کد خبر : 896257

معاون آموزش، پژوهش و فناوری در بازدید از مناطق سیل زده خوزستان خبر داد:

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت از خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به کشت و صنعت نیشکر استان خوزستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از روابط عمومی وازرت صنعت معدن و تجارت: برات قبادیان پس از بازدید از مناطق سیل زده استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار شاتا با اعلام این خبر گفت: بیشترین آسیب متوجه صنایع نیشکر و شرکت توسعه نیشکر استان خوزستان است. البته این رقم تا سه ماه آینده به طور دقیق قابل برآورد نیست. شبکه‌های آبیاری و زه کشی هم اکنون زیر آب هستند و تا فروکش کردن آب، تعیین رقم اصلی ممکن نیست.
خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به کشت و صنعت نیشکر خوزستان
وی افزود: برخی از شرکت‌های کشت و صنعت امیر کبیر، دهخدا، حکیم فارابی، سلمان، میرزا کوچک خان، امام خمینی (ره) و دعبل خزاعی تا ۱۰۰ درصد دچار آسیب جدی شده اند. سرمایه اصلی این شرکت‌ها زمین است و هم اکنون تمام زمین‌ها دچار آب گرفتگی کامل شده اند. در واقع محصول امسال این شرکت‌ها نیز به طور کامل آسیب دیده است.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه محصول امسال که باید از مرداد برداشت می‌شد، در حال حاضر زیر آب است، تصریح کرد: طبق گفته کارشناسان ریشه‌های نیشکر اگر ۲۵ روز در آب بماند، دچار پوسیدگی می‌شود. همچنین این محصول یک سال کاشت و تا ٦ سال برداشت می‌شود. در واقع این شرکت‌ها تا حدود ۲ سال آینده دچار خسارت از این آب گرفتگی هستند.
قبادیان با تاکید بر اینکه خسارت‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قابل برآورد نیستند، عنوان کرد: علاوه بر خسارت‌هایی که در حوزه صنعت با آن مواجه هستیم، خسارت‌های دیگری هم پیش رو داریم که احتمال بیکاری تعدادی از کارگران از جمله آنهاست.
وی تصریح کرد: در خسارت‌هایی که به صنعت، معدن و تجارت وارد شده است، حتی اگر این وزارتخانه کمک‌های دولتی را هم داشته باشد، این خسارت‌ها در کوتاه مدت و میان مدت قابل جبران نیستند و نیازمند همدلی و هماهنگی تمامی ارکان نظام هستیم.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های علمی کشور استفاده کنیم، افزود: اگر کار‌ها علمی پیش می‌رفت باید رودخانه‌ها و سد‌ها لایروبی می‌شد تا ظرفیت سیلاب را پیدا می‌کردند، اما این اتفاق رخ نداده است.
قبادیان با بیان اینکه باید برای برآورد خسارت‌ها و روش‌های ترمیم، علمی پیش برویم، ادامه داد: استان خوزستان بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو دارد که می‌توانند در بازسازی خسارات نقش کلیدی ایفا کنند. هم اکنون نیز برای تحلیل و ریشه یابی علل حجم زیاد خسارت‌های ناشی از سیل و تهیه گرارش به دستور رییس جمهور کمیته‌ای متشکل از متخصصان علوم آب تشکیل شده است؛ در حالی که این اتفاق باید پیش از این بحران رخ می‌داد. امیدوارم از خسارت‌های وارد شده درس عبرت بگیریم و بازسازی را بر پایه علم آغاز و بتوانیم از ظرفیت نیرو‌های مسلح و سربازان هم استفاده کنیم.
وی در خصوص آب گرفتگی شهرک شماره دو اهواز گفت: شهرک‌های صنعتی استان خوزستان دچار کمترین خسارت شده اند. شهرک شماره دو اهواز به دلیل قرار گرفتن در مجاورت عبور سیلاب خروجی از سد کرخه در محاصره آب قرار گرفت و در روز‌های اول راه دسترسی به آن بسته شد که با تلاش شبانه روزی همکارانمان در شرکت شهرک‌های صنعتی استان دو پل برای تردد ایجاد شد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در روز‌های اول پرسنل شهرک صنعتی با قایق تردد می‌کردند، گفت: در سخت‌ترین شرایط هم فعالیت در شهرک صنعتی شماره دو اهواز ادامه داشت و شاهد کمترین خسارت و مشکل در این شهرک بودیم. فقط ۵ واحد دچار آب گرفتگی شدند و دیگر واحد‌ها فعالیت عادی خود را دارند.
قبادیان با بیان اینکه باید استان خوزستان را از دیگر استان‌های سیل زده متفاوت بدانیم، تصریح کرد: استان خوزستان در بهترین شرایط حداقل تا دو ماه دیگر درگیر سیل است. تمام رودخانه‌هایی که در استان‌های شمالی این استان قرار دارند و همین طور آب ذوب شده از برف‌ها به سمت خوزستان سرازیر می‌شوند. این آب‌ها پشت سد‌های پر شده تجمیع می‌شوند و به اجبار باید دریچه‌های خروجی آن‌ها باز باشد.
قبادیان افزود: زمین‌های آب گرفته جلگه خوزستان توان پذیرش آب بیشتر را ندارند و در نتیجه سطح آب افزایش پیدا می‌کند. با توجه به شرایط موجود خروج آب از استان خوزستان زمان بیشتری می‌برد و در نتیجه شاهد خسارت‌های بیشتری خواهیم بود که نیازمند برنامه ریزی است. بازسازی و جبران خسارت‌های خوزستان توجه ویژه مسؤلان و مقامات بلندپایه کشوری و عزم و اراده ملی را می‌طلبد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید