کد خبر : 884812

اختصاصی شمانیوز/

اگر شما هم جزء مشترکین تلفن همراه اعتباری هستید دیگر نگران تمام شدن اعتبار تلفن همراهتان نباشید چرا که با استفاده از سرویس انتقال اعتبار همراه اول امکان جا به جایی شارژ پولی از شماره ای به شماره ی دیگر فراهم شده است.

به گزارش شمانیوز؛ قطعاً برای شما که جزء مشترکین تلفن همراه اعتباری هستید بارها پیش آمده که وسط یک مکالمه مهم اعتبار یا همان شارژ پولی تلفن همراهتان به پایان برسد یا اینکه شرایط تهیه اعتبار را نداشته باشید.

اپراتور اول برای کاستن از دردسرهای مشترکین خود در این خصوص نیز چاره جویی کرده و با فعال سازی سرویس های ویژه امکان انتقال شارژ را میان مشترکین خود فراهم کرده است.

بر اساس این گزارش؛ مشترکین تلفن همراه اعتباری می توانند با استفاده از این سرویس مبلغ اعتبار مورد نظر خود را (حداکثر مبلغ قابل انتقال در طول یک روز ۱۰۰۰۰۰ ریال و در طول یک ماه ۵۰۰۰۰۰ ریال ) به شماره دیگری انتقال دهند.

قبل از آشنایی با روش های فعال سازی این سامانه و استفاده از این سرویس باید دانست که مسئولیت انتقال اعتبار به خطوط دیگران، بر عهده ارسال کننده اعتبار بوده برهمین اساس توصیه می شود در حفظ و نگهداری از تلفن همراه و رمز عبور ۸ رقمی نهایت دقت به عمل آید.

برای دریافت این رمز، یک پیام کوتاه بدون متن به شماره ۸۹۱۰ ارسال تا رمز انتقال که عددی ۸ رقمی بوده از طریق پیامک برای شما ارسال شود.

گفتنی است هر یک از مشترکین تلفن همراه می توانند در طول یک روز حداکثر ۵ بار و در طول یک ماه حداکثر ۳۰ بار اعتبار خود را انتقال دهند.

لازم به ذکر است؛ در صورتی که مبلغ مورد درخواست جهت انتقال با شرایط تعیین شده مطابقت نداشته باشد انتقال انجام نمی شود.

روش های مختلفی برای این مهم پیش بینی شده است و مشترکین این اپراتور می توانند با بهره گیری از سه روش زیر مبالغی از اعتبار تلفن همراه خود را به سایرین (دیگر شماره ها) انتقال دهند.

این روش ها شامل ( my.mci.ir )کدهای میان برUSSD) )و تلفن گویای ۴۴۴ IVR) ) می شوند.

اما برای آشنایی با شرایط و چگونگی استفاده از این سامانه باید به مواردی که در ادامه می خوانید توجه داشته باشید.

مبلغ انتقالی باید بین ۱۰۰۰۰ ریال تا ۱۰۰۰۰۰ ریال (۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان) باشد و مشترک می بایست پس از انتقال اعتبار حداقل ۵۰۰۰ ریال اعتبار باقیمانده داشته باشد برای مثال جهت انتقال ۱۰۰۰۰ ریال مشترک می بایست حداقل ۱۵۴۰۰ ریال اعتبار داشته باشد. زیراکارمزد این سرویس برای هر بار انتقال ۴۰۰ ریال می باشد.

لازم به ذکر است که به ازاء هر ۵۰۰۰ ریال اعتبار انتقال یافته، ۱۵ روز به زمان اعتبار مشترک (B) اضافه می گردد. برای مثال اعتبار در صورت انتقال مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال مدت زمان ۳۰ روز به زمان اعتبار مشترک دریافت کننده اعتبار اضافه می گردد.

قبل از شماره مشترک دریافت کننده اعتبار(B) حتما می بایست عدد ۹۸ با فرمت ذیل اضافه گردد:

در صورتی که مشترک انتقال دهنده (َA) در وضعیت خط صفر (Idle) ، قطع ، معلق (Suspend)، غیرفعال (Disable) ، لیست سیاه (BlackList) و یا سلب امتیاز(Pool) باشد امکان انتقال اعتبار وجود ندارد.

پس از ارسال درخواست مشترک انتقال دهنده (َA) به شبکه ، پیامی به وی ارسال می گردد تا در صورت تایید آن توسط مشترک انتقال انجام گردد.

در صورتی که دریافت کننده اعتبار (B) بعلت اتمام مدت زمان اعتبار در وضعیت معلق (Suspend)باشد ، مبلغ مورد نظر به اعتبار قبلی وی اضافه گردیده و زمان اعتبار انتقال یافته نیز از همان روز انجام انتقال برای وی محاسبه و وضعیت مشترک فعال می گردد.

در صورتی که دریافت کننده اعتبار (B) بعلت اتمام مبلغ در وضعیت یکطرفه باشد ، مبلغ مورد نظر به اعتبار وی اضافه گردیده و زمان انتقال یافته نیز به زمان اعتبار قبلی مشترک (B) اضافه و وضعیت مشترک فعال می گردد.

در صورتی که دریافت کننده اعتبار (B) بعلت اتمام مدت زمان اعتبار در وضعیت غیرفعال (Disable) باشد ، مبلغ مورد نظر به مشترک (B)منتقل گردیده و زمان اعتبار انتقال یافته نیز از همان روز انجام انتقال برای وی محاسبه می گردد.

در صورتی که مشترک دریافت کننده اعتبار (B) در وضعیت خط صفر(Idle) یا سلب امتیاز (Pool) باشد امکان دریافت اعتبار وجود ندارد.

در صورتی که سیم کارت مشترک دریافت کننده اعتبار (B) قطع باشد انتقال انجام می گردد لیکن مشترک (B) امکان دریافت پیام را ندارد.

در صورتی که مشترک دریافت کننده اعتبار (B) خاموش باشد انتقال انجام می گردد و پس از روشن نمودن تلفن همراه در صورتی که پیام ارسالی در شبکه موجود باشد پیام به وی تحویل می گردد.

وضعیت خط استفاده نشده (Idle) : تلفن های همراه اعتباری با اولین تماس یا ارسال SMSفعال گردیده و تا زمانی که این اقدام توسط مشترک صورت نپذیرفته و مهلت اعتبار زمانی آن پایان نیافته باشد به عنوان تلفن همراه استفاده نشده (Idle) شناخته می شون.

معلق (Suspend): تلفن های همراه اعتباری با توجه به اعتبار موجود، در صورت اتمام مهلت زمانی اعتبار وارد وضعیت معلق (Suspend) خواهند شد.

غیرفعال (Disable) : در صورت اتمام مهلت زمانی و عدم تمدید اعتبار توسط مشترک (حداکثر طی ۲ ماه) تلفن های همراه اعتباری غیر فعال (Disable) خواهند گردید.

سلب امتیاز(Pool) : در صورت اتمام مهلت زمانی مرحله غیر فعال و عدم تمدید اعتبار توسط مشترک (حداکثر طی ۱۲ماه) تلفن های همراه اعتباری سلب امتیاز(Pool) خواهند گردید.

لیست سیاه (ListBlack) : در صورتی که مشترک تلفن همراه اعتباری در وارد نمودن پین شارژ ، ۵ بار اشتباه نماید خط وی وارد لیست سیاه می شود.

قطع: در صورتی که خط مشترک در سیستم خدمات مشترکین قطع باشد.

پس از ارسال درخواست مشترک انتقال دهنده (َA) به شبکه، در صورتیکه شرایط مشترک برای انتقال اعتبار مطابق شرایط زیر باشد ؛پیامی به وی ارسال خواهد شد تا در صورت تایید آن توسط مشترک، انتقال انجام شود.

# (********۹۸۹۱)شماره مشترک دریافت کننده *میزان اعتبار* رمز انتقال *۱۳۲*

در این روش با ارسال کدهای میان بر با فرمت ذیل می توان اعتبار مورد نظر را انتقال داد:

نحوه انتقال اعتبار :

  • روش کدهای میان بر (USSD)
  • کد دستوری جدید برای انتقال اعتبار، دائمی به اعتباری :
  • *۱۰*۱۴۱#
  • کد دستوری جدید برای انتقال اعتبار، اعتباری به اعتباری:
  • *۱۰*۱۴۲#

در صورت نیاز مشترکین می توانند کد رمز خود را از طریق تلفن گویای ۴۴۴ (IVR) تغییر دهند.

مشترکین تلفن همراه در صورتی که تاکنون نسبت به تغییر رمز اقدام نکرده باشند می توانند رمز خود را ازطریق ارسال پیام کوتاه به شماره ۸۹۱۰ مجددا دریافت کنند.

گزارش:معصومه افلاکی

جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید