کد خبر : 894628

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با اعلام این‌که بارش‌ها در استان خوزستان از صبح روز شنبه هفته آینده مجدداً آغاز خواهد شد، نسبت به وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز،مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با اعلام این‌که بارش‌ها در استان خوزستان از صبح روز شنبه هفته آینده مجدداً آغاز خواهد شد، نسبت به وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
**تلاش سپاه و ارتش برای متوقف کردن جریان آب
معاون هماهنگ کننده قرارگاه کربلا درباره آخرین وضعیت شهر اهواز گفت: شهر اهواز فعلا امن است و مشکل خاصی ندارد. به گزارش حوزه دفاعی خبرگزاری تسنیم، به نقل از روابط عمومی سپاه، سردار عباس یوسفی، معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه کربلا، در گفت‌وگویی درباره آخرین وضعیت سیل در شهر اهواز گفت: شهر اهواز فعلا امن است و مشکل خاصی ندارد.
وی افزود: سپاه، ارتش و همه نهاد‌ها در تلاش هستند تا جریان آب و سیل احتمالی در شهر را متوقف کنند. معاون هماهنگ کننده قرارگاه کربلا با تبیین آخرین وضعیت شهر اهواز یادآور شد: شهر اهواز از نظر فیزیکی فعلا امن است، اما همه مسئولین باید مراقب و پیگیر وضعیت سیل بند‌ها باشند. سردار یوسفی با تاکید بر دفع خطر کلی سیل توسط نیرو‌های مسلح و به خصوص بسیج و سپاه گفت: در شرایط کنونی سه شهر حمیدیه، سوسنگرد و هویزه در خطر سیلاب هستند.
**زیر آب رفتن تاسیسات نفتی در هورالعظیم/ پر شدن تالاب در هر دو سوی مرز ایران و عراق + فیلم
تصاویر هوایی از پر شدن هورالعظیم در هر دو سوی مرز ایران و عراق و زیر آب رفتن تاسیسات نفتی در این تالاب حکایت دارد. زیر آب رفتن تاسیسات نفتی در هورالعظیم/ پر شدن تالاب در هر دو سوی مرز ایران و عراق + فیلمبه گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، تصاویر هوایی از پر شدن تالاب هورالعظیم در هر دو سوی مرز ایران و عراق دارد. جدیدترین تصاویر از هورالعظیم نشان می‌دهد تاسیسات نفتی به زیر آب رفته است. مهمترین شایعه ضد انقلاب و رسانه‌های بیگانه در این روز‌ها این بوده است که نیرو‌های نظامی استان خوزستان برای جلوگیری از ورود آب کرخه به هورالعظیم (در امان ماندن تأسیسات نفتی) با انفجار سد‌ها باعث ورود آب به مناطق مسکونی و روستا‌ها شده‌اند. در حالی که تصاویر هوایی نشان می‌دهد هورالعظیم هم در بخش ایران و هم در بخش عراق کاملا پرآب شده است.
** آخرین وضعیت شهرستان حمیدیه + فیلم
حمیدیه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است که در مسیر رودخانه کرخه قرار دارد و با افزیش حجم خروجی آب از سد کرخه، شدت آب گرفتگی این شهرستان بیشتر شده است.
شهرستان حمیدیه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. مرکز این شهرستان شهر حمیدیه است و شامل ۲ بخش و ۴ دهستان است. این شهرستان در مسیر رودخانه کرخه قرار دارد و با افزایش حجم خروجی آب از سد کرخه دچار آبگرفتگی شدیدی شد به طوری که حجم آب به زیر پل ارتباطی رسیده است.
** آغاز بازسازی اضطراری راه‌های خوزستان از ۳ روز آینده/ بسیج ۴۲۰ ماشین راهداری برای تعمیر جاده‌ها
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که به دلیل بارندگی‌های شدید ۳۵ محور اصلی، فرعی و روستایی استان خوزستان زیرآب رفته است، گفت: ۴۲۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری در قالب ۵۰۰ نفر برای انجام عملیات اضطراری بازسازی راه‌های خوزستان بسیج شده‌اند.
عبدالهاشم حسن نیا در خصوص آخرین وضعیت جاده‌های استان خوزستان و اقدامات انجام شده در این رابطه، اظهار کرد: با توجه بارندگی‌های در خوزستان داشته‌ایم ۳۵ محور اصلی، فرعی و روستایی زیر آب رفته که بخش‌هایی از محور اندیمشک- اهواز یکی از جاده‌های است که بخشی از آن زیر اب رفته است. وی با بیان این‌که ۱۵ کیلومتر در نقاط مختلف این محور تا ۸۰ سانتیمتر زیر آب رفته است از تردد وسایل نقلیه در محور اندیمشک-شوشتر- اهواز به عنوان محور جایگزین خبر داد و افزود: صبح امروز برای بررسی وضعیت راه‌ها و ابنیه استان خوزستان جلسه‌ای با مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور به‌عنوان نماینده ویژه وزیر در استان خوزستان برگزار و مقرر شد از ۷ استان ماشین‌آلات راهداری به استان خوزستان اعزام شود. وی ادامه داد: ۳۵۰ دستگاه ماشین‌آلات استان به همراه ۷۰ دستگاه ماشین آلات ۷ استان دیگر در قالب ۵۰۰ نفر بعد از فروکش کردن آب در مسیر عملیات اضطراری تعمیر و بازسازی راه‌ها را انجام دهند. معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که این عملیات تا دو سه روز آینده و کاهش حجم ورودی آب آغاز می‌شود، گفت: در بازدید از پل‌های بزرگ از جمله عبدالخان، بازندگی و حجم ورودی آب نسبت به دیروز کمتر بوده و امیدواریم به زودی بتوانیم راه‌های اصلی، فرعی و روستایی را بعد از فروکش کردن آب بازسازی و مرمت کنیم. حسن‌نیا با درخواست از مردم برای تردد از محور اندیشمک-شوشتر-اهواز به‌عنوان جاده جایگزین، یادآور شد: ۴۲۰ دستگاه ماشین آلات راهداری بسیج شده اند از امشب در نقاط مختلف مستقر خواهند شد. وی همچنین با اشاره به این‌که این ماشین‌آلات علاوه بر تعمیر و بازسازی اقدامات دیگر از جمله ایجاد سیل بند، احداث خاکریز کنار جاده و... را انجام خواهند داد، اظهار کرد: تا کنون پل‌های موقت متعددی برای تردد در نقاط مختلف استان خوزستان احداث شه، ضمن این‌که ناوگان حمل‌ونقل عمومی آمادگی حمل بار را دارند و کمک‌ها را به مناطق سیل زده منتقل می‌کنند. وی با اشاره به تشکیل ستاد بحران در ستاد مرکزی راهداری استان خوزستان، گفت: ۷ استان در قالب تیم‌های عملیاتی برای کمک به مناطق سیل زده خوزستان اعزام شده‌اند و سه معاون راهداری در حال اعزام به منطقه هستند.
**دستور تخلیه شیرین شهر و روستا‌های شهرستان کارون صادر شد فرماندار کارون گفت: با هدف کاهش خطرات احتمالی و حفظ جان همشهریان، ساکنان شیرین شهر و روستا‌های شهرستان کارون، به ویژه روستا‌های حاشیه رودخانه، نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند. ** سیلاب کرخه در هزار سال اخیر بی‌سابقه است/ فرسایش خاک در ایران پنج برابر جهان است مهدی قمشی، رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز دبی ورودی معادل هشت هزار متر مکعب در ثانیه در رود کرخه را بی‌سابقه می‌داند و می‌گوید که این چرخه بازگشت هزارساله سیل در محدوده کرخه است.
**دستور استاندار خوزستان برای خروج مردم از مناطق پر‌خطر/آبریز کارون در حال افزایش است
استاندار خوزستان گفت: آب‌هایی که در حال رها سازی از سد هستند مدیریت و به نحوی عمل شده که تاکنون شهر‌های حوزه آبریزکرخه درچار آبگرفتگی نشوند، اما چون با تهدید مواجه هستیم جدا خواستار تخلیه زنان، خردسالان و سالمندان از مناطق پر خطر هستیم.
غلامرضا شریعتی با اشاره به این‌که ورودی آب در کرخه همچنان به رقم بالای ۲۰۰۰ است اظهار داشت: آب‌هایی که در حال رهاسازی از سد است مدیریت می‌شود و به نحوی عمل شده که تاکنون شهر‌های حوزه آبریز کرخه درچار آبگرفتگی نشوند، اما چون با تهدید مواجه هستیم در شهر‌هایی اعلام تخلیه داده شد که جدا خواستار تخلیه زنان، خردسالان و سالمندان هستیم. وی افزود: حوزه آبریز کرخه مثل قبل است و در حال رصد هستیم و در اهواز و آبریز کارون دبی رودخانه در حال افزایش است که در حال حاضر دبی ورودی کارون در مقطع اهواز ۳۲۰۰ مترمکعب برثانیه است، رقم قابل ملاحظه‌ای است و در حال مدیریت هستیم. استاندار خوزستان بیان کرد: امروز در شیبان به علت شکستن سیل‌بند فرماندار دستور تخلیه صادر کرد و تلاش هستند سیل بند ترمیم شود و سیل بند دوم نیز احداث شود برای رعایت احتیاط لازم دستور تخلیه صادر شد. وی گفت: آب‌گرفتگی ورودی اهواز به علت حجم آب زیاد کرخه در بالاتر از حمیدیه از کانال شهید چمران به کانال حمیدیه در ۵۰ کیلومتری است که مشکلاتی را برای ما پیش آورد، اما قسمتی از آن منحرف شد.
اخبار لحظه به لحظه از سیل و تخلیه شهر اهواز
احد وظیفه درباره جدیدترین وضعیت جوی و خطرات احتمالی برای وقوع سیل با بیان اینکه استان‌های جنوبی تا روز شنبه بارش قابل توجهی نخواهند داشت، اظهار کرد: از اواخر روز جمعه سامانه جدیدی از نواحی غربی وارد کشور می‌شود که نوار غربی و استان‌های واقع در محل را درگیر می‌کند و باید مورد توجه قرار گیرد.
احد وظیفه درباره جدیدترین وضعیت جوی و خطرات احتمالی برای وقوع سیل با بیان اینکه استان‌های جنوبی تا روز شنبه بارش قابل توجهی نخواهند داشت، اظهار کرد: از اواخر روز جمعه سامانه جدیدی از نواحی غربی وارد کشور می‌شود که نوار غربی و استان‌های واقع در محل را درگیر می‌کند و باید مورد توجه قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه بارش‌ها در استان خوزستان از صبح روز شنبه هفته آینده مجدداً آغاز خواهد شد، افزود: هرچند این بارش‌ها خیلی شدید نخواهد بود، اما نمی‌توانیم آن‌ها را خیلی ضعیف قلمداد کنیم و نادیده بگیریم؛ چراکه به‌دلیل روان‌آب‌های موجود در بخش‌های پایین‌دست این نواحی خطر بروز سیلاب همچنان وجود دارد. وی تصریح کرد: بدیهی است که در فصل بهار وقوع بارش‌های ناگهانی و رگباری به‌طور مکرر دیده شود که خوزستان نیز در شرایط بحرانی امروز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، به همین دلیل باید توجه داشته باشیم که این امر به‌علاوه روان آب‌های موجود در شهر‌های پایین‌دست استان و همچنین بحث ذوب برف ارتفاعات زاگرس باعث می‌شود خوزستان تا پایان هفته آینده در مرحله هشدار سیل باقی بماند. وی بیان کرد: با توجه به شرایط مذکور ورودی سد‌های استان به‌ویژه سد کرخه همچنان بالاست، پس ناگزیر خروجی سد نیز بالا باید باشد که این شرایط شهر‌های موجود در پایین دست سد را مورد تهدید می‌کند. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه در حال حاضر بارش‌ها در نواحی شرقی و شمال شرقی کشور مشاهده می‌شود، اظهار کرد: امروز شاهد بارش‌هایی در نواحی مرکزی نیز خواهیم بود که شدت آن‌ها در استان‌های خراسان شمالی و رضوی گزارش شده است، در این راستا انتظار می‌رود ۲ استان مذکور از بعدازظهر امروز تا اواخر شب در بخش‌هایی با خطر بروز سیلاب مواجه باشند. وظیفه اعلام کرد: امروز شاهد بارش در شرق استان گلستان نیز هستیم، هرچند این بارش خیلی سنگین و در حد سیلاب نیست؛ ولی به‌دلیل روان‌آب‌های ناشی از بارندگی‌های گذشته در استان و حجم بالای رودخانه‌ها، همچنان شاهد بالابودن حجم روان‌آب‌ها در این منطقه خواهیم بود. وی یادآور شد: از روز یکشنبه هفته آینده بارندگی در مناطق شمالی مجدداً آغاز خواهد شد که در روز‌های یکشنبه و دوشنبه میزان آن در استان‌های مازندران و گلستان تا حد قابل توجهی بالا می‌رود.
**سیلاب به ورودی اهواز رسید/ سیل بند شیبان هم شکست
پیشروی آب از رودخانه کرخه به ورودی آب اهواز هم رسید و موجب آبگرفتگی مناطقی از شمال اهواز شد. سیلاب رها شده از سد کرخه همچنان مناطق بیشتری از خوزستان را زیر آب می‌رود و در آخرین مورد آن شب گذشته به ورودی اهواز هم رسید. از نیمه شب با ورود آب از محور ترانزیتی اهواز - اندیمشک به سمت مبادی ورودی شمالی اهواز آب وارد اهواز شد و قسمت‌های از جاده اهواز را آب گرفته است.سیلاب هم اکنون به سمت مناطق سه راه خرمشهر، کیانشهر و زردشت در حال پیشروی است.همچنین بالا زدگی فاضلاب در بخشی از شمال و شمال غرب اهواز موجب آبگرفتگی معابر در این مناطق شده است. از سوی دیگر سرهنگ رضا دولتشاهی رئیس پلیس راه خوزستان از بسته شدن محور اهواز - شوش خبر داد و اظهار کرد: با وجود تمهیدات صورت گرفته، ولی آب همچنان در این جاده بالا آمد به همین دلیل شرایط به گونه‌ای است که اکنون تردد کلیه خودرو‌های سبک و سنگین در این محور ممنوع است. سرهنگ دولتشاهی در مورد مسیر جایگزین این محور نیز گفت: محور اهواز- ملاثانی - شوشتر - دزفول اندیمشک و بالعکس به عنوان محور جایگزین به منظور تردد خودرو‌ها پیشنهاد می‌شود. همچنین سیل بند شیبان بعد از تلاش مردم و شهرداری ساعاتی پیش شکست و آب به سرعت از مسیر پل‌های ریل قطار به سمت شهر در حرکت است. هم اکنون نیرو‌های مردمی و شهرداری تلاش می‌کنند دریچه پل‌ها را ببندند تا شاید جلوی آب گرفته شود.
**فرماندار باوی دستور تخلیه شهر شیبان به علت سیل را صادر کرد این تصمیم در پی شکسته شدن سیل‌بندی اولی روی داده و هم‌اکنون نیرو‌های عملیاتی در حال احداث سیل‌بند دوم هستند. **شیبان شهری ۴۰ هزار نفری، در ابتدای مسیر اهواز - شوشتر قرار دارد اگر خبر تخلیه شهر شیبان درست باشد، یعنی موضوع لحظه به لحظه جدی‌تر می‌شود .فاصله شیبان تا اولین منازل مسکونی شهر اهواز، ۳ کیلومتر است.
اخبار لحظه به لحظه از سیل و تخلیه شهر اهواز
**تخلیه ۷۰ روستای شوش
فرماندار شوش گفت: ۷۰ روستای شهرستان شوش به علت وقوع سیلاب تخلیه شد. این روستا‌ها در بخش مرکزی، فتح المبین و شاوور می‌باشند.فرماندار شوش گفت:: این روستا‌ها در بخش مرکزی، فتح المبین و شاوور می‌باشند. عدنان غزی افزود: همچنین دستور تخلیه بخش ساحلی شهر الوان نیز صادر شده است.وی ادامه داد: ۱۵ اردوگاه نیز برای اسکان اضطراری مردم مناطق سیل زده نیز فراهم شده است.
**سیل جاده اهواز - آبادان را بست مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان گفت: جاده اهواز - آبادان به دلیل آبگرفتگی ناشی از طغیان رودخانه کارون از روز دوشنبه بر روی خودرو‌ها بسته شد. غلامعباس بهرامی نیا دوشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: جاده اهواز - آبادان و مسیر برگشت آن از امروز دوشنبه به دلیل آبگرفتگی پل بحره و احتمال ریزش تا اطلاع بعدی مسدود است. رئیس پلیس راه آبادان - اهواز نیز با اعلام بسته شدن جاده آبادان - اهواز به دلیل آبگرفتگی بخش‌هایی از این جاده به خبرنگار ایرنا گفت: جاده قدیم اهواز - خرمشهر مسیر جایگزین بوده و رانندگان خودرو‌ها تا بازگشایی مسیر از جادهاهواز - خرمشهر تردد کنند.
سرگرد بهنام طیبی افزود: با بسته شدن جاده سراسری آبادان - اهواز پلیس راه آبادان از امروز دوشنبه ازتردد خودرو‌ها در این جاده جلوگیری می‌کند.
**یکی از جاده‌های اهواز به خرمشهر معروف به جاده امام جعفر صادق (ع) نیز بدلیل نفوذ آب کارون به سطح جاده در کیلومتر ۱۷ از روز گذشته بسته شده است.
**با بسته شدن ۲ جاده اهواز - آبادان و جاده امام صادق خرمشهر اکنون تنها یک مسیر ارتباطی بین شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان به مرکز استان خوزستان وجود دارد.
**جاده اهواز - آبادان به طول ۱۰۰ کیلومتر از جاده‌های مهم ترانزیتی جنوب غرب خوزستان است که منطقه آزاد اروند و شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان را به اهواز متصل می‌کند.
**جاده اهواز - شوش - اندیمشک نیز به دلیل طغیان رودخانه کرخه دچار آب گرفتگی شده و از روز یکشنبه بر روی خودرو‌های سبک و سنگین بسته شده است.
طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون بسیاری از مناطق استان خوزستان را درگیر سیل کرده است.تاکنون دستور تخلیه ۱۸۲ روستا و ۶ شهر در استان خوزستان صادر شده است.
**هشدار وقوع سیلاب در خوزستان تا پایان هفته آینده/ تهدید شهر‌های پایین دست سد کرخه مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با اعلام این‌که بارش‌ها در استان خوزستان از صبح روز شنبه هفته آینده مجددا آغاز خواهد شد نسبت به وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
۳ مشکل بزرگ شهر اهواز در سیل‌خوزستان
مشکل دیگر شهر اهواز آب‌گیر شدن دو جاده ساحلی شهر است که در حاشیه رودخانه بنا شده است. این مشکل هم طبیعتاً ناشی از بالا آمدن رودخانه کارون است. پیش‌بینی‌ها درباره وضعیت بحرانی شهر‌های پایین‌دست استان خوزستان در روز‌های آینده هر ساعت بیشتر از قبل می‌شود. حجم فراوان بارندگی استان‌های غربی کشور در حال حاضر از طریق رودخانه‌هایی همچون کارون، کرخه، دز و در حال سرازیر شدن به جنوب‌غربی ایران و استان خوزستان است و همین امر باعث شده تا برای تخلیه برخی از روستا‌ها دستوراتی صادر شود. عبدالمطهر محمدخانی از خبرنگاران حاضر در استان خوزستان، مشاهدات خود درباره وضعیت شهر اهواز را در فضای مجازی منتشر کرده است: «۱. مشکل اصلی بحران شبکه فاضلاب شهری است. پساب فاضلاب شهر اهواز که سال‌ها به سادگی در رودخانه کارون ریخته می‌شده حالا با بالا آمدن بیش از حد آب در این رودخانه به عکس خود تبدیل شده و آب کارون را به همراه همان فاضلاب به کف خانه‌ها و خیابان‌های شهر باز می‌گرداند. این مشکل البته در همه مناطق شهر نیست و فعلاً در چند منطقه از شهر محدود است. راه‌حل کوتاه مدت بستن خروجی فاضلاب شهری در حاشیه رودخانه و انتقال فاضلاب به صورت ماشینی به کرخه است. ۲. مشکل دوم شهر اهواز آب‌گیر شدن دو جاده ساحلی شهر است که در حاشیه رودخانه بنا شده است. این مشکل هم طبیعتاً ناشی از بالا آمدن رودخانه کارون است. رستوران‌ها، فضا‌های تفریحی و گردشگری مردم که متأسفانه در حاشیه رودخانه ساخته شده به زیر آب رفته و زیان هنگفتی به جا گذاشته است. از طرفی بسته شدن این دو جاده ترافیک آن‌ها را به داخل شهر و مسیر‌های اصلی منتقل کرده و ترافیک سنگین و کلافه‌کننده‌ای را برای مردم به ارمغان آورده است. ۳. شهرک‌ها و روستا‌های حاشیه شهر اهواز نیز مشکل سوم هستند. مناطقی که درگیر سیل هستند و دچار آبگرفتگی‌های گسترده شده‌اند. این مناطق عمدتاً ارتباط با شهر را از دست داده‌اند و تردد با شهر اهواز از آن‌ها تنها از طریق قایق امکان پذیر است. محدودیت قایق‌ها نیز مشکل عده‌ای برای نقل و انتقال مردم و امدادرسانی به آن‌ها شده است.»
دانلود
حجم ویدیو: 3.62M | مدت زمان ویدیو: 00:00:30
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید