کد خبر : 887486

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سازوکار ویژه مالی برای ایران که قرار است ازسوی کشور‌های اروپایی راه اندازی شود، گفت: امیدواریم قبل از آنکه خیلی دیر شود، به ویژه اروپایی‌ها به آنچه ماه‌ها قبل قول داده اند، عمل کنند.

فرارو نوشت: علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سازوکار ویژه مالی برای ایران که قرار است ازسوی کشور‌های اروپایی راه اندازی شود، گفت: امیدواریم قبل از آنکه خیلی دیر شود، به ویژه اروپایی‌ها به آنچه ماه‌ها قبل قول داده اند، عمل کنند.
«صالحی» افزود: در صورتی که اروپایی‌ها به وعده هایشان عمل نکنند، ممکن است تحولات و اقدامات آینده نه برای ایران، نه برای اروپایی‌ها و نه برای سایر اعضای برجام خوشایند نباشد. گزیده سخنان صالحی را به نقل از ایرنا می‌خوانیم: «تلاش‌های زیادی شد تا برجام شکل گیرد؛ لذا ما تمایل نداریم که این توافق توسط هریک از اعضای باقی مانده در آن، شکسته و نقض شود.»
جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهداتش در قبال برجام پایبند بوده است و ۱۳ گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی شاهدی روشن برای این موضوع است. اما اروپایی‌ها چندین ماه است که وعده داده اند سازوکار ویژه مالی با ایران (SPV) را راه اندازی کنند، اما این امر هنوز محقق نشده است.
اخیرا شنیده ام که احتمال دارد اروپایی‌ها تا روز دوشنبه (۸ بهمن) راه اندازی سازوکار ویژه مالی را رسما اعلام کنند. امیدواریم آن‌ها این گام مهم را بردارند و این گامی موثر و امیدبخش خواهد بود و به ایجاد اعتماد متقابل که تلاش‌های زیادی برای شکل گیری آن صورت گرفته است، کمک خواهد کرد.
«اما اگر اعتماد از بین برود، همه بازی را خواهند باخت. ما به دنبال آن هستیم که همه در این میدان برنده باشند و با همکاری یکدیگر می‌توانیم همه از برجام سود ببریم. اگر برجام برنده‌ای نداشته باشد، قطعا به نفع اروپایی‌ها نخواهد بود به ویژه اینکه این توافق به لحاظ امنیت آفرینی هم برای اروپایی‌ها بسیار حیاتی است.»
امروز خاورمیانه گرفتار مشکلات زیادی است و اگر برجام هم به مشکلات این منطقه اضافه شود، دیگر چه کسی می‌تواند از آن سود ببرد؟ آخرین حرف من به اروپایی‌ها این است که در روند اجرای سازوکار ویژه مالی، سریع‌تر حرکت کنند قبل از آنکه زمان به پایان برسد. گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری خروج کشورش را از توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد. این اقدام با انتقاد شدید دیگر امضا کنندگان این توافق روبرو شد آن‌ها اعلام کردند که به توافق هسته‌ای پایبند بوده و راهکار‌هایی را برای ادامه تجارت کشور‌های مختلف با ایران ارایه می‌کنند. فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از تجارت شرکت‌ها با ایران و همچنین ارایه سازوکار مالی ویژه ایران از جمله اقدامات اروپا با حمایت چین و روسیه است که قرار است فعال شوند. قانون انسداد راه اندازی شده است و برخی رسانه‌ها گفته اند که سازوکار و مالی نیز قرار است فردا رونمایی شود. ایران آماده همکاری با کشور‌های منطقه در زمینه هسته‌ای است رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در گفتگو با خبرنگار بخش برون مرزی عربی ایرنا، با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با کشور‌های منطقه در زمینه فناوری‌های هسته‌ای است تشکیل یک کمیته فنی در زمینه ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای را پیشنهاد کرد. صالحی در پاسخ به پرسشی درباره افق‌های همکاری بین ایران و کشور‌های منطقه در زمینه فناوری هسته‌ای و آنچه ایران می‌تواند به این کشور‌ها در زمینه دانش هسته‌ای ارایه کند، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تجارب بزرگ و انبوهی در زمینه هسته‌ای دارد، افزود: ما از دهه پنجاه شمسی وارد عرصه هسته‌ای و فناوری‌های هسته‌ای شده ایم و ایران بیش از شصت سال است که در این زمینه فعال است. ایران بار‌ها اعلام کرده که آماده تعامل با برادران خود در منطقه بخصوص منطقه خلیج فارس است، کشور‌های عربی اقدام به راه اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای کرده اند و ما اعلام کرده ایم که آن‌ها نیاز به کارشناس در این عرصه خواهند داشت و ایران کارشناسان، فناوری و تجارب عالی در این زمینه دارد و آماده است در این عرصه با آن‌ها همکاری کند.
ما بار‌ها برای همکاری بخصوص در زمینه ایمنی هسته‌ای اعلام آمادگی کرده ایم چرا که این موضوع مربوط به همه ما است بطور مثال اکنون یک نیروگاه هسته‌ای در بوشهر داریم، بنابراین امنیت این نیروگاه برای ما مهم است، کویت در مجاورت بوشهر قرار دارد و کشور‌های حوزه خلیج فارس در مجاورت بوشهر قرار گرفته اند. همچنین اکنون در امارات چهار نیروگاه هسته‌ای در دست تاسیس است و ایمنی این نیروگاه‌های هسته‌ای پس از تاسیس آن‌ها برای ما دارای اهمیت است به همین دلیل ما به کشور‌های حوزه خلیج فارس پیشنهاد کردیم که همگی گردهم آمده و یک کمیته فنی در زمینه ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای تشکیل دهیم.
این کمیته فنی متشکل ازکارشناسان فنی ایرانی در زمینه هسته‌ای و کشور‌های دیگر خواهند بود تا با یکدیگر درباره ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای گفتگو و تبادل نظر کنند و این نقاط مثبت بسیاری برای همه خواهد داشت. ما دائما این پیشنهاد را تکرار کرده و برای آن آماده ایم.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید