کد خبر : 899166

رئیس کل گمرک ایران در مورد خودرو‌های دپو شده در مناطق ویژه اقتصادی و سایر اماکن غیرگمرکی کشور گفت:

براساس مصوبه هیأت وزیران، حدود سه هزار و ۳۰۰ دستگاه از ۱۳ هزار دستگاه خودروی سواری وارداتی در صورتی که از سیستم بانکی تأمین ارز شده باشند از گمرک ترخیص خواهند شد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرینا: مهدی میراشرفی روز یکشنبه اظهار داشت: بقیه این خودرو‌ها که ارز تأمینی آن‌ها خارج از سیستم بانکی بوده است یا باید در مهلت مقرر قانونی به خارج از کشور مرجوع شوند یا متروکه و ضبط خواهند شد.
گمرک جمهوری اسلامی ایرانی گزارش داد: به گفته وی تا تاریخ ۱۶ مرداد ۹۷ واردات برخی از کالا‌ها با ارز دولتی امکان‌پذیر بود. خودرو‌های مذکور بعد از این تاریخ وارد کشور شدند، اما چون در اماکن گمرکی نبوده و عمدتاً در منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی بندرعباس و سایر مناطق ویژه قرار دارند و این مناطق نیز طبق قانون خارج از قلمرو گمرکی محسوب می‌شود، اطلاعات و آمار آن‌ها در اختیار گمرک نیست.
رئیس کل گمرک با بیان اینکه بالغ بر ۱۳ هزار دستگاه خودرو سواری بعد از تاریخ ۱۶ مرداد ۹۷ در مناطق یادشده دپو شده است، افزود: خوشبختانه با مصوبه هیأت وزیران، چنانچه ارز این خودرو‌ها از سیستم بانکی تأمین شده باشد قابل ترخیص خواهد بود و برآورد ما این است که از ۱۳ هزار دستگاه خودرو وارداتی، حدود ۳ هزار و سیصد یا ۴۰۰ دستگاه آن ترخیص شود.
میراشرفی تصریح کرد: مابقی خوردو‌هایی هستند که ارز تأمینی آن‌ها خارج از سیستم بانکی بوده و برای تعیین تکلیف آن‌ها دو راه وجود دارد، نخست آنکه در مهلت مقرر به خارج از کشور مرجوع یا از قلمرو گمرکی به کشور دیگری ترانزیت شوند و دوم آنکه اگر صاحب کالا از این کار، یعنی مرجوع کردن کالای خود استنکاف کند، خودروهایشان متروکه می‌شوند.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید