کد خبر : 893710

بنا بر اعلام اورژانس شیراز، سیلاب امروز شیراز تاکنون ۱۷ کشته و ۶۸ مصدوم برجای گذاشته است.در میان اجساد پیدا شده ۶ مرد، ۳ کودک و ۸ زن هستند.مصدومین نیز ۳۸ نفر بستری و ۳۰ نفر سرپایی مداوا شدند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز فارس : به علت بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در ورودی شمال شهر از ورود به این منطقه خودداری کنید.
سیل در شیراز فاجعه افرید+فیلم
رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با توجه به هشدار مدیریت بحران مبنی بر بارندگی شدید در این کلانشهر توصیه‌های ایمنی زیر را به شهروندان و مسافران داد. محمدهادی قانع با توجه به شدت بارندگی و آبگرفتگی معابر از شهروندان و مسافران خواست از تردد در کنارگذر‌ها خودداری و از مسیر‌های جایگزین عبور کنند و از سفر‌های غیر شهری و غیر ضروری، خودخوداری کنند.
دانلود
وی افزود: منزل‌ها و خودرو‌هایی که دچار آبگرفتگی شده اند توسط نیرو‌های شهرداری و آتش نشانی در حال امداد رسانی هستند
تصاویر و گزارش‌های رسیده از برخی نقاط کشورمان حکایت از بروز بحران دارد؛ بحرانی از جنس سیلاب و مشابه آنچه در گلستان در روز‌های گذشته رقم خورده است.
از جمله مناطقی که سیلاب در آن آغاز شده و به شدت خودنمایی می کند، شهر پرمسافر شیراز است که تصاویر رسیده از آن به شدت هولناک است؛ تصاویری از شناور شدن انبوه خودروها روی سطح آب در میان بهت و هراس شدید مردمی که نمی دانند اوج سیلاب را مشاهده می کنند یا شروع یک فاجعه وسیع تر را. رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با توجه به هشدار مدیریت بحران مبنی بر بارندگی شدید در این کلانشهر توصیه‌های ایمنی زیر را به شهروندان و مسافران داد.
سیل در شیراز فاجعه افرید+فیلم
محمدهادی قانع با توجه به شدت بارندگی و آبگرفتگی معابر از شهروندان و مسافران خواست از تردد در کنارگذر‌ها خودداری و از مسیر‌های جایگزین عبور کنند و از سفر‌های غیر شهری و غیر ضروری، خودخوداری کنند. وی افزود: منزل‌ها و خودرو‌هایی که دچار آبگرفتگی شده اند توسط نیرو‌های شهرداری و آتش نشانی در حال امداد رسانی هستند.
فرد سی ساله‌ای که قبل از وقوع سیلاب وارد بستر رودخانه خشک شیراز شده و بعد از وقوع سیلاب گرفتار شده بود، توسط آتش نشانان نجات پیدا کرد. وی گفت: این فرد با تلاش یک ساعته نیرو‌های آتش نشان و در حالی که چند بار سیلاب او را با خود برد، نجات پیدا کرد. عدلو تاکید کرد که حال عمومی نجات یافته خوب است. بعد از تداوم بارندگی بامداد سه شنبه نهم بهمن و باز شدن دریچه‌های آب بند خرم رود، جریان آب در بستر رودخانه خشک شدت گرفته و موجب گرفتار شدن یک شهروند شد. به گفته برخی شاهدان، این شهروند به قصد عکاسی از سیلاب وارد بستر رودخانه خشک شیراز شده بود.
سیل در شیراز فاجعه افرید+فیلم
جسد کودک غرق شده در سیل شیراز

*بنا بر اعلام اورژانس شیراز، سیل امروز(ساعت 15:00 روز دوشنبه)، تا کنون به کشته شدن ۱۰ نفر و زخمی شدن ۱۵ نفر ازهموطنانمان منجر شده است.

با وجود جاری شدن سیل در شیراز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس می‌گوید: شهر در حال مدیریت است و مسافرانی که در حاشیه دروازه قرآن درگیر سیل شده‌اند هم اکنون در یکی از هتل‌های شیراز اسکان موقت داده شده‌اند و سالن‌های ورزشی نیز برای اسکان اضطراری مسافرانی جای مناسبی نداشتند، آماده شده است. سرهنگ نادر رحمانی، رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور خبر داده که سیل ۲۰۰ خودرو را در دروازه قرآن شیراز با خود برده است. او گفته این حادثه در پی طغیان رودخانه رخ داده است. به گفته نادری، هنوز گزارشی از خسارت جانی این حادثه مخابره نشده است. یکی از راهنمایان گردشگری مستقر در شیراز نیز به ایسنا گفت: همه مسافران در حال هدایت به سمت غرب شیراز هستند، چون شرق و جنوب شهر با سیلاب مواجه شده است. به گفته او، شیب محوطه دروازه قرآن باعث آب گرفتگی و وقوع سیل شده است. این راهنما به استناد مشاهداتش گفت که آب اطراف بازار وکیل را نیز دربرگرفته است. به گفته رحمانی، رئیس مرکز کنترل پلیس راهور برخی از معابر منتهی دروازه قرآن هم اکنون مسدود شده و نیرو‌های امدادی در محل حضور دارند.
تکمیلی/
سخنگوی سازمان امداد و نجات از امدادرسانی گفت: سیل شیراز ۵۱ مصدوم داشته و به ۸۱۰ نفر امدادرسانی شده است. به دنبال وقوع سیل در استان فارس در محدوده دروازه قرآن شیراز، مصطفی مرتضوی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اسکان اضطراری افراد متاثر از حادثه سیل شیراز گفت: ٤٥٦ خانوار در نمایشگاه بین المللی شیراز اسکان داده شده‌اند همچنین تیم‌های عملیاتی در ٤٥ نقطه درگیر عملیات سیلاب هستند. سخنگوی سازمان امداد و نجات در پایان اظهارکرد: درسیل شیراز، ٩٠٤ نفر حادثه دیده و ٢٠٧ خانوار آسیب دیده‌اند. همچنین این حادثه ۵۱ مصدوم به جای گذاشت. دو نفر از مصدومان به ایلام منتقل شدند.
اورژانس شیراز ساعت 20 اعلام کرد، سیلاب امروز شیراز تاکنون ۱۷ کشته و ۶۸ مصدوم برجای گذاشته است. در میان اجساد پیدا شده ۶ مرد، ۳ کودک و ۸ زن هستند. مصدومین نیز ۳۸ نفر بستری و ۳۰ نفر سرپایی مداوا شدند.
علت وقوع سیل در شیراز چه بود؟ سخنگوی شورای شهر شیراز:
یکی از دلایل حادثه طغیان رودخانه آب زنگی و ریزش آبی بود که در ارتفاعات آن منطقه جاری بود همچنین خودرو‌های مسافران به صورت پراکنده در ورودی دروازه قرآن علت دیگر تشدید حادثه بود. با توجه به پیش‌بینی بارندگی شدید در امشب و فردا صبح، مجموعه شهرداری شیراز به صورت ۱۰۰ درصد آماده‌باش هستند. همه پیش‌بینی‌ها شده بود، اما کل حادثه در کمتر از ۱۵ دقیقه رخ داد.
حجم ویدیو: 2.11M | مدت زمان ویدیو: 00:00:39
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید