفاسیر آن ها آشنا کنیم.

حروف اختصاری در هر آزمایش

FBS : قند خون ناشتا MCHC : غلظت متوسط هموگلوبین WBC :شمارش گلبول های سفید RBC : شمارش گلبول های قرمز HB : هموگلوبین

HC :هماتوکریت HCV :حجم متوسط گلبول های قرمز بدن HCH :میزان متوسط هموگلوبین در گلبول های قرمز خون

R.D.W :ضریب تغییرات اندازه گیری گلبول های قرمز PLT :شمارش پلاکت ها PTE :درصد پلاکت ها MPV :حجم متوسط پلاکت ها

MCH :وزن متوسط هموگلوبین MCV :حجم متوسط هموگلوبین M/E :نسبت سلول های زاینده گلبول های سفید به قرمز RDW: پهنای گلبول قرمز در منحنی UA :تجزیه کامل ادرار TGs :تری گلیسیرید

HCG :تست حاملگی FSB :آزمایش قندخون

اصطلاحات آزمایش خون

WBC : مخفف WHITE BLOOD CELL و به تعداد و شمار ش سلول های سفید خون اشاره دارد که دارای نوتروفیل - منوسیت - لنفوسیت - بازوفیل - ائوزینوفیل است.

RBC : مخفف RED BLOOD CELL و به معنی تعداد گلبول های قرمز خون است.

HGB : مخفف HEMOGLOBIN و نشان از آن میزان رنگ دانه خون انسان است.مقدار هموگلوبین کم خونی یا پرخون بودن بدن را تعیین می کند.

PLT : مخفف PLATELET و به تعداد سلول هایی به نام پلاکت در خون اشاره می کند. پلاکت در انعقاد خون نقش داشته و تعداد آن ها مرتبط با بیماریهای انعقادی خون است.

HCT : مخفف HEMATOCRIT و به معنی نسبت حجم سلولی خون و بخش مایع خون است.

MCV : مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME و به معنی حجم گلبول های سرخ خون است.

NEU : مخفف NEUTROPHIL است که از سایر گلبول های سفید مهم خون است. بیشتر اوقات افزایش و کاهش در تعداد آن مربوط بهبیماری های عفونی و باکتریایی است

CBC : مخفف CELL BLOOD COUNT به معنی شمارش و اندازه گیری تمام مقادیر قابل اندازه گیری و قابل محاسبه خون است. که WBC - RBC - HCT-HGB-PLT-MCH-MCV-MCHC-MPV-RDW- …… را شامل می شود .

Lym : مخفف LYMPHOCYTE است که ازلحاظ تعداد از گلبول های سفید مهم خون است. بیشتر اوقات کاهش یا افزایش در میزان این سلول خونی هم مربوط به بیماری های ویروسی است .

Rdw : مخفف کلمه red blood cell ditribution width است. با کمک این عبارت میزان یک نواختی یا عدم یک نواختی اندازه گلبول های قرمز خون مشخص می شود.هر چه مقدار این عدد کم تر باشد ، گلبول های قرمز خون یک دست تر هستند. چنان چه به بیماری های آنیزوسایتوزیس و پویکیلوسایتوزیس شک کردید به اندکس گلبول قرمز خون مراجعه کنید.

MCHC :مخفف عبارت MEAN CORPOSULAR HEMOGLOBIN CONECTRTION است. این عبارت یه میزان غلظت متوسط هموگلوبین در سلول قرمز اشاره دارد.

MCH : مخفف عبارت MEAN CORPOSCULAR OF HEMOGLOBIN است و به میزان متوسط هموگلوبین در هرسلول اشاره می کند.

PRO : مخفف PROTEIN است و برای اندازه گیری کل پروتئین های سرمی به کار می رود.

ALT : مخفف ALANINE TRANSAMINASE است. مثل AST یک آنزیم به شمار می رود که در همان بافت هایی که ASTهست، این آنزیم نیز وجود دارد. هم چنین مقدار بالای این آنزیم مربوط به همان بیماری های AST است.

AST : مخفف عبارت ASPARTATAE TRANSINASE است. این آنزیم در قسمت های مختلف بدن مانند کبد، قلب ،گلبول های قرمز و .. حضور دارد. بالا بودن این آنزیم در مقدار غیر طبیعی نشان از بیماری در فرد است. از جمله بیماری هایی مانند همولیز درون عروقی ،آسیب های کبدی ناشی از هپاتیت و یا کبد چرب، آسیب های قلبی از این دسته اند.

Cr : مخفف کلمه creatinne است. این جسم آلی در داخل بدن از ماده ای به اسم کراتین فسفات تهیه می شود که در عضلات بدن تولید می گردد . مقدار این جسم به توده عضلانی افراد مختلف بستگی دارد. برای نمونه در نوزادان کم تر و در مردان بیش تر است.

Bun : مخفف blood urea nitrogen است. سنجش این پارامتر سرمی جهت ارزیایی عملکرد کلیه مهم و مفید است. اوره به عنوان محصولی فرعی که ازمتابولیسم پروتئین ها در کبد تولید می گردد و در واقع ضایعات حاصل از مصرف پروتئین را به شکل اوره از کلیه دفع می کند. بنابراین مسئله خوبی برای بررسی عملکرد کلیه است.

آزمایش خون/ خواندن آزمایش خون w

G6pd : مخفف عبارت glucose6 phosphate dehydrogenase است. نوعی آنزیم درون سلولی که در گلبول های قرمز هم پیدا می شود. این آنزیم در گلبول های قرمز یک آنزیم کلیدی برای محافظت از غشای گلبول های سرخ محسوب می گردد. چنان چه این آنزیم وجود نداشته باشد، همولیز گلبول های قرمز خود به خود اتفاق می افتد و شخص دچار آنمی حاصل از همولیز می شود.

Diff :مخفف کلمه differential است. هدف از آن تعیین کردن درصد گلبول های سفید خون به صورت چشمی است .در این آزمایش تعداد ۱۰۰ الی ۲۰۰ عدد گلبول سفید بطور چشمی شمارش و در صد عدد انواع مختلف سلول های سفید خون گزارش می شود.اغلب در عفونت های میکروبی نوتروفیل ها درصد بالایی پیدا می کنند و در عفونت های ویروسی بیشتر درصد لنفوسیت ها افزایش می یابد.

PBS : مخفف کلمه Peripheral blood smear است. در این جا اسمیر خون محیطی بدن مشاهده می شود . گزارش اشکال غیر طبیعی و اندازه های غیر طبیعی از گلبول های قرمز خون محیطی نیز تهیه می شود.

Retic : مخفف reticolocyte از گروه سلول های قرمز خون است. به علت نابالغ بودن در رنگ آمیزی حیاتی شبکه هایی از رشته های ریبوزومی در آن دیده می شود . این سلول ها اندازه بزرگی دارند. وجود این سلول ها درخون رابطه مستقیمی با فعالیت خون سازی مغز استخوان بدن فرد دارد. تعیین کردن درصد این سلو ل ها درخون برای برآ ورد میزان خون سازی تاثیر دارد.

HBA1C : در گلبول های قرمز انواع گوناگونی از هموگلوبین ها هست که حداکثر غلظت را در افراد بالغ هموگلوبین نوع A تشکیل می دهد، ولی مقدار کمی از این نوع به وسیله کربوهیدرات ها گلیکوزیله می گردد که به آن HBA۱C گفته می شود. این نوع از هموگلوبین در اشخاصی که دیابتیک دارای غلظت بیشتری است، در واقع نشان دهنده میزان قند خون این اشخاص طی دو سه ماه گذشته است.

BILIRUBIN : ماده ای که از کاتابولیسن هِم ( HEME) زنجیره گلوبین تشکیل می شود. اگر این ماده در خون افزایش یابد موجب ایجاد یرقان یا زردی می شود. یرقان می تواند ناشی از همولیز شدید گلبول های قرمز یا ناشی از نقص های آنزیم های کبدی یا انسداد باشد.

CHYLOMICRONES : شیلومیکرون به ذراتی که حاوی پروتئین و چربی هستند و در واقع چربی های غذایی را از روده به کبد و عضلات و قلب انتقال می دهند و اغلب دارای تری گلیسرید هستند، گفته می شود.

VLDL : مخفف VERY LOW DENSITY LIPOPROTEIN و از گروه خانواده لیپوپروتین ها است (شیلومیکرون- HDL- LDL) . شیلومیکرون چربی های غذایی را در خون و VLDL چربی های داخلی مخصوصا کلسترول را جابه جا می کند.

روش تفسیر و خواندن آزمایش خون

آزمایش خون/ خواندن آزمایش خون

Hgb

هموگلوبین به عنوان یکی از عنصر های اصلی تشکیل دهنده گلبول های قرمز در برگه های آزمایش به صورت ( Hg, HGB و Hgb ) نوشته می شود. هموگلوبین از اسید آمینه تشکیل یافته و جایگاه های گوناگونی را جهت ترکیب با اکسیژن دارا است. هم چنین در این ماده آهن نیز وجود دارد. در محیط هایی که اکسیژن زیاد باشد با آن ترکیب می گردد ولی در محیط های کم اکسیژن آن را آزاد می کند. با اندازه گیری کلی هموگلوبین در واقع تعداد گلبول های قرمز مشخص می شود.

مقدار اصلی : به صورت طبیعی در خانم ها ۱۲_ ۱۶گرم در هر دسی لیتر و در آقایان در حدود ۱۴_ ۱۸ گرم در هر دسی لیتر است.

محدوده خطر : چنان چه مقدار هموگلوبین از ۵ کمتر و از ۲۰ بالاتر باشد نیازمند رسیدگی فوری می شود.

علل افزایش Hgb
 • سوختگی های شدید
 • مشکلات ریوی
 • نارسایی های مزمن ریه و از دست دادن بیشتر آب
 • عوارض داروهایی مانند جنتامایسین و متیل دوپا
علل کاهش Hgb
 • خون ریزی های شدید
 • کم خونی
 • بیماری سرطان
 • سوءتغذیه
 • بیماری لوپوس
 • بیماری های کلیوی
 • بزرگ بودن طحال
 • مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها، آسپرین ها، ایندومتاسین
 • داروهای ضد سرطان

نکته: میزان Hgb در زمان حاملگی کم می شود. این در حالی است که خون سازی کمی بیشتر شده ولی حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدار کلی هموگلوبین در هر دسی لیتر کاهش پیدا می کند. هم چنین زندگی کردن در ارتفاعات نیز موجب نیاز بیشتر بدن به اکسیژن می شود و در این بین کمبود اکسیژن محیط اطراف باعث تولید زیاد هموگلوبین می گردد. طحال موجب تخریب سلول های پیرخون می شود . بزرگ تر شدن طحال برابر است با تخریب بیشتر سلول ها و در نتیجه کاهش RBCو Hgb بدن اتفاق می افتد.

آزمایش خون/ خواندن آزمایش خون

WBC

این حروف مختصر در آزمایش خون نشان از گلبول های سفید خون دارد. با اندازه گیری کردن گلبول های سفید می توان به بیماری های عفونی در بدن پی برد.وظیفه این سلول ها دفاعی است و در شرایط های مختلف غیر عفونی و عفونی از خود واکنش نشان می دهند.

دو جزء مهم در شمارش WBC ها

اولی مقدار کلی گلبول های سفید در یک میلی متر خون و دیگری شمارش جزء به جزء خود این سلول ها است. زیرا گلبول های سفید بدن خود تیز از ۵ نوع مختلف تشکیل یافته اند. در برگه آزمایش خون کلمه diff در مقابل CBC جهت شمارش همین انواع گوناگون گلبول های سفید خون است.

مقدار طبیعی : در رده سنی بزرگ سالان و کودکان بالای دو سال مقدار طبیعی گلبول های سفید در حدود ۵_ ۱۰ هزار در هر میلی لیتر خون طبیعی است.

محدوده خطر : مقدار کمتر از ۲۵۰۰ و بالاتر از ۳۰۰۰۰ نشان از بیماری های خطرناک دارد.

علل کاهش WBC در بدن
 • به کاهش گلبول سفید در بدن انسان به مقادیر زیر ۴۰۰۰ لکوپنی گفته می شود که علل مختلفی را دارد که عبارتند از:
 • نارسایی های مغز استخوان
 • مسمومیت های دارویی
 • عفونت های بسیار زیاد
 • سوءتغذیه
 • بیماری های خود ایمنی
 • ایدز
 • شیمی درمانی و رادیو تراپی
علل افزایش WBC

به مقادیر بالای ۱۰۰۰۰ و افزایش گلبول سفید لکوسیتوز گفته می شود. این نشانه هایی از بیماری های عفونی، التهاب، تخریب بافت بدن، سرطان خون و لوسمی دارد. هم چنین استرس، جراحت ، ضربه و تب نیز موجب افزایش مقدار WBC می گردد.

نکته: وظیفه اصلی گلبول های سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل مزاحم و خارجی آن است. هم چنین در آلرژی ها نیز این سلول ها مسئول بروز واکنش هستند. هر نوع تغییر در WBC ها نشانه ای از عفونت، استرس یا ویروس و... است. هم چنین فعالیت های ورزشی و بدنی سنگین،حاملگی و زایمان نیز باعث افزایش تعداد WBC ها می شود.

آزمایش خون/ خواندن آزمایش خون

HTC

هموتوکریت یا همان HTC یکی از مقادیر اندازه گیری گلبول های قرمز خون است. HTC در صدی از حجم کلی خون محسوب می شود که از گلبول قرمز ساخته شده است. با اندازه گیری کردن بخش قرمز رسوب خون در لوله آزمایش نسبت به کل ارتفاع خون اندازه گیری می گردد.در برخی شرایط با توجه به بیماری های مختلف که اندازه گیری RBC و Hgb با مشکل مواجه می شود، HTC اندازه گیری می شود تا به صورت مستقیم اندازه هموگلوبین و گلبول قرمز را در خون نشان دهد.

مقادیر طبیعی : HTC در آقایان در حدود ۴۲_۵۲درصد و برای خانم ها در حدود ۳۷_۴۷درصد است. البته لازم به ذکر است که در خانم های حامله بالاتر ۳۳طبیعی به حساب می آید.

محدوده خطر : HTC بیش تر از ۶۰ درصد و کم تر از ۱۵ درصد خطرناک و موجب نگرانی است.

علل کاهش HTC در بدن
 • تقریبا همان علت های HGB و RBC را می توان موثر دانست. هم چنین موارد زیر :
 • پرکاری تیرویید
 • سیروز کبدی
 • نارسایی مغز استخوان
 • علل افزایش HTC
 • اسهال های شدید
 • سوختگی
 • بیماری های انسدادی ریوی
 • از دست دادن آب بیش از حد
 • تولید غیر مجاز گلبول قرمز

نکته: بیماری هایی از قبیل بیماری گلبول قرمز داسی شکل باعث تغییر مقدار HTC می شوند. چنان چه اندازه های گلبول قرمز طبیعی باشد، مقدار هموتوکریت ۳ برابر هموگلوبین خواهد بود. توجه داشته باشید که هموتوکریت نبایستی بلافاصله پس از خون ریزی شدید اندازه گیری گردد.

RBC

این حروف مخفف سلول قرمز خون است.گلبول های قرمز قسمت اصلی خون هستند. علت قرمزی این گلبول ها بخاطر هموگلوبین است که وظیفه اصلی حمل و نقل اکسیژن و دی اکسید کربن را بر عهده دارند. مقادیر طبیعی: به طور طبیعی در حدود ۴/۷_۶/۱ میلیون در هر میکرولیتر خون است. اما برای خانم ها می تواند مقداری کم تر و در کودکان بیشتر باشد.

علل کاهش RBC
 • خون ریزی های گوارشی
 • خون ریزی های ناشی از محل زخم
 • سوءتغذیه
 • فقر آهن
 • کمبود ویتامین B12
 • شکسته شدن سلول های خونی یا همولیز بر اثر بیماری هایی مانند فاوسیم، مشکلات ژنتیکی مثل گلبول های قرمز سلول داسی شکل، مشکلات مغز استخوان
 • نارسایی کلیوی
 • بیماری های مزمن
 • تومورهای سرطانی
 • بیماری های روماتویید

آزمایش خون/ خواندن آزمایش خون

RBC Index
 • تعیین نمودن میانگین حجم یک گویچه قرمز A_MCV
 • تعیین نمودن میانگین مقدار هموگلوبین در یک گویچه قرمز و .... B_ MCH
 • گزارش مرفولوری گویچه های قرمز خون- Red blood cell morphology report d _ immature cells report
 • گزارش سلول های نارس
 • گزارش انگل خونی مانند انگل ماریا در صورت مشاهده شدن - Malaria parasit report

آزمایش CBC توسط کارشناس آزمایشگاه انجام می شود و دارای نتیجه ارزشمندی است.

علل افزایش RBC در بدن
 • وجود گلبول قرمز زیاد نشان از ظرفیت بالای حمل اکسیژن دارد.
 • زندگی در ارتفاعات به خاطر کمبود اکسیژن
 • بیماری های ریوی
 • بیماری های مربوط به هیپوکسی مزمن
 • بیماری های مادرزادی قلبی

نکته: گلبول های قرمز پس از تولید در مغز استخوان به مدت ۱۲۰ روز در خون زندگی می کنند و در آخر عمر خود خرد می شوند و به عنصر های سازنده اش تبدیل می گردند. در زمان حاملگی مقدارRBC ها کمتر نشان داده می شود و علت آن افزایش حجم مایع خون است.

با مطالعه این خبر آزمایش‌ خون خود را پیش از مراجعه به پزشک تفسیر کنید و با شرایط بدن و وضعیت سلامتی تان آشنا شوید.

*****************

چگونه از جواب آزمایش خون سردرآوریم؟
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از مراجعه به پزشک با لیست بلندبالایی از انواع آزمایشات روبرو شوید. آزمایش خون یکی از مهمترین بخش‌های آزمایشی است که هر پزشکی برای تشخیص بیماری افراد تجویز می‌کند.
گاهی دلهره از لحظه تجویز آزمایش تا لحظه تفسیر آن در افراد به وجود می‌آید به همین دلیل در نظر داریم در گزارش برخی کلمات کلیدی در برگه های جواب آزمایش را به صورت ساده تفسیر کنیم؛ البته تشخیص بیماری و علت تغییرات در آزمایش را تنها پزشک تمتخصص شخیص می‌دهد و این اطلاعات فقط در وهله اول کمک کننده است.
آزمایش سلول‌های خون آزمایش (cbc) شمارش گلبولهای قرمز و سفید خون و پلاکت‌های آن است که در آن اندازه و حجم این سلول‌ها مورد بررسی قرار مى گیرد. این آزمایش یک ابزار غربالگری بوده که کمک می‌کند که پزشک عفونت‌ها و آلرژی وبسیارى بیماری ها، کم خونی و سرطان خون را تشخیص دهد. مواردی که معمولا در cbc اندازه گیری شده عبارتند از: سلول‌های سفید خون با (wbc) نمایش داده مى شود، اندازه‌گیری مقدار گلبول‌های سفید خون، یکی از راهکارهاى اصلی برای تشخیص عفونت در بدن بوده و به عنوان سیستم دفاعى در بیماری‌ها واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند. آزمایش RBC براى شمارش گلبول‌های قرمز استفاده مى شرد، این سلول‌ها اکسیژن را به بافت‌ها در سراسر بدن رسانده و بالا بودن تعداد آن‌ها می‌تواند نتیجه از دست دادن آب بدن، مشکلات کلیوی، ریوى یا قلبى باشد، از طرفى کم بودن گلبول هاى قرمز نشان دهنده کم خونی، سوء تغذیه، بیمارى مغز استخوان، یا خونریزى رخ دهد البته در صورتی که گلبول قرمز می‌تواند بیشتر از تعداد طبیعی باشد که نشان دهنده‌ی بیماری نیست. HBG نشان دهنده هموگلوبین است، این پروتئین به گلبول‌های قرمز، رنگ داده و اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن انتقال داده و دی‌اکسیدکربن را به ریه‌ها بر می‌گرداند. HCT هماتوکریت نشان دهنده درصد سلول‌های قرمز نسبت به کل حجم خون است. Plt پلاکت‌ها در انعقاد و لخته شدن خون اهمیت دارند، پلاکت‌ها به التیام زخم کمک کرده و از خونریزی بیش از حد جلوگیری مى کند. MCV نشان دهنده میانگین سلول‌های قرمز است. MCH نشان‌دهنده میزان هموگلوبین‌های حامل اکسیژن در خون است. آزمایش‌های تیروئید تیروئید دو هورمون T۴ و T۳ را ترشح می‌کند. به T۴ تیروکسین گفته شده و به تری-یدوتیرونین (T۳) تبدیل می‌شود. T۳ از نظر بیولوژیکی فعال‌تر بوده و متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند. اگر سطح هورمون‌ها کمی از حد طبیعی پایین‌تر بیاید، هیپوفیز با ترشح هورمونی به نام هورمون محرک تیروئید (TSH)، غده تیروئید را برای تولید T۴ بیشتر تحریک کرده و اگر از حد طبیعی بالاتر باشد، ترشح TSH متوقف می‌شود تا تیروئید T۴ کمتری تولید کند، به TSH، تیروتروپین هم گفته می‌شود. بالا بودن TSH و پایین بودن T۴ نشان دهنده کم‌کاری تیروئید و پایین بودن TSH و بالا بودن T۴ نشان دهنده پرکاری تیروئید است. FBS
اندازه گیری قند خون فرد ناشتا با این آزمایش صورت می‌گیردو فرد باید ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتا بوده و آزمایش را انجام دهد.
اگر میزان آن بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بیشتر از ۱۰۵ باشد، فرد در معرض خطر ابتلا به دیابت در ده سال آینده قرار دارد. میزان طبیعی قند خون بین ۶۵ تا ۷۰ ودر محدوده بالا بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ است. آزمایش‌های چربی خون
آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول Cholestrol، کلسترول خوب HDL، کلسترول بد LDL و تری گلیسرید T.G می‌شود.

*

جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید