کد خبر : 887144

پارلمان یونان روز جمعه بدون توجه به اعتراضات مردمی، به طرح تغییر نام کشور مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی که هم نام با منطقه شمال یونان است، رأی داد.

فارس نوشت : علیرغم اعتراضات گسترده مردم یونان، نمایندگان پارلمان این کشور امروز (جمعه) به طرح توافق تغییر نام جمهوری مقدونیه رأی دادند.
یونانی‌ها جمهوری مقدونیه را بخشی از قلمرو و هویت خود محسوب می‌کنند.
تغییر نام جمهوریه مقدونیه به «جمهوریه مقدونیه شمالی» سال میلادی گذشته بین «آتن» و «اسکوپیه» پس از نزدیک به سه دهه حاصل شد، با این حال یونان اعلام کرد که این توافق را به رأی گیری خواهد گذاشت که در جلسه امروز پارلمان این کشور با اکثریت آرای نمایندگان به تصویب رسید.
«نیکوس کوتزیاس» و «نیکولا دیمیتروف» وزرای خارجه یونان و مقدونیه در جزیره پرسپا در مرز دو کشور این توافق را با حضور نخست‌وزیران دو کشور امضا کردند. در این مراسم «ماتئو نیمتس» فرستاده سازمان ملل و شماری از مقامات اروپایی شرکت داشتند.
پیشتر پارلمان جمهوری مقدونیه بیست و هشتم مهرم ماه گذشته به طرح تغییر قانون اساسی این کشور جهت تغییر نام آن به مقدونیه شمالی رأی داده بود.
دولت یونان از سال ۱۹۹۱ که مقدونیه از جمهوری یوگوسلاوی جدا شد، به نام این جمهوری تازه استقلال یافته که هم نام بخش‌هایی از مناطق شمالی یونان است اعتراض داشت که بالآخره وزرای خارجه یونان و مقدونیه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) در جزیره «پرسپا» در مرز دو کشور توافق تغییر نام مقدونیه را امضا کردند.
یونان ۱۳ استان دارد که نام سه استان از بین این استان‌های سیزده‌گانه با مقدونیه شروع می‌شود (مقدونیه شرقی و تراکیه، مقدونیه غربی و مقدونیه مرکزی).
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید