کد خبر : 896275

براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، میزان متوسط صادرات میعانات گازی کشور در این سال بالغ بر ۴۳۰ هزار بشکه در روز و میزان متوسط میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه ها، پتروشیمی‌ها و شرکت‌های داخلی حدود ۲۵۱ هزار بشکه در روز بوده است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از خبرگزاری فارس: دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه ۹۶ میزان فروش میعانات گازی اعم از فروش داخلی و صادرات را اعلام کرد. براساس گزارش تفریغ تبصره ۱ قانون بودجه ۹۶، میزان صادرات میعانات گازی کشور در این سال برابر ۱۵۷ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۴۸ هزار بشکه بوده است. بر این اساس، میزان متوسط صادرات میعانات گازی کشور در سال ۹۶ بالغ بر ۴۳۰ هزار و ۸۳۸ بشکه در روز بوده است.
درآمد ۸.۸ میلیارد دلاری صادرات میعانات گازی در سال ۹۶ ۸۸.۶ درصد از صادرات میعانات گازی کشور در سال مذکور، صادرات نقدی و بیع متقابل بوده و مابقی (حدود ۱۷ میلیون و ۹۴۷ هزار بشکه در سال) صادرات به منظور بازپرداخت تعهدات موضوع ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید بوده است. براساس این گزارش، در سال ۹۶ مجموعا ۴۶ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۶۳۳ بشکه میعانات گازی به پالایشگاه‌های داخلی تحویل داده شده است. بر این اساس، میزان متوسط میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها در سال ۹۶ بالغ بر۱۲۶ هزار و ۶۰۴ بشکه در روز بوده است. همچنین در سال ۹۶، ۴۵ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۵۶۹ بشکه میعانات گازی به پتروشیمی‌ها و شرکت‌های داخلی تحویل داده شده است. بر این اساس، میزان متوسط میعانات گازی تحویلی به پتروشیمی‌ها و شرکت‌های داخلی در سال ۹۶ بالغ بر ۱۲۵ هزار و ۳۸۲ بشکه در روز بوده است. علاوه بر این، در سال مذکور ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۶۴۵ بشکه در بورس انرژی عرضه شده و همچنین ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی به هدر رفته است. با توجه به اعداد فوق، مجموع فروش میعانات گازی اعم از صادرات، فروش داخلی به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی ها، عرضه در بورس انرژی و هدررفتگی در سال ۹۶ برابر ۲۵۱ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۸۹۵ بشکه معادل با ۶۸۸ هزار و ۶۹۰ بشکه در روز بوده است. همچنین ارزش دلاری صادرات میعانات گازی کشور در سال ۹۶، بالغ بر ۸ میلیارد و ۸۰۴ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۴۴۵ دلار بوده است. ارزش دلاری میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌های داخلی در سال مذکور برابر ۲ میلیارد و ۵۵۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۲۱۸ دلار و ارزش دلاری میعانات گازی تحویلی به پتروشیمی‌ها و شرکت‌های داخلی در این سال برابر ۲ میلیارد و ۴۴۴ میلیون و ۹۰۴ هزار و ۱۸۳ دلار بوده است. براساس این گزارش، متوسط قیمت میعانات گازی صادراتی کشور در سال ۹۶ برابر ۵۵ دلار و ۹۸ سنت بوده است.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید