کد خبر : 899101

اجرای طرح ملی بسیج کنترل پرفشاری خون در استان فارس آغاز شد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، دکتر علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره گفت: این طرح با هدف شناسایی افراد بالای ۳۰ سال که مبتلا و یا در معرض خطر پرفشاری خون هستند، اجرا می‌شود.
فشار خون عامل ۴۷ درصد از مرگ و میر‌های فارس
وی اظهار داشت: بر اساس آمار بیماری پرفشاری خون عامل ۴۷ درصد از مرگ و میر‌های استان فارس است.وی افزود: بالا بودن فشار خون باعث بروز سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی‌های کلیوی و بیماری‌های چشمی در افراد می‌شود.
او با بیان اینکه طرح ملی بسیج کنترل فشار خون در دو مرحله اجرا می‌شود گفت: مرحله اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به افراد از ۲۸ اردیبهشت به مدت دو هفته و مرحله غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به پرفشاری خون نیز از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر اجرا خواهد شد.
وی بیان کرد: با اجرای این طرح، فشار خون افراد بالای ۳۰ سال در ۵۰۰ مرکز جامع سلامت استان، ۱۰۰۰ خانه بهداشت، ۱۱۰۰ پایگاه پزشک خانواده و ۱۱۲ ایستگاه سلامت در مراکز پرتردد به صورت رایگان اندازه گیری می‌شود. وی ادامه داد: با اجرای این طرح فشار خون یک میلیون و ۱۰۰ هزار فرد بالای ۳۰ سال در استان فارس اندازه گیری خواهد شد که پیش بینی می‌شود ۱۰ درصد این افراد یعنی ۱۱۰ هزار بیمار مبتلا به فشار خون شناسایی شوند.
این مقام مسئول با بیان اینکه بر اساس آمار حدود ۲۲درصد جمعیت بالای ۳۰ سال فارس به پرفشاری خون مبتلا هستند گفت: تاکنون ۲۷۷ هزار بیمار مبتلا به پرفشاری خون در استان شناسایی شده و تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفته اند.
وی با اشاره به اینکه نیمی از افراد مبتلا به پرفشاری خون از بیماری خود بی اطلاع هستند، افزود: خود مراقبتی و کنترل عوامل خطرساز از جمله کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی، انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش، دوری از تنش و مصرف نکردن دخانیات نقش بسزایی در کنترل این بیماری ایفا می‌کند.
علی بهادر تصریح کرد:کم کردن ۳ گرم از مصرف روزانه نمک باعث کاهش ۳۰ درصدی پرفشاری خون می‌شود.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید