کد خبر : 895340

محققان پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز موفق به طراحی و ساخت سامانه صنعتی تصفیه آب و پساب از آلودگی‌های زیست محیطی با روش پلاسمایی شدند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از روابط عمومی شرکت نفت پارس: رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز روز چهارشنبه گفت: این سامانه صنعتی برای نخستین بار در جهان ارائه شده و قابلیت حذف کامل فلزات سنگین و نیترات از آب آشامیدنی، آب و پساب صنعتی با صرف کمترین انرژی را دارد. اصغر عسکری افزود: این سامانه بر پایه تخریب پلاسمایی عمل می‌کند و در زمان کمتر از ۲ دقیقه فرآیند حذف آلاینده‌ها را انجام می‌دهد.
ساخت سامانه صنعتی تصفیه آب با روش پلاسمایی در تبریز وی ادامه داد: زمان کوتاه تصفیه، مصرف انرژی پایین و عدم استفاده از فیلتر یا مواد شیمیایی مرسوم و همچنین فضای کوچک مورد نیاز جهت نصب سامانه باعث کاهش هزینه فرایند تصفیه‌ای در این سیامانه می‌شود. عسکری گفت: این طرح صنعتی توسط سیروس خرم، عضو هیات علمی پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز ویک تیم تحقیقاتی اجرا شد. وی ادامه داد: این سامانه در تصفیه خانه‌های مختلف از جمله تصفیه پساب صنایع چرم، تصفیه خانه شهرک‌های صنعتی، تصفیه خانه پتروشیمی و تصفیه خانه صنایع کشمش به صورت آزمایشی مورد ارزیابی قرار گرفته است. رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز افزود: در تمام بررسی‌های میدانی، این سامانه توانسته است کدورت و فلزات سنگین را از پساب با بازده ۹۸ حذف کند. وی اظهار کرد: این سامانه اکنون در واحد تصفیه خانه بازیافت پتروشیمی تبریز در اندازه صنعتی راه اندازی شده است. عسکری افزود: در این طرح صنعتی علاوه بر کاهش نیاز اکسیژن شیمیایی پساب، ترکیبات فرار آلی نیز از پساب حذف و باعث کاهش بیش از ۹۰ درصد عناصر شیمیایی کربنی منتشر شده در هوا می‌شود. وی خاطرنشان کرد: بکارگیری این سامانه در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها باعث کاهش آلاینده‌های مختلف محیطی شده و تحول بزرگی ایجاد خواهد کرد.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید