کد خبر : 879867

کشتی طوفان زده صنایع کشور روزهای سختی را به سبب تحمل فشار تحریم ها ،کمبود منابع، نوسان قیمت ارز، سوء مدیریت و... تجربه می کند.

به گزارش شمانیوز: نفس های صنعت به شماره افتاده است واز بزرگ وکوچک امروز یا درآستانه تعطیلی قرار دارند یا به سختی در حال گذران امور هستند.

محمد شریعتمداری وزیر پیشپین صنعت ،معدن وتجارت به عنوان متولی این بخش نتوانست نسخه شفا بخشی ارائه دهد و روز به روز شرایط برای بخش مولد و استراتژیک کشور دشوار تر به پیش رفت.

اما به نظر می رسد رییس جمهور پس ازقبول استعفای شریعتمداری با معرفی رضا رحمانی که به سبب سالها همکاری در مجلس ودولت شناخت کافی از او دارد در میان گزینه های مطرح شده انتخاب مناسب و قابل تاملی را برای نجات صنعت ،معدن وتجارت کشور از شرایط کنونی داشته است.

رضا رحمانی فردی است که از لحاظ سنی نسبت به بسیاری از وزرای دیگر جوانتر و پرانگیزه تر است و در این برهه زمانی حساس می تواند با تصمیماتش راهگشا باشد.

او مدارج رشد وپیشرفت را نه یک شبه بلکه گام به گام از استان زادگاهش که یکی از استان های بزرگ صنعتی محسوب می شود شروع کرده وسال ها در پست های مختلف استانی و کشوری امتحان خود راپس داده ونماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در ادوار هفتم و هشتم و نهم در مجلس نیز بوده است.

رحمانی به سبب سال ها حضور در کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی علاوه بر آشنایی کامل با این بخش، اعتقاد راسخی به تصمیم گیری ها از طریق مشورت با نخبگان وبرگزیدگان علمی و اقتصادی دارد وبه گفته خود او در صورت نشستن بر صندلی وزارت ،تعامل با مجلس واستفاده از متخصصان داخلی در وزارتخانه را در دستور کار قرار خواهد داد.

به نظر می رسد یکی دیگر از شاخصه های انتخاب رحمانی از سوی رییس جمهور برای تصدی وزارت صنعت ،معدن و تجارت اشراف کامل او بر مشکلات صنایع و داشتن راهکارهای مناسب است.

او به سبب سالها حضور در وزارت صمت وهمچنین عضویت در هیات های تحقیق و تفحص مجلس از بخش های صنعتی و معدنی ،از نزدیک آشنایی کامل با مشکلات ساختاری و مدیریتی دارد ومی تواند برای باز کردن گره ها بر سر راه تولید راهکارو برنامه ارائه دهد.

تحصیلات رحمانی در دو رشته دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار وکارشناس ارشد مدیریت استراتژیک می تواند در دوران وزارت به او کمک های بسیاری نماید. زیرا دانش وآشنایی او با مفاهیم کسب وکارهای نوین و فضای رقابتی ونیازها وچالش های بخش خصوصی و... می تواند در تصمیمات تاثیر گذار باشدو ضریب اشتباه در این حوزه مهم را به حد اقل برساند.

او برای مدتی نیز عضو شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بوده و همچنین عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران و تهران است و نشست وبرخاست های بسیاری با مالکان واحد های صنعتی کوچک وبزرگ و کارآفرینان داشته است وقطعا در تصمیمات آتی خود در کسوت وزارت کوشش فراوانی در جهت تامین منافع بخش خصوصی خواهد کرد.

همچنین آنطور که ازاظهارات رحمانی مشخص است به کاهش تصدی گری دولت در امور باور داشته و برای حمایت واقعی از بخش خصوصی برنامه دارد.

اما باید گفت که تنها داشتن سوابق متعدد ،دانش و توانایی ، در صورت نداشتن قدرت تصمیم گیری نمی تواند فایده ای برای حال و روز بغرنج صنعت داشته باشد و در این راه می طلبد رییس جمهور برای رفع مشکل پیش روی وزیر آینده، فارغ از انتخاب هر فردی ،دست او را در تصمیم گیری ها عزل ونصب ها وهرآنچه در حیطه کاری او قرار دارد باز بگذارد.

با این اوصاف رضا رحمانی در شرایط حساس کنونی که اقتصاد کشور با تحریم های ظالمانه ای روبروست با پذیرفتن این مسئولیت بزرگ ،با ارائه برنامه ها خود را آماده گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی می کند و امید است در این راستا نمایندگان مجلس با رای خود شرایط ورود وزیر تازه نفس، با دانش و پرانگیزه را به تیم اقتصادی دولت برای تقویت بیشترمهیا سازند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید