کد خبر : 887518

با گذشت بیش از یک سال از حادثه "سانچی"، خانواده تعدادی از خدمه کشتی با مراجعه به دستگاه‌های مرتبط با پیگیری حادثه با ارائه مدارکی اعلام کردند که تعدادی از خدمه کشتی زنده هستند

جام جم نوشت: با گذشت بیش از یک سال از حادثه "سانچی"، خانواده تعدادی از خدمه کشتی با مراجعه به دستگاه‌های مرتبط با پیگیری حادثه با ارائه مدارکی اعلام کردند که تعدادی از خدمه کشتی زنده هستند و قبل از انفجار با قایق نجات خود را از کشتی خارج کرده‌اند. آن‌ها مدعی هستند که خدمه از منطقه‌ای در اقیانوس آرام با آن‌ها تماس گرفته و در تلاش بودند تا زنده بودن خود را اعلام کنند. پدر سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ از جمله خانواده‌هایی است که هنوز مرگ فرزندش را قبول نکرده و می‌گوید: پسرم زنده است و قبل از انفجار از کشتی خارج شده بود. وی به جام‌جم می‌گوید: علاوه بر پسرم دو عضو دیگر خانواده‌ام نیز سوار نفتکش سانچی بودند. در این یک سال از ما خواستند گواهی فوت را امضا کنیم، اما قبول نکردیم. البته بعضی خانواده‌ها با دلایلی که خودشان داشتند، نامه را امضاء کرده و جان باختن عزیزان خود را قبول کردند، اما ۱۲ خانواده این را قبول ندارند.
عبداللهی دلایل شرکت ملی نفتکش را قبول ندارد و ادامه می‌دهد: جعبه سیاه، عکس و فیلم‌های نفتکش و فیلمی که چینی‌ها از روی کشتی گرفتند، مستندات شرکت ملی نفتکش برای شهادت تمام سرنشینان نفتکش است. ما این دلایل را قبول نداریم و مستند نمی‌دانیم. حالا ما چهار دلیل داریم که نشان می‌دهد تعدادی از سرنشینان سانچی زنده هستند. دلیل اول ما صدای ضبط شده کاپیتان در جعبه سیاه است. او می‌گوید: آتش را نمی‌توان کاری کرد. قایق نجات را آماده کنید. بعد با زبان انگلیسی می‌گوید: برو. برو
مدرک دوم، عکس بازوی قایق نجات سمت راست است. اهرم پایین است و نشان می‌دهد قایق را به آب انداخته‌اند. می‌گویند حرارت، اهرم را پایین آورده و قایق را سوزانده است. اگر این حرف را قبول کنیم، خم شدن اهرم بر اثر حرارت منطقه‌ای نمی‌شود و کل اهرم را تحت‌تاثیر قرار می‌داد. گفتیم شما مستندات خود را درباره ذوب شدن قایق ارائه دهید که گفتند، نداریم.
وی با اشاره به دلیل سوم گفت: چینی‌ها وارد کشتی شده و قسمت‌های مختلف از جمله کابین کاپیتان را گشتند، اما چیزی پیدا نکردند، فقط پیکر دو نفر از خدمه را پیدا کردند که ابتدا اعلام کردند از دانشجویان هستند و بعد معلوم شد این ادعا هم درست نبوده است.
عبداللهی در ادامه به نکته‌ای اشاره کرد که ده ماه آن را رسانه‌ای نکرده بودند. وی می‌گوید: از اردیبهشت امسال تا یک ماه قبل تماس‌های مکرر از خارج با خانواده حدود ۱۳ نفر از خدمه سانچی گرفته می‌شد. ما موضوع را اعلام کردیم، اما گفتند کار افراد خرابکار است. چطور ممکن است آن‌ها به شماره تماس این تعداد از خانواده‌ها دسترسی داشته باشند. مادر یکی از خدمه وقتی به تماس پاسخ می‌دهد، فردی ایرانی از آن سوی خط می‌گوید ما زنده‌ایم. این مادر آن‌قدر شوکه می‌شود که تشخیص این‌که صدای پسرش بوده یا نه برایش سخت می‌شود. با من تماسی گرفته نشده بود، اما با دامادمان تماس گرفته بودند. پسرم قبل از سفر مدتی در خانه دامادمان بود. این تماس‌ها، یکی از دلایل ما برای زنده بودن فرزندانمان است.
وی در پایان از شرکت ملی نفتکش ایران گلایه می‌کند و می‌گوید: زیر دریایی روسی با وزن سنگین‌تر از سانچی از عمق دریا خارج شد، اما آیا نمی‌توانند سانچی را خارج کنند؟ شرکت‌هایی هستند که می‌توانند، اما با آن‌ها صحبت نمی‌شود. اگر نمی‌توانند نفتکش را خارج کنند، قسمت عقب کشتی که می‌گویند خدمه آنجا بوده را برش بدهند و جست‌وجو کنند. اگر پیکر خدمه پیدا شد، ما حرفشان را قبول می‌کنیم.
خدمه کشتی سانچی زنده اند !؟
**************
ماجرای کشتی سانچی چه بود؟
حادثه کشتی نفت‌کش سانچی، حادثهٔ تصادف ۲ کشتی در آب‌های چین بود. روز شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ (۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸) ام‌وی سانچی متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران که از عسلویه حرکت کرده بود و قرار بود جهت تحویل میعانات گازی عازم داسان کره جنوبی شود، در راه با یک کشتی فله‌بر چینی با ۶۴ هزار تن بار غله به نام «کریستال» در سواحل چین برخورد کرد، محمولهٔ نفتکش سانچی نفت فوق سبک با درجهٔ اشتعال بسیار بالا بود که این موجب آتش‌سوزی فوق‌سریع کشتی شد.
بر اثر برخورد این نفتکش با یک کشتی باربری در ۳۰۰ کیلومتری بندر شانگ‌های در سواحل شرقی چین، ۳۰ ایرانی و دو تبعه بنگلادشی ناپدید شده‌اند که بعد از چند روز جستجو جسد ۳ نفر از ایرانیان مفقود در این حادثه پیدا شد.
نفتکش سانچی حامل ۱۳۶ هزار تُن نفت خام و میعانات سبک نفتی بود.طول این نفتکش ۲۷۴ متر بود و با پرچم پاناما بر روی دریا تردد می‌کرد. در مقابل کشتی کریستال صدمهٔ اساسی ندید و تمام سرنشینان آن از این حادثه گذر کردند. پس از این حادثه رئیس‌جمهور ایران دستور تشکیل کمیتهٔ ویژهٔ رسیدگیِ حادثهٔ نفتکشِ سانچی را صادر کرد و ریاست آن به عهده علی ربیعی وزیر کار قرار گرفت و او برای پیگیری وضعیت این کشتی به چین سفر کرد.
گروهی از تکاوران نیروی دریایی ارتش ایران نیز به محل حادثه اعزام شدند. روز بعد از حادثه، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا یک فروند هواپیمای گشت دریایی بوئینگ پی ۸ را به محل حادثه فرستاد که مساحت بیش از ۱۲٫۳۰۰ کیلومتر مربع حول کشتی را برای یافتن ملوانان جستجو کرد. دولت ایران، به احترام جانباختگان حادثه نفتکش سانچی و خانواده‌های داغدار آنان، روز دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ را در سراسر ایران عزای عمومی اعلام کرد.
عملیات امداد و نجات بعد از برخورد ام‌وی سانچی و سی‌اف کریستال که موجب آتش‌سوزی سانچی شد، سازمان دریانوردی چین هشت شناور ویژه شامل چهار شناور دولتی و چهار شناور بخش خصوصی، به همراه دو شناور کنترل آلودگی و تعدادی قایق ماهی‌گیری را برای انجام مأموریت امداد و نجات به محل حادثه فرستاد.
گارد ساحلی کرهٔ جنوبی نیز بعد از هماهنگی با مقامات چینی، یک شناور و یک هواگرد بال‌ثابت برای کمک در عملیات امداد و جستجو ارسال کرد. روز بعد از حادثه، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا نیز یک فروند هواپیمای گشت دریایی بوئینگ پی ۸ را از پایگاه هوایی کادِنا در اوکیناوا به محل حادثه فرستاد که مساحت بیش از ۱۲٫۳۰۰ کیلومتر مربع حول کشتی را برای یافتن ملوانان، بدون نتیجه، جستجو کرد،، اما درخواست کمک دیگری از طرف مقامات چینی دریافت نکرد. پس از وقوع حادثه، علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر با ارسال پیام به رؤسای جمعیت ملی و صلیب سرخ ژاپن، چین و کره‌جنوبی درخواست کمک اضطراری کرد. همچنین امیر شاهین تقی خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که از ارتش کشور‌های چین و ژاپن درخواست شده تا به نفت‌کش حادثه‌دیده سانچی در دریای شرقی چین کمک کرده و خدمه را نجات دهند. [۱۲]سخنگوی گارد ساحلی ژاپن به رویترز گفت که چین پیشنهاد ژاپن برای کمک به سانچی را رد کرده و گفته‌است که اگر لازم بود درخواست کمک خواهیم کرد.
خدمه کشتی سانچی زنده اند !؟
غرق‌شدن کامل کشتی سانچی روز یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ (۱۴ ژانویه ۲۰۱۸) ساعت ۱۵ به وقت چین (۱۰:۳۰ صبح به وقت ایران) تیم جستجوی بندر شانگ‌های چین اعلام کرد که کشتی سانچی پس از یک هفته آتش‌سوزی بطور کامل غرق شد،
به گفته رئیس سازمان دریانوردی شانگ‌های در گفتگو با خبرنگار ایلنا نظر کارشناسان چینی بر درگذشت تمام خدمه بر اثر انفجار اولیه بوده‌است، اما ایران خواستار تداوم عملیات تا یافتن اجساد کارکنان نفت کش است.
رئیس سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت: «کشتی به صورت کامل غرق شده‌است و به نظر نمی‌رسد به سایر پیکر‌های مفقود شده دسترسی پیدا کنیم».
انتقادات وارد شده به چین در طی این حادثه خانواده‌های خدمه سانچی درخواست داشتند تا ایران به چین فشار بیاورد تا کشور جمهوری خلق چین برای اطفای حریق و نجات خدمه سانچی کمک کند. خانواده‌های نگران و داغدار خدمه سانچی از تمامی کشور‌ها تقاضای کمک نمودند.
شکوفه عبدالله‌زاده همسر احسان ابولی قاسم‌آبادی گفت: «چرا چین کم‌کاری می‌کند و جان خدمه ایرانی برایشان اهمیتی ندارد». منصوره یحیایی همسر محمد کاوسی گفت: «اگر روز اول طوفان و دود بود چرا در روز‌های بعد که مشکلی نبود چینی‌ها هیچ کاری نکردند».
ابراهیم فیاض جامعه‌شناس بیان کرد: «چین نه خودش به سانچی کمک کرد و نه به کشور دیگری اجازه کمک داد». وی افزود: «ایران از ترس غرب بیشتر به شرق نزدیک شده، اما این اتفاق برای چین بی‌اهمیت بود و اگر این اتفاق در نزدیکی کشور‌های اروپایی یا آمریکا اتفاق می‌افتاد چنین وضعیتی پدید نمی‌آمد، اما چین که می‌توانست کاری کند هیچ کاری انجام نداد».
فیاض افزود «آنقدر که غرب قابل اعتماد است چین قابل اعتماد نیست و ایران در آینده بیشتر از چین ضربه می‌خورد». محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: «هم ایران، چون اکثر خدمه سانچی ایرانی بودند و هم پاناما، چون سانچی تحت پرچم پاناما بود و همچنین ذینفعان دیگر که در این ماجرا دخیل بودند می‌توانند از چین شکایت کنند، و مسئله شکایت از چین حقوقی است و با جدیت در سازمان بین‌المللی دریانوردی پیگیری می‌شود».
خدمه کشتی سانچی زنده اند !؟
جعبه سیاه نفت‌کش در ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) یک تیم چینی توانست وارد نفتکش سانچی شود و در جریان جستجوی انجام شده جعبه سیاه نفت‌کش سانچی پیدا شد. این جعبه سیاه فعلاً به بندر شانگ‌های منتقل شده‌است. از آنجا که نفت‌کش متعلق به ایران در پاناما ثبت شده‌است، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت: «این جعبه سیاه برای بازخوانی تحویل مسؤولان کشور پاناما می‌شود.» در رابطه با استفاده از پرچم پاناما برای این کشتی سخنگوی کمیته اضطرار نفت‌کش سانچی، گفت که استفاده از پرچم پاناما ربطی به تحریم‌ها نداشته و به دلایل مارکتینگ انجام شده‌است. وی گفت: «ما اداره‌کننده کشتی هستیم و از نظر فنی و نفرات ما آن را اداره می‌کنیم، اما این کشتی متعلق به شرکت غیر ایرانی است، اما اداره آن با ما است.»
آلودگی نفتی روز دوشنبه ۲۵ دی گزارش شد یک لکه نفتی بزرگ به طول حدود ده کیلومتر در نزدیکی ساحل شانگ‌های چین دیده شده‌است. از چند روز پیش که نفتکش سانچی در آتش می‌سوخت این لکه نفتی تشکیل شد، اما اندازه آن بعد از غرق شدن این نفتکش در روز یکشنبه، بزرگ‌تر شد. این حجم نشت مواد نفتی از سال ۱۹۹۱ میلادی بی‌سابقه بود، که در آن حادثه ده‌ها هزار تن نفت در آب‌های سواحل کشور آفریقای آنگولا رها شد. وضعیت حقوقی و بیمه‌ای محمولهٔ ۹۶۴ هزار بشکه‌ای میعانات گازی نفت‌کش سانچی، چهل‌وهشت‌مین محموله میعانات گازی به مقصد کره‌جنوبی و جزئی از قراردادی بلندمدت از نوع FOB با دو شرکت در کره‌جنوبی بود، بدین معنا که محموله در مبدأ تحویل خریدار شده و پس از آن مسئولیت آن با خریدار است. این نفت کش توسط شرکت Steamship Insurance Management Services در لندن بیمه شده‌است. ۳۰ درصد محموله نفتی شرکت توسط شرکت بیمه ایرانی و ۷۰ درصد آن توسط ۱۱ شرکت بیمه بین‌المللی به رهبری شرکت بیمه نروژی Skuld بیمه شده‌است. به دلیل مسائلی نظیر نگرانی برخی بانک‌ها از تعاملات مالی با ایران در نتیجه تحریم‌های بانکی، وجود عناصر گوناگون در حادثه نظیر خود کشتی، محموله نفتی، افراد کشته شده و چند ملیتی بودن آن‌ها و نیز مسائل زیست‌محیطی مرتبط، پرداخت خسارات توسط شرکت‌های بیمه‌کننده در عمل با پیچیدگی بسیار زیاد روبه‌رو خواهد بود.
ارزش نفتکش «سانچی» حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی و معادل حدود یک میلیون بشکه نفت بود. پیشتر، رویترز اعلام کرد ارزش محموله حدود ۶۰ میلیون دلار و ارزش خود نفتکش حدود ۶۰ میلیون دلار است.
وضعیت کشتی کریستال کشتی فله‌بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین حاوی ۶۴ هزار تن غله بود که از آمریکا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین می‌رفت و در بین راه به کشتی سانچی با مالکیت شرکت «برایت» از ایران برخورد کرد. بعد از خبر تصادف این کشتی با نفت‌کش سانچی هیچ مصاحبه‌ای با خدمه این کشتی انجام نگرفته و حتی هیچ تصویری از برخورد این دو کشتی ثبت نشده‌است. هیچ خبرمستندی از صدمه کشتی مخابره نشده و ۲۱ خدمه آن که همگی اتباع چین هستند، نجات یافتند.
خدمه کشتی سانچی زنده اند !؟
اسامی کارکنان و خدمه کشتی مجید قصابی اروجی، کاپیتان فرید محبی، سرمهندس مجید نقیان، افسر اول حسین جهانی هل‌آباد، افسر دوم احسان ابولی قاسم‌آبادی، افسر دوم میلاد عنایتی، افسر سوم حامد بهاری هشکوایی، مهندس دوم محمدرضا رضازاده ماسوله، مهندس سوم مهدی سادگی، مهندس سوم حسن رومیانی، مهندس چهارم محمد کاووسی تکاب، افسر تدارکات بهرام اتحاد، افسر برق عبدالغنی سامری، سرملوان ابوذر نظامی، کمک سر ملوان سیدجواد حیدری، ملوان یکم محمد ساجب علی میریدها، ملوان یکم محمد هارون راشید، ملوان یکم علیرضا نجفی‌فر، ملوان دوم علی حیدریه کهن، ملوان دوم بهرام پوریانی، تعمیرکار یاور افشاری، روغن کار میلاد آروی، روغن کار مسلم علیزاده نودهی، روغن‌کار عبدالکریم بشارتی پور، سرآشپز امید ضیایی، کمک سرآشپز ایوب مظفری آبدهگاه، مهماندار احسان فرجی، مهماندار سعید دهقانی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ پوریا عیدی پور، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ محمد پیریائی، دانشجوی موتور از دانشگاه صنعت نفت محمودآباد ساقی فعال، همسر حسین جهانی هل‌آباد
منبع:ویکی‌پدیا
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید