کد خبر : 647818

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: در برگزاری جشنواره فیلم فجر امسال به ویژه در مورد فیلم‌هایی که استقبال خوبی از آنها به عمل آمد با مشکلاتی مواجه بودیم که برای رفع مشکلات احتمالی و برگزاری هرچه بهتر جشنواره فیلم فجر در سال آینده از ابتدای سال با تهران قرارداد خواهیم بست.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: در برگزاری جشنواره فیلم فجر امسال به ویژه در مورد فیلم‌هایی که استقبال خوبی از آنها به عمل آمد با مشکلاتی مواجه بودیم که برای رفع مشکلات احتمالی و برگزاری هرچه بهتر جشنواره فیلم فجر در سال آینده از ابتدای سال با تهران قرارداد خواهیم بست.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، حبیب رضا ارزانی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به سیاست‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اظهار کرد: با توجه به اینکه تهاجم فرهنگی و جنگ نرم زیرکانه صورت می‌گیرد، بنابراین برنامه مقابله با آن هم باید زیرکانه و با هوشیاری کامل انجام شود.

وی افزود: درست است که عشق به ارزش‌ها و سنت‌ها داریم، عشق شرط لازم هست اما کافی نیست، بلکه شرط کافی برنامه‌ریزی کامل، دقیق و جامع است. در حوزه فرهنگ نباید از ابزارهای غیررقابتی استفاده شود، چراکه نمی‌توانیم با تحریم کاری پیش ببریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: در حوزه محصولات فرهنگی و هنری طبقه‌بندی صورت نمی‌گیرد و این یکی از دغدغه‌های ما است. بحث زنجیره ارزش‌ها نیز مهم است و نباید از آن غفلت کرد. تولید محصول فرهنگی با ارایه آن باید صورت گیرد. استقبال از محصول فرهنگی مستلزم پیش‌زمینه فرهنگی و حمایت عرصه‌های دیگر فرهنگ است.

ارزانی با بیان اینکه وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صرفاً هدایت، حمایت و نظارت است اما وظیفه اجرایی ندارد، اضافه کرد: اگر اجرا در راستای هدایت، حمایت و نظارت باشد، مفید است در غیر این صورت نباید انجام گیرد. ارشاد باید از تصدی‌گری خارج شود و فعالیت‌های اجرایی را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و مطبوعاتی این اداره در سال 1394، گفت: در حوزه کتاب و کتابخوانی نمایشگاه کتاب برگزار شد که نسبت به سال قبل فروش دو برابر داشت. همچنین 1700 کتاب در سال جاری مجوز چاپ گرفتند و بیش از 17 هزار جلد کتاب برای تقویت فرهنگ مطالعه و تجهیز کتابخانه‌ها در اختیار بخش‌های غیردولتی قرار گرفت. همچنین در سال جاری به 56 کتابفروشی پروانه فعالیت داده شد که با اخذ این پروانه از مالیات معاف شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان اضافه کرد: کاشان و اصفهان جزء 15 شهر برتر و روستای اسفرجان در میان 10 روستای برتر پایتخت شهر و روستای دوستدار کتاب قرار دارند.

ارزانی با اشاره به فعالیت‌های ارشاد در امور چاپ، اظهار کرد: امسال از پیشکسوتان عرصه چاپ تجلیل شد. همچنین دوره‌های MBA معادل کارشناسی ارشد با همکاری دانشگاه اصفهان برگزار و در سال جاری چاپخانه ماتریس هفت رنگ افتتاح شد.

وی در خصوص حوزه ادبیات، شعر و داستان، گفت: در سال جاری سلسله نشست‌های شعر آیینی علاوه بر شهر اصفهان در سه شهرستان نجف‌آباد، شاهین‌شهر و کاشان با حضور شاعران استان و بزرگداشت روز صائب در 10 تیرماه برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه شعار امسال همدلی و همزبانی برای مقابله با خشونت و افراطی‌گری بود، اضافه کرد: اداره ارشاد از برنامه‌ها و جشن‌های معابد و کلیساها و همچنین همایش بین‌المللی ادیان توحیدی حمایت کرد. همچنین نشست‌های فصلی بازدید از سرای سالمندان ارامنه صورت گرفت که این موارد نه تنها در جهت همزیستی مسالمت‌آمیز با ادیان توحیدی، بلکه با رویکرد همزیستی اعتدالی انجام شد.

ارزانی گفت: در حوزه مطبوعات در سال جاری روز خبرنگار برگزار شد و در نمایشگاه مطبوعات نیز حضور فعالی داشتیم که منجر به کسب رتبه اول استان در این نمایشگاه شد. دو سالانه جشنواره مطبوعات نیز در سال 95 با موضوعات عمومی و تخصصی برگزار شد. همچنین در حوزه مؤسسات فرهنگی و هنری 400 مؤسسه در استان وجود دارد که بیش از 200 مؤسسه از این تعداد فعالیت ارزشمندی دارند.

وی ادامه داد: برای انجمن مفاخر در سال جاری سه جلسه با استاندار برگزار شد که برای مقام ادبی استان تصمیم‌گیری شد و قرار است اداره ارشاد و دانشگاه اصفهان در سال 95، مقام ادبی برگزار کنند. بزرگداشت حافظ نیز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان شیراز در مهرماه 95 برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: کتابفروشی‌هایی که 20 درصد تخفیف برای مشتریان قایل می‌شوند، اگر لیست فروش خود را به وزارتخانه ارسال کنند، مبلغ تخفیف داده‌شده به آنها پرداخته می‌شود.

ارزانی با اشاره به برگزاری جشن 80 سالگی هنرستان هنرهای زیبا در سال 95 به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: در این جشن با حضور استاد فرشچیان از هنرمندان بنام استانی، کشوری و خارج از کشور که از هنرستان هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شدند، تجلیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان 600 مرکز قرآنی استانی فعال وجود دارد، افزود: نهضت قرآنی، نگارگری قرآنی و تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی در استان از فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه با سیاست زدگی در حوزه موسیقی مخالفیم، خاطرنشان کرد: وضعیت موسیقی در استان معتدل است. اولویت در برگزاری کنسرت‌های موسیقی با کنسرت‌های سنتی است و 30 درصد از مجوزها به موسیقی پاپ اختصاص داده‌ شده است. 30 هتل و سفره‌خانه استان نیز برای اجرای موسیقی زنده مجوز دارند.

ارزانی با بیان اینکه استان اصفهان در تولید آثار سینمایی بعد از تهران رتبه شاخصی داشته است، گفت: در جشنواره فیلم فجر امسال به خصوص در مورد فیلم‌هایی که استقبال خوبی از آنها به عمل آمد با مشکلاتی مواجه بودیم، اما به طور کلی برگزاری این جشنواره در اصفهان ارزشمند بود. برای رفع مشکلات احتمالی و برگزاری هرچه بهتر جشنواره فیلم فجر در سال آینده از ابتدای سال با تهران قرارداد خواهیم بست.

وی در خصوص چرایی برگزار شدن دوسالانه جشنواره مطبوعات اظهار کرد: کمبود اعتبارات یکی از دلایل برگزاری دوسالانه جشنواره مطبوعات است. امید است که در سال 95 و در دوره پسابرجام با افزایش اعتبارات وضعیت بهتری ایجاد و جشنواره مطبوعات به صورت سالانه برگزار شود. البته باید خانه مطبوعات در این زمینه ورود پیدا کند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در راستای برگزاری سالانه این جشنواره حمایت خواهد کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در خصوص برگزاری تئاترهای خیابانی در اصفهان تصریح کرد: بهترین مکان برای این رویداد میدان امام (ره) است و با همکاری اداره میراث فرهنگی در سال 95 در این حوزه شاهد فعالیت‌هایی خوبی خواهیم بود. همچنین حراج بزرگ آثار هنری در سال آینده برای بالا بردن روحیه نشاط هنرمندان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید