کد خبر : 890563

دبیر علمی سومین "کنگره سلامت مردان" ضمن اشاره به علل بیماری و ناتوانی در مردان، درباره سرطان‌های شایع در مردان نیز توضیح داد.

دکتر محمد سلیمانی با اشاره به اهمیت توجه به سلامت مردان برای داشتن جامعه‌ای سالم، اظهار کرد: شایع‌ترین علت بیماری و ناتوانی در مردان بیماری‌های قلبی عروقی و علل بعدی به ترتیب حوادث و سوانح غیرعمد، سرطان‌ها و تومورها، بیماری‌های دستگاه تنفسی، حوادث عمدی، بیماری‌های متابولیک، بیماری‌های دستگاه گوارش، اختلالات تناسلی و ادراری و بیماری‌های اعصاب و روان است. وی با بیان اینکه از منظر بیماری ها، دو دسته بیماری واگیر و غیرواگیر در کمین مردان است، گفت: بیماری‌های واگیر مانند ایدز، مالاریا و سل در مردان شیوع بیشتری دارد؛ چرا که مردان بیشتر در فضای خارج از منزل به سر می‌برند و کنش‌های اجتماعی و رفتار‌های پرخطر آن‌ها بیشتر است و همچنین بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری‌های روانی، تنفسی، شغلی، بیماری عضلانی - اسکلتی و سوانح و حوادث در مردان شایع‌تر است.
شایع‌ترین علل بیماری و ناتوانی در مردان وی ادامه داد: مردان کمتر از زنان به علائم و نشانه‌های خطر و بیماری‌زا توجه می‌کنند. به همین دلیل بیماری در آن‌ها پیشرفت می‌کند و مرگ و میر بیشتری را به همراه دارد و همچنین برخی فاکتور‌های سبک زندگی از جمله رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی کافی، مدیریت استرس و کاهش رفتار‌های پرخطر بر طول عمر مردان می‌افزاید. شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان کدامند؟ سلیمانی با اشاره به آمار شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان، اظهار کرد: به ترتیب سرطان پوست با شیوع ١٤ درصد، سرطان معده با شیوع ١٢ درصد، سرطان مثانه با شیوع ٩ درصد، سرطان پروستات با شیوع ٨ درصد، سرطان روده بزرگ با شیوع ٨ درصد و سرطان ریه و مری با شیوع ٦ درصد از شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان است. نیمی از ناباروری‌ها، مردانه است وی همچنین با بیان اینکه ناباروری همواره یک مشکل اساسی در جوامع بشری بوده است، اظهار کرد: نرخ ناباروری در جهان حدود ١٥ درصد بوده؛ یعنی حدود ۱۵درصد زوج‌ها در جهان دچار مشکل ناباروری هستند که در این میان متاسفانه نقش مردان در اغلب موارد اندک فرض می‌شود؛ درحالیکه ۵۰ درصد مشکل ناباروری در زوج‌ها مربوط به مردان است. وی ادامه داد: البته بسیاری از مشکلات ناباروری در مردان قابل رفع بوده و جهان در درمان ناباروری بسیار موفق عمل کرده است. این موضوع باعث شده تا یکی از محور‌های مهم کنگره سلامت مردان به غفلت در موضوع ناباروری مردان اختصاص داده شود و به عبارتی به نقد نظریه‌ای پرداخته شود که معتقد است ناباروری مقوله‌ای مربوط به زنان بوده و ارزیابی مردان در این نگرش مغفول مانده است. وی دید جامعه‌نگر و سلامت محور را از خصوصیات منحصر بفرد این کنگره عنوان کرد و گفت: امیدوارم ماحصل این مباحث بتواند مورد استفاده مسئولین محترم در حیطه ارائه خدمات نظام سلامت قرار گیرد و به نوعی تجربه و تخصص دانشمندان حوزه‌های مختلف علمی کشور برای اتخاذ تصمیم‌های درست در اختیار مسئولان قرار گیرد. برگزاری سومین کنگره سلامت مردان دبیر علمی سومین "کنگره سلامت مردان" و یازدهمین کنگره "مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری" از برگزاری این کنگره در روز‌های چهارشنبه اول اسفند تا جمعه سوم اسفند در مرکز همایش‌های بین المللی شهید بهشتی خبر داد و گفت: در این کنگره هر ساله سعی می‌شود یکی از ابعاد مهم تاثیر گذار بر سلامت مردان با تفصیل بیشتر مورد توجه قرار گیرد و دو محور اصلی کنگره سال جاری، نقش سرطان‌ها و ناباروری و مشکلات جنسی در سلامت مردان است. محور‌های مورد بحث «سومین کنگره سلامت مردان»، سلامت جنسی، رفتار‌های جنسی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت مردان و سلامت در همه سنین است. همچنین محور‌های کنگره ناباروری مردان نیز اپیدمیولوژی وضعیت ناباروری در ایران، تبعات روانی، اجتماعی و خانوادگی، ناباروری ناشی از سرطان و درمان‌های آن و محور‌های کنگره سرطان‌های شایع مردان (پروستات، ریه، مثانه، کبد) نیز پیشگیری، تشخیص (غربالگری)، درمان، بازتوانی و حمایت از بیماران است. شایان ذکر است که سومین کنگره «سلامت مردان» و یازدهمین کنگره «مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری» با تلاش مرکز تحقیقات بهداشت باروری- سلامت مردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید