کد خبر : 887776

نماینده بافق در مجلس شورای اسلامی گفت:اصرار بیهوده بر فروش قیر در بورس با توجه به تحریم‌ها مناسب کشور نیست.

محمدرضا صباغیان در خصوص نامه وزیر کار به وزیر نفت مبنی بر اینکه فروش قیر در فضایی غیر از بورس صورت بگیرد گفت: گمان نمی‌کنم که معاملات قیر در بورس مشکلی داشته باشد، اما هنگامی که وزیر کار وارد این بحث می‌شود و درخواست معاملات قیر در غیر بورس را مطرح می‌کند، یعنی شرایطی وجود داشته که وزیر دست به قلم شده است.
وی با تاکید بر اینکه اگر نظام به این نتیجه برسد که روش دیگری در معاملات بورس قیر مطرح و اجرایی شود، باید به این نتیجه احترام بگذاریم گفت: اکنون که در شرایط تحریم قرار داریم و پول‌های ایران در خارج از کشور بلوکه شده، درست نیست که همچنان بر این رویه اصرار داشته باشیم و بهتر آن است که روش‌های دیگر را نیز امتحان کنیم. نماینده بافق با انتقاد از اینکه عده‌ای هستند که همیشه رانت خواری می‌کنند گفت: باید مراقب باشیم که اگر قیر در غیر بورس نیز معامله شد، افراد فرصت طلب وارد معرکه نشوند و سواستفاده نکنند. وی با اشاره به اینکه اگر ارایه قیر در بورس باعث می‌شود که آمریکایی‌ها دست ما در معاملات قیر بخوانند، بهتر است راهکار‌های جایگزین را استفاده کنیم گفت: سالهاست که مقام معظم رهبری تاکید دارند از خام فروشی فاصله بگیریم و هرچه بیشتر از وابستگی بودجه به نفت فاصله بگیریم و بی شک یکی از این موارد، قیر است. از سوی دیگر ایران در تولید قیر توانمند است و باید از این توانمندی به بهترین نحو استفاده کنیم.
صباغیان با تاکید بر اینکه نیازی نیست نسبت به معاملات قیر حساس باشیم گفت: امروزه نفت و اجناس بسیاری را خارج از بورس معامله می‌کنیم یا واسطه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها در این معاملات نقش آفرینی می‌کنند بنابر این اصرار بیهوده برای ماندن در بورس توجیه ندارد.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید