کد خبر : 896411

کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی، پس از سیل، هم اکنون نگران هجوم ملخ ها از عربستان به 6 استان ایران هستند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از اسپوتنیک، هجوم چند صد میلیونی ملخ‌های پرنده عربستانی به ایران تهدید جدیدی برای محیط زیست است. دسته‌های ملخ‌های پرنده با پرواز از شبه جزیره عربستان به جنوب ایران به ویژه به استان هرمزگان رسیده اند و 6 استان ایران را با تهدید رو به رو می کنند. مقامات ایرانی سعی دارند تا از ورود آنها به اراضی و باغات کشاورزان خودداری کنند.
در این راستا کاربران شبکه های اجتماعی به این حادثه نگاه های متفاوتی دارند. کاربری به شوخی می نویسد: ما پیاز و سیب زمینی صادر میکنیم. در عوضش از اونور ملخ وارد می شود.
کاربری به نام "گرین ریپورتس" در این خصوص در توئیتر خود از خطرات هجوم مخل ها می نویسد: " چند نکته درباره هجوم ملخ ها هجوم ملخ‌ها ‌در50 سال اخیر بی‌سابقه است. ملخ‌ها از ‌عربستان ‌‌و شمال آفریقا به کشورمان می‌آیند. ملخ‌های دریایی ‌7تا8سانت‌ قد می‌کشند و عمرشان ‌حدود‌4ماه است. ملخ‌ها ‌هرروز حدود 250کیلومتر پروازمی‌کنند، باد موافق باشد ‌‌هزارکیلومتر هم پرواز می کنند."
ماجرای ملخ خوری ایرانی ها چیست + فیلم چند نکته درباره هجوم ملخ ها هجوم ملخ‌ها ‌در50 سال اخیر بی‌سابقه است. ملخ‌ها از ‌عربستان ‌‌و شمال آفریقا به کشورمان می‌آیند. ملخ‌های دریایی ‌7تا8سانت‌ قد می‌کشند و عمرشان ‌حدود‌4ماه است. ملخ‌ها ‌هرروز حدود 250کیلومتر پروازمی‌کنند، باد موافق باشد ‌‌هزارکیلومتر هم پرواز می کنند.‌ ​کاربری نیز از خطر حمله ملخ ها به ایران می نویسد: بعد 40 سال با بزرگترین حمله ملخ ها به ایران مواجهیم. بارندگی اخیر جاذبه ای برای ملخها شده که با سرعت روزانه 200 تا 250 کیلومتر از سمت عربستان به ایران می آیند و بزودی مورد حمله دسته‌های بزرگ ملخ قرار میگیریم. دسته‌های چند صد میلیونی ملخ های پرنده با پرواز از شبه جزیره عربستان به جنوب ایران به ویژه به استان هرمزگان آمده اند؛ مسئولان سازمان حفظ نباتات در تلاش‌اند تا از ورود آنها به اراضی و باغات کشاورزان خودداری کنند
دانلود
در برخی از شهر‌های ایران مانند گراش، این حشره به یک نوبرانه بهاری خوشمزه تبدیل و کیلویی ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان خرید و فروش شود. گفته می‌شود حشرات در عین ارزان بودن منابع سرشار پروتئین، کلسیم و آهن هستند و مردم کشور‌های مختلف جهان آن‌ها را به صورت پخته، خام یا زنده مصرف می‌کنند. محققان پیش‌بینی کرده‌اند که در ده سال آینده مردم بیشتری به حشره خواری روی می‌آورند و این منبع غذایی جایگزین گوشت قرمز خواهد شد. همچنین افراد بسیاری در کشور‌های خارجی برای لاغری و کاهش وزن از ساس تغذیه می‌کنند و خوردن حشرات را راه درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌دانند.
پس از هجوم ملخ‌ها به ایران، خبر خوردن ملخ در برخی شهر‌های جنوبی کشور حسابی جنجال درست کرده است. اما آیا ملخ ارزش غذایی دارد و خوردن آن از نظر بهداشتی و شرعی مشکلی ندارد؟ در روز‌های اخیر حمله ملخ‌ها به ایران حسابی خبرساز شده و این حشرات با شدت زیادی به مناطق جنوبی کشورمان هجوم آورده‌اند که این مسئله می‌تواند برای محصولات کشاورزی آسیب‌زا باشد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان می‌گوید احتمالا هجوم ملخ‌ها تا خردادماه ادامه خواهد داشت. علی باقرزاده در این رابطه افزود هجوم ملخ‌ها در استان هرمزگان چیز جدیدی نیست، اما امسال شدتش بیشتر شده است. وی همچنین درباره علت تشدید هجوم ملخ‌ها به جنوب کشور گفت: عدم مبارزه مناسب با ملخ‌ها در خارج از مرز‌ها به خصوص در عربستان موجب شدت یافتن حمله ملخ‌ها در کشورمان شده است.
ماجرای ملخ خوری ایرانی ها چیست + فیلم
خوردن ملخ اما موضوع دیگری که این روز‌ها جنجال به پا کرد، ماجرای خوردن ملخ در برخی مناطق جنوب کشور بوده است که واکنش‌های زیادی را از سوی کاربران در فضای مجازی به دنبال داشت. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان در یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالی درباره خوردن ملخ در ایران پاسخ داد و گفت: خوردن ملخ‌های زنده از نظر شرعی و بهداشتی مشکلی ندارد.
ماجرای ملخ خوری ایرانی ها چیست + فیلم
خوردن ملخ سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد از خرید هرگونه ملخ مردم توسط دلالان و سودجویان برای مصرف خوراکی پرهیز شود و از مصرف لاشه ملخ‌های تلف شده به وسیله سم نیز خودداری کنید. محمدحسین عزیزی، رئیس انجمن صنایع غذایی ایران هم در همین خصوص اظهار کرد مصرف حشرات از قدیم در ایران وجود داشته و محدود به ملخ نمی‌شود. استان هرمزگان، شهر‌های جنوب خراسان، استان مرکزی، برازجان و برخی نواحی جنوب کشور از جمله مناطقی هستند که در آن‌ها خوردن حشرات به صورت تفننی و البته نه به صورت همه‌گیر وجود دارد. سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی فائو نیز در گزارشی اعلام کرده بود حدود ۲۵ درصد جمعیت جهان از حشرات تغذیه می‌کنند. وزارت کشاورزی در جدیدترین اطلاعیه خود به مردم هشدار داده که ملخ‌های مرده را برای مصرف خوراکی نخرند، چرا که ممکن است به سموم کشاورزی آلوده باشند. محمدحسین عزیزی می‌گوید: ملخ به عنوان خوراک اصلی افراد به کار نمی‌شود، اما به طور کلی حشرات از خاصیت‌های غذایی بالایی برخوردارند و استفاده از حشرات به عنوان منبع غنی شده پروتئین، روی، آهن، ویتامین و املاح هستند و با برخورداری از پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی، آهن و ویتامین بی منبع باارزشی محسوب می‌شوند. به همین دلیل در برخی کشور‌ها در حال تحقیق روی این موضوع هستند تا استفاده از حشرات را جایگزین گوشت کنند. خوردن ملخ از نظر شرعی و بهداشتی ایرادی ندارد گفته می‌شود خوردن ملخ از نظر بهداشتی تا زمانی که به سموم آلوده نشده باشد، مشکلی ندارد و از نظر شرعی نیز مشکلی نیست و خوردن ملخ حلال است. این روز‌ها در برخی مناطق جنوب کشور از جمله شهر گراش، خوردن ملخ عادی شده و البته مردم به آن به عنوان یک خوراک نگاه نمی‌کنند و ملخ‌ها بیشتر نقش تنقلات را دارند.
ماجرای ملخ خوری ایرانی ها چیست + فیلم
خوردن ملخ سمیه خرم روز، روابط عمومی معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش عنوان کرد تاکنون ممنوعیتی برای خرید و فروش ملخ اعلام نشده و تنها نگرانی ما در این مورد مسمومیت است. چون احتمال دارد سازمان جهاد کشاورزی برای حفظ محصولات کشاورزی سمپاشی کرده باشد. به همین خاطر مردم باید در خوردن ملخ جانب احتیاط را نگه دارند. یک کانال تلگرامی در جنوب کشور از مردم گراش نظرسنجی کرده و نظر آن‌ها درباره خوردن یا نخوردن ملخ‌ها را جویا شده است و در نتیجه‌ی این نظرسنجی، از هر سه نفر گراشی، یک نفر خوردن ملخ را امتحان کرده و در مجموع ۵۶ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی موافق خوردن ملخ بودند.
حجم ویدیو: 2.08M | مدت زمان ویدیو: 00:00:59
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید