کد خبر : 886781

یک منبع دیپلماتیک در بروکسل: SPV بزودی می‌تواند در فرانسه ثبت شود و پیش بینی می‌شود که این مکانیسم تا پیش از پایان ماه ژانویه (یعنی ۷ روز دیگر) رسما رونمایی و راه اندازی آن اعلام شود.

روزنامه ایران نوشت : یک منبع دیپلماتیک در بروکسل: SPV بزودی می‌تواند در فرانسه ثبت شود و پیش بینی می‌شود که این مکانیسم تا پیش از پایان ماه ژانویه (یعنی ۷ روز دیگر) رسما رونمایی و راه اندازی آن اعلام شود.
راهکار فرانسه برای دور زدن تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران و امکان تداوم تعاملات تجاری اتحادیه اروپا با ایران، ایجاد یک صندوق اعتباری مشترک به نام «مکانیسم نقل وانتقالات مالی ویژه با نام اختصاری SPV» است.
خبرگزاری فرانسوی فرونت نیوز «Front news» به نقل از یک منبع دیپلماتیک آگاه در بروکسل اعلام کرد که محل استقرار سازوکار ویژه SPV فرانسه است و این صندوق برای اتحادیه اروپا امکان تبادلات مالی و تجاری با ایران و در عین حال دور زدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه تهران را فراهم می‌سازد.
یک منبع دیپلماتیک آگاه در بروکسل اعلام کرد: یک سازوکار ویژه برای حفظ روابط مالی میان ایران و اتحادیه اروپا که با اعمال تحریم‌های آمریکا تهدید شده بود، به زودی در فرانسه راه اندازی خواهد شد. SPV بزودی می‌تواند در فرانسه ثبت شود و پیش بینی می‌شود که این مکانیسم تا پیش از پایان ماه ژانویه (یعنی ۷ روز دیگر) رسما رونمایی و راه اندازی آن اعلام شود.
فایننشال تریبون نوشت: سخنگوی فدریکا موگرینی رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا، روز ۷ ژانویه اعلام کرد که تلاش‌ها برای راه اندازی این سازوکار مالی ویژه و تعیین مکان ثبت و استقرار آن ادارمه دارد و پیشرفت‌هایی حاصل شده است و می‌تواند طی هفته‌های آینده ایجاد شود.
آلمان، چین، فرانسه، ایران، انگلیس و روسیه قبلا در پایان نشست وزرای خارجه در سازمان ملل متحد اعلام کرده بودند که اتحادیه اروپا در حال راه اندازی یک صندوق اعتباری مشترک است که از آن به عنوان SPV نام بردند.
این نهاد اروپایی (SPV) که در بازار‌های ایالات متحده غیرفعال است در واقع در برابر جریمه‌ها و تحریم‌های سنگین واشنگتن که در ازای دور زدن تحریم‌ها علیه ایران اعمال می‌شود، ایمن خواهد بود. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه می‌گذشته بازگشت تمامی تحریم‌ها پیش از امضای توافق هسته‌ای با
ایران را اعلام کرد. وی علاوه بر بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد با تمامی اشخاص و کشور‌هایی که با تهران به تجارت بپردازند برخورد خواهد کرد. واشنگتن بیش از ۷۰۰ شخص، شرکت، هواپیمایی‌ها و کشتیرانی‌ها را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. از جمله نهاد‌هایی که شامل تحریم‌ها می‌شوند ۱۴ بانک بزرگ ایران می‌باشد. چین، کره جنوبی، یونان، هند، ایتالیا، ژاپن، ترکیه و تایوان نیز موقتا مجاز به خرید نفت از ایران را دارند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید