کد خبر : 898032

سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری درباره تصمیمات جدید ایران درخصوص کاهش برخی تعهدات برجامی ایران؛ بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی داشت.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز چهارشنبه در سخنانی که به صورت زنده و مستقیم از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد؛ اساس برجام را یک تصمیم ملی و راهبردی و نه فردی و جناحی دانست و از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت ۶۰ روز خبرداد.
بازتاب تصمیم برجامیِ ایران در رسانه‌های جهان
خبرگزاری انگلیسی رویترز در بازتاب سخنان مهم رییس جمهوری ایران گزارش داد: ایران به قدرت‌های جهان اعلام کرد که اجرای برخی از تعهداتش در قبال برجام را از امروز متوقف می‌کند
. رویترز به نقل از رییس جمهوری ایران افزود که جمهوری اسلامی سفرای کشور‌های انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه را در جریان تصمیم اش برای توقف اجرای برخی تعهدات برجامی گذاشته است.
رویترز عنوان کرد: نامه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به سفرای این کشور‌ها ارسال شد و در آن عنوان شد که ایران به رغم خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای، همچنان نسبت به برجام متعهد است.
همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبری فوری از سخنان رییس جمهوری نوشت: روحانی گفت که غنی سازی با درصد خلوص بیشتر اورانیوم درصورتیکه ظرف شصت روز شرایط جدید توافق هسته‌ای حاصل نشود از سر گرفته خواهد شد.
خبرگزاری فرانسه نیز در خبری از بازتاب سخنان رییس جمهوری ایران نوشت: ایران تهدید کرد که 'ظرف ۶۰ روز' تدابیر بیشتری در توافق هسته‌ای اجرا خواهد کرد.
این خبرگزاری در گزارش خود خاطر نشان کرد: ایران محدودیت غنی سازی اورانیوم و ذخایر آب سنگین را متوقف ساخت.
شبکه تلویزیونی ' فاکس نیوز ' که از آن به عنوان نزدیکترین رسانه به دونالد ترامپ یاد می‌شود نیز در گزارشی فوری از بازتاب سخنان اقای روحانی گزارش داد: رئیس جمهوری ایران گفت که این کشور مازاد اورانیوم غنی شده را به جای فروش که در توافق هسته‌ای آمده، حفظ خواهد کرد.
شبکه خبری بی بی سی انگلیسی نیز گزارش داد: ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بین المللی سال ۲۰۱۵ از «بخش‌هایی از تعهدات خود» تحت این توافق خارج می‌شود.
این شبکه خبری افزود: «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به دیگر قدرت‌های اصلی خبر داد که ایران همچنان به تعهدات خود پایبند است. وی از اشاره دقیق به این که ایران چه تعهداتی را اجرا نخواهد کرد، خودداری کرد. بی بی سی با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از اجرا نشدن برجام نوشت: با این حال، به گفته بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تعهداتش در قبال توافق به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت هسته‌ای ایران پایبند بوده است.
این رسانه انگلیسی افزود: سابقه تنش‌ها در روابط بین ایران و آمریکا به انقلاب سال ۵۷ باز می‌گردد که به سرنگونی شاه (مخلوع) که تحت حمایت غرب بود و ایجاد حکومتی ضد آمریکایی منجر شد. بی بی سی افزود: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به ویژه از زمان روی کار آمدن در سال ۲۰۱۶ موضع سختگیرانه‌ای علیه ایران اتخاذ کرده است. دولت آمریکا فشار‌ها را با دواقدام مهم در ماه آوریل افزایش داد: لغو معافیت از تحریم‌ها برای پنج کشور خریدار نفت ایران از جمله چین، هند و ترکیه و قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی امریکا اوایل این هفته گفت که آمریکا ناو هواپیمابر خود را به خاورمیانه ارسال کرده است. این تصمیم به دنبال مجموعه‌ای از نشانه‌ها و هشدار‌های مشکل ساز و تنش آمیز اتخاذ شده است. بی بی سی در گزارش خود آوره است: ایران در واکنش به اقدام آمریکا در لغو معافیت ها، تهدیدهاش برای بستن تنگه هرمز به عنوان آبراهی مهم برای صادرات نفت تکرار کرد. اما قبلا چنین اقدامی را بکار نبسته است و کارشناسان این اقدام ایران را بعید می‌دانند.
یورو نیوز نیز در این باره نوشت: ایران ۶۰ روز دیگر به کشور‌های امضاء کننده معاهده هسته‌ای برجام برای اجرای وعده‌های خود در بخش نفت و بانکی مهلت داد.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران توضیح داد که بعد از ۶۰ روز، اگر هیچ کاری انجام نشود، کشورش دیگر این موافقتنامه را اجرایی نخواهد کرد و بار دیگر غنی سازی اورانیوم را آغاز خواهد کرد. او در عین حال گفت که این اورانیوم غنی شده و آب سنگین به کشور‌های دیگر به فروش نخواهد رسید.
حسن روحانی گفت که 'او برای مذاکرات هسته‌ای جدید آماده است' و در پیام به پنج کشور، 'اگر بخواهند پرونده ایران را به شورای امنیت برگردانند با 'پاسخ قاطع' ایران روبه رو خواهند شد. در این ارتباط، شبکه خبری 'آر ته' فرانسه هم گزارش داد: تهران اعلام کرد که به طور کامل از برجام خارج نخواهد شد.
به نوشته آر ته، ایران به سفیران خارجی (در تهران) اطلاع داده است که تصمیم گرفته است برخی از تعهدات مربوط به معاهده هسته‌ای را لغو کند.
ایران به سفیران انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه اطلاع داد که تصمیم به توقف اجرای «تعهدات خاص» در چارچوب توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دارد. تهران اعلام کرد که از این توافق به طور کامل خارج نخواهد شد. روزنامه فرانسوی زبان تلگرام نیز در خبری فوری در بازتاب سخنان رییس جمهوری ایران اعلام کرد: ایران تصمیم گرفته است برخی تعهدات خود در توافق هسته‌ای برجام را متوقف کند.
بخش عربی خبرگزاری فرانسه در خبری فوری اعلام کرد که ایران اجرای برخی بند‌های توافق هسته‌ای را به حالت تعلیق درآورد.
بخش عربی شبکه خبری روسیا الیوم گزارش داد: ایران به سفرای کشور‌های پایبند به برجام اعلام کرد که امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند. شبکه الجزیره نیز گزارش کرد که «حسن روحانی» رئیس جمهوری اعلام کرد که خروج از توافق هسته‌ای برای ایران و جهان خطرناک است و ما از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شویم و امروز یک گام جدید در چارچوب توافق هسته‌ای اتخاذ کردیم. روزنامه القدس العربی در خبرفوری در پایگاه خبری این روزنامه نوشت که ایران به قدرت‌های جهانی اعلام کرد که پایبندی خود به برخی بند‌های توافق هسته‌ای را متوقف می‌کند.
شبکه خبری المیادین با پوشش سخنان دکتر روحانی گزارش داد: ایران به کشور‌های باقی مانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود مهلت داد و اعلام کرد که توافق هسته‌ای هرگز به آن چیزی که آمریکا می‌خواهد، تبدیل نخواهد شد.
خبرگزاری اسپوتنیک با پوشش سخنان رئیس جمهوری ایران در خبری فوری گزارش داد روحانی به کشور‌های اروپایی هشدار داد و اعلام کرد که اگر پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت فرستاده شود، با پاسخ قاطع ایران روبه رو خواهند شد.
شبکه خبری العربیه نیز سخنان روحانی را بازتاب داد و اعلام کرد که ایران به طور رسمی تعهدات هسته‌ای خود را به حالت تعلیق درآورد.
روزنامه فرامنطقه‌ای العربی الجدید نیز در پایگاه اینترنتی این روزنامه گزارش داد: روحانی امروز اعلام کرد که از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شود و تنها گام‌هایی را برای کاهش تعهدات این کشور در چارچوب برجام برمی دارد. این روزنامه به نقل از روحانی نوشت که ایران تعهدات مربوط به فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین را متوقف می‌کند.
روزنامه سعودی الوئام نیز گزارش داد که ایران برخی از تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داد. الوئام افزود که این ایران با ارسال نامه به سفیران پنج کشور اروپایی در برجام، این موضوع را به سران اروپایی ابلاغ کرد.
شبکه خبری العهد نیز گزارش داد که روحانی با تاکید بر آمادگی تهران برای گفتگو هشدار داد که در صورت ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت، پاسخ ایران قاطعانه خواهد بود.
شبکه خبری المنار نیز گزارش داد که اگر توافق هسته‌ای برای امنیت منطقه و صلح دنیا است، پس همه باید به آن را اجرا کنند و به تعهدات ان عمل کنند.
پیش از آغاز سخنان رییس جمهوری در هیات وزیران، سفیران کشور‌های عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه امروز به وزارت امور خارجه دعوت و نامه رییس جمهوری اسلامی ایران به آن‌ها تسلیم شد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید