کد خبر : 893850

احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به برخی شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه بارش‌های شدید باران در کشور ناشی از بارورسازی ابرهاست، گفت: این شایعات را رد می‌کنم و تاکید دارم که چنین ادعاهایی درست نیست.

دلیل سیل های اخیر بارورسازی ابرها است

احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به برخی شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه بارش‌های شدید باران در کشور ناشی از بارورسازی ابرهاست، گفت: این شایعات را رد می‌کنم و تاکید دارم که چنین ادعاهایی درست نیست.

وی تصریح کرد: بارش‌های اخیر کشور به هیچ وجه ربطی به بارورسازی ابرها ندارد.

لازم به ذکر است ؛ از ابتدای بهار ۹۸، شهرهای مختلف ایران در اثر فعالیت سامانه‌های بارشی با بارش باران و برف همراه است. شدت بارش‌ها در برخی مناطق به حدی بوده که باعث وقوع سیلاب شده است. در حال حاضر علاوه بر استان‌های گلستان و مازندران، لرستان و خوزستان نیز با سیل و طغیان رودخانه‌ها درگیر هستند.

در همین حال کاوه مدنی، دانشمند و کارشناس محیط زیست درباره شایعه های ایجاد شده درباره اینکه سیل های اخیر به دلیل بارورسازی بیش از اندازه ابرها به وجود آمده است در توئیتر نوشت:

«#سیل های اخیر در کشور، ارتباطی به #باروری_ابرها، پروژه #هارپ و پس فرستادن ابرهای دزدیده شده ندارد! #دروغ_ممنوع»

مستند نحوه باروری ابرها

* سال آبی 1396 و 1397 هیچ پروژه باروری ابر‌ها نداشتیم مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابر‌های مرکز مطالعات وزارت نیرو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مازندران با اشاره به اینکه بارندگی امسال بارش خوبی بود و برخی از انتظارات جبران کاهش بارندگی حداقل سال قبل را برآورده کرد ولی سیلاب‌های مختلفی را هم به همراه داشت و در سال‌های قبل هم شاهد این سیل‌ها بودیم و در سایر کشور‌ها هم شاهد سیل هستیم، گفت: شایعاتی که درباره باروری ابر‌ها و اثر آن در سیل‌های اخیر وجود دارد ولی ما بر طبق پروتکلی که داریم، هیچ باروری ابر‌ها را در زمان حوادث طبیعی در طول 20 سال اخیر انجام ندادیم. فرید گلکار با بیان اینکه در سال آبی 1396 و 1397 هیچ پروژه باروری ابر‌ها نداشتیم و در 4 ماه قبل به صورت محدود با کمک پهباد در آذربایجان شرقی، خراسان‌جنوبی و چهارمحال‌بختیاری برای تست اجرایی کردیم و بارندگی محدود ایجاد شد، افزود: پس از تزریق و باروری ابر‌ها یک ربع ساعت تا حداکثر 2 ساعت بعد از عملیات شاهد بارندگی خواهیم بود. وی با اشاره به اینکه سرعت سامانه باروری ابر‌ها از 50 تا 120 کیلومتر است و انتخاب منطقه مبدا و مقصد و هدفدار‌بودن آن مورد توجه است، گفت: باروری ابر‌ها با توجه به خشک و نیمه‌خشک بودن کشور و با توجه به اینکه برخی از کشور‌هایی که بیشتر از ایران بارندگی دارند ولی در زمینه باروری ابر‌ها برنامه‌های جدی دارند برای کشور ما با توجه به هزینه کم و انطباق با طبیعت کشور و بارندگی یک سوم ایران نسبت به میانگین جهانی به عنوان یکی از ابزار‌های مدیریت منابع آب، لازم است. گلکار با بیان اینکه زود است که درباره آغاز مرحله تر‌سالی در کشور صحبت کنیم و تعجب کردم که در این باره اظهار‌نظر می‌شود، خاطر نشان کرد: علم هواشناسی تا 10 روز و پیش‌بینی اقلیمی حداکثر تا 6 ماه در سطح جهانی می‌تواند پیش‌بینی موثقی ارائه کند و تر‌سالی خوشحال‌کننده است ولی اظهارنظر درباره آن خیلی زود است. مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابر‌های مرکز مطالعات وزارت نیرو با بیان اینکه در بودجه محدودیت‌هایی داشتیم که در سال آبی 99 ـ 1398 با استفاده از تجهیزات صنایع دفاع و هوا و فضای سپاه پروژه باروری ابر‌ها را با برنامه‌ریزی دقیق و با وسعت قابل توجهی اجرایی می‌کنیم.
دلیل سیل های اخیر بارورسازی ابرها است؟ + فیلم
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید