کد خبر : 882769

یک جشنواره موسیقی سوئدی که در بیانیه تبلیغی خود اعلام کرده بود بدون حضور مردان برگزار خواهد شد، به تبعیض علیه گروهی خاص متهم شد.

به گزارش شمانیوز:«جشنواره موسیقی بیانیه» که در افتتاحیه آن در ماه اوت سال جاری در گوتنبرگ سوئد برگزار شد اعلام کرده بود که نخستین جشنواره از این نوع در جهان است که فقط با حضور زنان برگزار می‌شود.

اما سازمان «بازرسی تبعیض» سوئد که در ماه ژوئیه امسال تحقیق درباره این جشنواره را آغاز کرده بود در رأیی اعلام کرد که این جشنواره با طرح اینکه «بدون مرد» برگزار خواهد شد سبب شده گروه اجتماعی خاصی از شرکت در آن دلسرد شوند و بنابراین قوانین ضد تبعیض را پایمال کرده است.

هرچند برگزاری این جشنواره ممنوع نشد چراکه سازمان بازرسی تبعیض حق حکم دادن ندارد. ضمن اینکه در تحقیق این سازمان هیچ فردی یافت نشد که در جریان برگزاری این جشنواره نسبت به او تبعیض اعمال شده باشد.

کلاوس لانستد، سخنگوی این سازمان گفت:«در هر حال، این تصمیم باید راهنمایی باشد برای این جشنواره و دیگرانی که مایلند چنین برنامه‌هایی را برگزار کنند.»

برگزارکنندگان این جشنواره موسیقی در بیانیه‌ای اعلام کردند که بیش از ۵۰۰۰ هزار زن و تراجنس در جریان این جشنواره تجربه‌ای بی‌مانند داشته‌اند. به گفته سازمان دهندگان «جشنواره موسیقی بیانیه» :‌«موفقیت این فستیوال نشان می‌دهد که جشنواره موسیقی بیانیه دقیقا همان چیزی بود که به آن نیاز داریم.»

ایده این جشنواره پس از آن در ذهن برگزارکنندگانش شکل گرفت که در سال ۲۰۱۷ گزارش‌هایی از حمله‌های جنسی و تجاوز در جشنواره‌های موسیقی سوئد انتشار یافته بود.

برگزاری بزرگترین جشنواره موسیقی سوئد موسوم به براوالا نیز به دلیل همین اخبار در سال ۲۰۱۸ لغو شده بود.

ایران همواره از سوی رسانه های غربی به دلیل برگزاری کنسرت تک جنستی برای زنان مورد انتقاد قرار می گیرد اما اکنون کشوری مانند سوئد که در کاهش شکاف های جنسیتی بر اساس استاندارهای قالب شده اروپایی در رده بالایی قرار دارد کنسرت زنانه بدون حضور مردان برگزار کرده است.

از سوی دیگر دلیل برگزارکنندگان این کنسرت مبنی بر آزارهای جنسی زنان قابل تعمیم به دیگر مکان ها نیز می باشد. هر چند طی ماه های اخیر افشاگری ها در صنعت سینما، ورزش و سیاست علیه آزارهای جنسی زنان دیگر تردیدی بجای نمی گذارد که باید در موارد محیط هایی امن برای زنان تدارک دید.

جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید