کد خبر : 894910

محدوده زوج یا فرد از اول تیرماه حذف می‌شود ۲۰ روز ورود رایگان؛ الباقی پولی

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از فرارو : از اول تیرماه خودرو‌ها در هر فصل ۲۰ روز اجازه ورود رایگان به حلقه دوم موسوم به محدوده کنترل آلودگی هوا را دارند و برای بیش از آن باید نصف عوارض طرح ترافیک را بدهند. اما اگر کسی در سایت تهران من ثبت مشخصات نکرده باشد، این مجوز ۲۰ روزه‌ی تردد رایگان برای او قابل اجرا نیست و لذا از روز اول جریمه خواهد شد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که شهروندان حتما ثبت‌نام کنند تا جریمه نشوند.
طرح ترافیک و طرح زوج و فرد تهران در سال ۱۳۹۸ با تغییراتی رو به رو خواهد شد. از جمله تغییر نام طرح زوج و فرد به طرح کاهش آلودگی هوا یا حلقه دوم که دیگر در آن زوج یا فرد بودن خودرو‌ها اهمیتی نخواهد داشت، برقرار بودن طرح کاهش آلودگی در روز‌های پنج شنبه و همچنین سهمیه ۲۰ روز رایگان ورود به طرح کاهش آلودگی برای هر خودرو. این طرح هنوز به تصویب شورای شهر تهران نرسیده و در صورت تصویب از اول تیرماه تابستان ۱۳۹۸ شروع خواهد شد. برای مشخص شدن هزینه و قیمت طرح ترافیک جدید کافی است زمان ورود و خروج خود را در نمودار زیر مشخص کنید: طرح ترافیک و طرح زوج و فرد امروز محدوده و ساعت طرح ترافیک و زوج و فرد در روز‌های عادی نوع طرح روز ساعت محدوده طرح ترافیک شنبه تا چهارشنبه ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ خط سبز طرح زوج و فرد شنبه تا چهارشنبه ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ خط آبی
جزئیات حذف محدوده طرح زوج و فرد
در حال حاضر خرید روزانه طرح ترافیک لغو شده و باید در پایان هر هفته اقدام به رزرو طرح هفته آینده کرد. طرح ترافیک جدید در مرحله اول فقط به صورت آزمایشی و فقط در محدوده طرح ترافیک اجرا می‌شود (محدوده سبز در نقشه). اما طرح زوج و فرد (محدوده آبی در نقشه) مثل سال قبل در جریان است و اگر طرح جدید ترافیکی موفقیت آمیز باشد، به محدوده طرح زوج و فرد نیز گسترش خواهد یافت. پیش از اولین ورود به طرح ترافیک باید در سامانه my.tehran.ir ثبت نام کنید. اما از جزئیات، محدوده و ساعت طرح جدید ترافیکی و طرح جدید زوج و فرد چه خبر؟ آیا محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در طرح جدید تغییر کرده است؟ خیر، فقط محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد تغییر کرده. البته این طرح هنوز به طور کامل پیاده سازی نشده و فقط در محدوده طرح ترافیک اجرا می‌شود. قرار است در طرح جدید از طرح زوج و فرد خبری نباشد. طرح به دو قسمت محدوده سبز (طرح ترافیک قدیم) و محدوده آبی (طرح زوج و فرد فعلی) تقسیم می‌شود. نرخ عوارض ورود به طرح ترافیک چقدر تعیین شده است؟ واقعیتش این نرخ کمی پیچیده تعیین شده! برای همین نمودار بالا را درست کردیم که همه چیز را راحت‌تر بفهمیم! اما در ادامه دقیق‌تر هم نوشتیم که جای هیچ ابهامی نماند. توجه داشته باشید که اگر چندین بار وارد طرح و از آن خارج شوید، بار اول و آخر برای شما منظور خواهد شد. همچنین همه هزینه‌های زیر برای بازه ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ بیان می‌شود. ورود پیش از ۱۰ صبح و خروج پیش از ۱۶، معاینه فنی معمولی: ۲۴، ۰۰۰ تومان - معاینه فنی برتر: ۱۹، ۲۰۰ تومان ورود پس از ۱۰ صبح و خروج پیش از ۱۶، معاینه فنی معمولی: ۱۶، ۸۰۰ تومان - معاینه فنی برتر: ۱۳، ۴۰۰ تومان ورود پس از ۱۰ صبح و خروج پس از ۱۶، معاینه فنی معمولی: ۲۴، ۰۰۰ تومان - معاینه فنی برتر: ۱۹، ۲۰۰ تومان ورود پیش از ۱۰ صبح و خروج پس از ۱۶، معاینه فنی معمولی: ۳۶، ۰۰۰ تومان - معاینه فنی برتر: ۲۸، ۸۰۰ تومان در صورتی که فقط یک بار دوربین وسیله نقلیه شما را مشاهده کند: پیش از ۱۰ صبح، معاینه فنی معمولی: ۲۴، ۰۰۰ تومان - معاینه فنی برتر: ۱۹، ۲۰۰ تومان بین ۱۰ صبح و ۱۶، معاینه فنی معمولی: ۱۶، ۸۰۰ تومان - معاینه فنی برتر: ۱۳، ۴۰۰ تومان پس از ساعت ۱۶، معاینه فنی معمولی: ۲۴، ۰۰۰ تومان - معاینه فنی برتر: ۱۹، ۲۰۰ تومان گفتنی است ساکنین طرح ترافیک می‌توانند بدون در نظر گرفتن زوج یا فرد بودن یک بار پیش از ساعت ۸:۳۰ از طرح خارج و پس از ۱۷ وارد طرح ترافیک شوند بدون اینکه عوارضی پرداخت کنند. در طرح جدید چگونه می‌توان به داخل محدوده طرح رفت و آمد کرد؟ بر خلاف طرح ترافیک قدیمی که ۱۰۰ هزار از ۴ میلیون دارنده خودرو اجازه ورود به طرح را دارند، هر خودرو یک حساب کاربری دارد که می‌توان آن را شارژ کرد و با هر بار ورود به طرح ترافیک مبلغی از این شارژ کم می‌شود. ظاهرا قرار است عواملی بر هزینه این ورود به طرح تاثیر داشته باشند. از جمله: ساکنین محدوده طرح ترافیک می‌توانند پیش از ساعت ۸:۳۰ بدون پرداخت هزینه از محدوده طرح خارج شوند و پس از ساعت ۱۷ به داخل محدوده بازگردند.
ساعت ورود و خروج. بر اساس طرح جدید، زمان ورود به و خروج از محدوده به سه قسمت اوج صبحگاهی، ۱۰ صبح تا ۴ عصر و اوج عصرگاهی تقسیم می‌شود که در بازه ۱۰ صبح تا ۴ عصر هزینه کمتری پرداخت می‌شود. دارندگان معاینه فنی برتر از ۲۰ درصد تخفیف برخوردار خواهند شد.
آیا ساعات و روز‌های هفته طرح جدید تغییری داشته؟ بله. در طرح جدید روز‌های پنج شنبه هم مانند جمعه و دیگر روز‌های تعطیل، طرح ترافیک و طرح زوج و فرد به اجرا در نمی‌آید. همچنین طرح ترافیک از ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ عصر و از شنبه تا چهارشنبه به اجرا در می‌آید. طرح ترافیک جدید از چه زمانی به اجرا در می‌آید؟ طرح ترافیک جدید از ۱۵ اردیبهشت در محدوده طرح ترافیک تهران به اجرا در آمده است. نقشه محدوده طرح ترافیک جدید این نقشه مانند نقشه فعلی طرح ترافیک است و محدوده آبی و محدوده سبز در نقشه بالا مشخص شده است. آیا امکان خرید طرح ترافیک سالیانه در طرح ترافیک جدید وجود دارد؟ خیر. شهرداری اعلام کرده که به هیچ عنوان نمی‌توان طرح سالیانه و یکجا دریافت کرد؛ بنابراین برای ثبت نام در سامانه جدید به آدرس https://my.tehran.ir مراجعه کنید. وضعیت طرح ترافیک در روز‌های پنجشنبه به چه ترتیب است؟ آیا طرح پنج شنبه‌ها اجرا می‌شود؟ خیر. روز‌های پنج شنبه طرح ترافیک و طرح زوج و فرد به اجرا در نمی‌آید. شهرداری دلیل این تصمیم را پراکندن ترافیک در ساعات روز پنجشنبه و جلوگیری از تجمع آن در ساعات بعد از ظهر اعلام کرده است.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید