کد خبر : 891683

مدیرعامل شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک:

شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک گفت: زنجیره فولاد از معدن تا محصول نهایی در سال ۹۲ نامتوازنی داشت پس از انجام مطالعات طرح جامع فولاد مشخص شد حلقه‌های مختلف ناهماهنگی زیادی با یکدیگر دارند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از روابط عمومی شرکت ملی فولاد ایران: شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک گفت: زنجیره فولاد از معدن تا محصول نهایی در سال ۹۲ نامتوازنی داشت پس از انجام مطالعات طرح جامع فولاد مشخص شد حلقه‌های مختلف ناهماهنگی زیادی با یکدیگر دارند لذا با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و شرکت ملی فولاد برنامه‌هایی را تدوین کردیم که واحد‌ها توسعه‌های خود را به گونه‌ای انجام دهند که زنجیره متوازن شود و به جرات می‌توان گفت: امروز وضعیت زنجیره به طور کلی از معدن تا محصول متوازن است.
نتیجه مطالعات طرح جامع فولاد اضافه شدن ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن کشور بود
محمد ابکا در گفت و گویی تصویری افزود: این توازن به آن معناست که در حلقه نیازی به واردات وجود ندارد در حالی که در سال‌های ۹۲ و ۹۳ کمبود گندله و کنسانتره وجود داشت و وارد می‌شد، اما اکنون تمام حلقه‌های زنجیره را کامل داریم. مدیرعامل فولاد تکنیک اظهار داشت: منتها مسئله‌ای که وجود دارد این است که وضعیت بازار نسبت به پیش بینی‌هایی که می‌شد وضعیت نامطلوبی است که این جدای از نامتوازنی است. وی تصریح کرد: در مطالعات اولیه حتی به این مسئله رسیدیم که ممکن است در برهه‌هایی در برخی از حلقه‌ها با مشکلاتی روبرو شویم برای نمونه مشخص شد که با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد و علت اینکه ۲۵۰ هزار کیلومتر از پهنه‌های مختلف ایران در مرحله اکتشاف است نتیجه همین مطالعات و شناسایی گلوگاه‌ها بود. ابکا یادآور شد: این اکتشافات تا حدود زیادی جواب داده و تا امسال شاهد اضافه شدن ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن کشور هستیم، اما اگر اکتشافات پاسخ مثبتی به ما ندهد باید یک فکر اساسی برای آینده آن داشته باشیم چراکه ۱۰ تا ۱۵ سال پس از افق چشم انداز ۱۴۰۴ سنگ آهن نخواهیم داشت و این بدان معنی است که باید در معادن کشور‌های مختلف مشارکت کرد یا نظیر خیلی از کشور‌ها مانند ترکیه یا آزمون و کره جنوبی وارد بازار بین المللی سنگ آهن و واردات شویم. وی خاطرنشان کرد: نمی‌توان فولاد را به عنوان صنعتی که اشتغالزا بوده و اشتغال در آن چشمگیر است و مزایایی از قبیل: نیروی انسانی کارآمد و انرژی زیاد و ارزان در کشور دارد نادیده گرفت. فولاد صنعتی است که بر رشد اقتصادی موثر است و اثر رشد اقتصادی در صنعت فولاد و رشد اقتصادی کشور متقابل است از اینرو نمی‌توان به فرض نبود ماده اولیه، تولید فولاد نداشته باشیم. مدیرعامل فولاد تکنیک تاکید کرد: به اعتقاد من راهکار برقراری توازن زنجیره فولاد به درستی انجام شده است برای نمونه بسیاری از مجوز‌های احداث واحد‌های فولادی به ویژه فولاد خام، باطل شده است. درباره زنجیره و سایر حلقه‌ها نیز به تولید کنندگان هشدار داده شده که باید در تمامی حلقه‌ها توسعه ایجاد شود و تولیدکنندگان نیز این موضوع را پذیرفته اند. وی تصریح کرد: صنعت فولاد یک صنعت بین المللی است و بالاخره باید ما نیز وارد بازار بین المللی بشویم.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید