کد خبر : 895564

مهندس یزدی زاده در هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست:

مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با حضور در هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران بر گزار شده بود، در نشست خبری با خبرنگاران اصحاب رسانه، ضمن تشریح اهم اقدامات و دستاورد‌های زیست محیطی این شرکت، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان: مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با حضور در هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران بر گزار شده بود، در نشست خبری با خبرنگاران اصحاب رسانه، ضمن تشریح اهم اقدامات و دستاورد‌های زیست محیطی این شرکت، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی گفت: ذوب‌آهن‌اصفهان با ایجاد خط‌مشی زیست‌محیطی منطبق با استاندارد ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵ و تعهد بر حفظ و صیانت از محیط‌زیست در استراتژی‌های کلان خود، توسعه پایدار را به عنوان یکی از اهداف کلیدی انتخاب و تسری بخشیده به طوریکه همه پروژه‌ها و طرح‌های خود را با توجه به این مهم، برنامه‌ریزی و اجرا می‌نماید. از آن گذشته مباحث صرفه‌جویی در منابع و استفاده از تکنولوژی‌های جدید با دیدگاه کاهش مصارف نیز مد نظر بوده است.
فضای سبز ذوب آهن ۸۴ برابر استاندارد‌های زیست محیطی است
مهندس یزدی زاده با اشاره به اینکه صنعت فولاد همزمان با توسعه به فکر مسائل زیست محیطی نیز بوده است، کنترل آلایندگی را یکی از اقدامات اجباری برای صنایع دانست وگفت: در همین راستا معادل ۲۵ درصد فضای تولید هر مجتمع تولیدی بایدفضای سبز باشد که این مقدار در ذوب آهن اصفهان ۱۶ هزار و پانصد هکتار معادل ۸۴ برابر استاندارد‌های زیست محیطی است و هزینه نگهداری این فضای سبز در سال ۹۶ حدود ۱۰.۵ میلیارد تومان بودو بیش از ۱۴ هزار هکتار از فضای سبز موجود بصورت دیم آبیاری می‌شود.
مهندس یزدی زاده گفت: صنایع فولاد به مباحث زیست محیطی توجه ویژه‌ای دارند و در رتبه‌های آخر به لحاظ آلایندگی قرار دارند چرا که صنایع فولادی که در کشور ایجاد شده اند همزمان با اجرای پروژه‌های توسعه‌ای، پروژه‌های زیست محیطی را نیز عملیاتی کرده اند ضمن اینکه توجه به محیط زیست، توجه به کارکنان است. وی یاد آور شد: سازمان محیط زیست در تمامی شهر‌ها به ویژه شهر‌های صنعتی نمایندگانی دارد و استاندارد‌هایی را برای صنایع در نظر می‌گیرند و ذوب آهن نیز در همین راستا فعالیت نموده است.
وی گفت: محیط زیست تاکیدش بر روی گاز‌های گلخانه‌ای است و بر همین اساس سازمان محیط زیست در تمامی شهر‌ها به ویژه شهر‌های صنعتی نمایندگانی دارد و استاندارد‌ها را برای صنایع در نظر می‌گیرند. درخصوص ذوب آهن اختلافاتی درخصوص درجه یک و دو وجود دارد، اما به اعتقاد ما ذوب آهن درجه دو محسوب شده و باید استاندارد‌های درجه دو برای آن رعایت شود. ظرف ۴ سال آینده کل نیاز آب صنعتی ذوب آهن اصفهان از طریق پساب شهری تامین می‌شود مهندس یزدی زاده گفت:: ذوب آهن تصفیه خانه‌ای دارد که به دنبال توسعه آن است تا بجای استفاده از آب زاینده رود در افق ۴ سال آینده از طریق پساب زرین شهر، فولاد شهر و نجف آباد، آب مورد نیاز کارخانه تامین شود.
وی با اشاره به اینکه این شرکت ۲۲۰ مگاوات تولید برق دارد افزود: هم اکنون با احتساب تولید فولاد وهمچنین تولید برق در نیروگاه‌های شرکت، به ازای تولید هر کیلوگرم فولاد ۵/۵ لیتر آب نیازمند است در صورتی که به ظرفیت اسمی خود برسد این مقدار به ۳ لیترکاهش پیدا خواهد کرد.
مهندس یزدی زاده به اشاره به ضرورت بهره گیری از منابع زغالی زیاد موجود در کشور گفت:: با هزینه پنج میلیون دلاری که صورت خواهد گرفت، مشکلات باطری شماره ۳ کک سازی نیز حل خواهد شد که گام مهمی برای بهبود شرایط زیست محیطی این شرکت محسوب می‌شود.
مهندس یزدی زاده گفت: پروژه هات شارژینگ که در بهمن ماه سال گذشته راه اندازی شد به شدت مصرف انرژی و آب را کاهش داده است.
وی به اشاره به اینکه توسعه و سرمایه گذاری در معادن خیلی کند است، یاد آور شد: برای تولید چهار میلیون تن فولاد ۶ میلیون تن نیاز سنگ آهن ذوب آهن است، در گذشته کل نیاز ذوب آهن از طریق سنگ آهن مرکزی تامین می‌شد، اما به یکباره به سمت جذب ارزش افزوده و تولید کنسانتره رفتند. در این خصوص یکی از برنامه‌های شرکت، تامین از طریق معادن کوچک است.
مدیر عامل شرکت گفت: واحد ریخته گری ذوب آهن با هدف افزایش ظرفیت تولید تا نیمه شعبان راه اندازی می‌شود. وی با اشاره به تولید سه نوع ریل در کشور، یاد آور شد: برای تامین ریل مترو اعلام آمادگی کردیم و هیچگونه محدودیتی برای تامین ریل نداریم. مهندس یزدی زاده گفت: سیاست این شرکت برای عرضه در بورس کالا به جهت شفافیت موجود در بورس و معافیت مالیاتی است و همچنان تداوم عرضه محصولات ساختمانی در بورس است. وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات خبرنگاران، اهم دستاورد‌ها و برنامه‌های انجام شده و در دست انجام زیست محیطی شرکت را عنوان نمود.
صنعت فولاد همزمان با توسعه به فکر مسائل زیست محیطی نیز بوده است
صنعت فولاد همزمان با توسعه به فکر مسائل زیست محیطی نیز بوده است
صنعت فولاد همزمان با توسعه به فکر مسائل زیست محیطی نیز بوده است
صنعت فولاد همزمان با توسعه به فکر مسائل زیست محیطی نیز بوده است
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید