شمانیوز

بعضی کارآفرین‌ها در فکر راه اندازی کسب و کاری هستند که آن‌ها را یک شبه میلیاردر کند، در حالی که کارآفرین‌هایی وجود دارند که دهه‌ها تلاش می‌کنند تا بتوانند به جمع میلیاردر‌های دنیا بپیوندند.

طبق تحلیل صورت گرفته روی فهرست میلیاردر‌های سال ۲۰۲۰ وبسایت فوربس توسط شرکت انگلیسی OLBGT، معمولاً ۲۱ سال طول می‌کشد که تا یک میلیاردر برای اولین بار ثروت خود را به میلیارد برساند. برخی، اما مانند مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، سرعت بیشتری در این مسیر داشته اند و برای بعضی هم مانند وارن بافت کمی بیشتر طول کشید تا توانستند ثروت خود را میلیاردی کنند.

با این حال، در فهرست میلیاردر‌های سال ۲۰۲۰ فوربس هیچ کس به سرعت پیر امیدیار، پایه گذار ای‌بی نتوانسته بود خود را به جمع میلیاردر‌های دنیا برساند. او بعد از گذشت تنها ۳ سال از پایه گذاری این سایت مزایده‌ی آنلاین توانست ثروت خود را یک میلیارد کند.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم برای بعضی از مشهورترین میلیاردر‌های دنیا چند سال طول کشید تا توانستند میلیاردر شوند.

تذکر: این رتبه بندی فقط میلیاردر‌های خودساخته‌ی فهرست میلیاردر‌های سال ۲۰۲۰ فوربس را شامل می‌شود که در ماه مارس منتشر شد. شرکت OLBG برای آنکه بداند برای هر کدام این چهره‌ها چقدر طول کشید تا میلیاردر شوند، سال پایه گذاری کسب و کار اصلی شان را از سالی که وبسایت فوربس آن‌ها را میلیاردر اعلام کرد، کم کرده است.

وارن بافت

از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

وارن بافت فلسفه‌ی محافظه کارانه‌ای برای سرمایه گذاری دارد که شاید او را به ثروت زیادی رسانده باشد، اما روند کندی داشته است. برای بافت ۲۳ سال طول کشید تا توانست میلیاردر شود.

ثروت فعلی: ۷۲/۵ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت خوشه‌ای برکشایر هاتاوی

وارن بافت، سرمایه گذار مشهور ثروت خود را از طریق اداره‌ی شرکت خوشه‌ای برکشایر هاتاوی به دست آورده است. این شرکت مالک شرکت غذایی Dairy Queen و شرکت بیمه Geico است.

بیل گیتس

از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

از زمان پایه گذاری شرکت مایکروسافت ۱۲ سال طول کشید تا بیل گیتس توانستند میلیاردر شود.

ثروت فعلی: ۱۱۳/۶ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت مایکروسافت

بیل گیتس ۶۴ ساله غول نرم افزاری مایکروسافت را با دوست دوران دبیرستانش، پل آلن، در سال ۱۹۷۵ تأسیس کرد. این شرکت در سال ۱۹۸۶ یعنی یک سال بعد از عرضه‌ی عمومی سهامش، گیتس را میلیاردر کرد.

لری الیسون

از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

لری الیسون ۹ سال بعد از تأسیس شرکت اوراکل میلیاردر شد.

ثروت فعلی: ۷۲/۴ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت اوراکل

لری الیسون ۷۵ ساله، از پایه گذاران اوراکل، این شرکت را برای تولید و فروش پایگاه داده‌های مدیریت ارتباط با مشتری تأسیس کرد. الیسون که دو بار دانشگاه را رها کرده، حالا بیشتر به عنوان مردی خوشگذران و یکی از غول‌های حوزه‌ی فناوری شناخته می‌شود.

سرگی برین و لری پیج

از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

برای سرگی برین و لری پیج، پایه گذاران گوکل ۶ سال طول کشید تا میلیاردر شوند.

ثروت فعلی: برین ۶۷/۵ میلیارد دلار – پیج ۶۹/۳ میلیارد دلار

منبع ثروت: آلفابت، شرکت مادر گوگل

لری پیج و سرگی برین در سال ۱۹۹۸ در حالی که مشغول تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه استنفورد بودند، گوگل را پایه گذاری کردند. آن‌ها دهه‌ها در رأس آلفابت، شرکت مادر گوگل قرار داشتند، به طوری که پیج مدیرعامل شرکت و برین رئیس آن بود، تا آنکه در دسامبر ۲۰۱۹ از مقام خود کناره گیری کردند.

جف بزوس

از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

جف بزوس نه تنها ثروتمندترین فرد دنیا است بلکه موفق شد رکورد کوتاه‌ترین زمان میلیاردر شدن را هم تقریباً بشکند. برای بزوس فقط ۵ سال طول کشید تا میلیاردر شود.

ثروت فعلی: ۱۸۳/۱ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت آمازون

جف بزوس ۵۶ ساله در سال ۱۹۹۴ شغلی که در یک شرکت سرمایه گذاری در نیویورک داشت را رها کرد تا یک فروشگاه اینترنتی کتاب به راه اندازد. این شرکت که آمازون نام گرفت، به بزرگ‌ترین خرده فروشی دنیا بدل شد و در این راه، مدیرعاملش را به ثروتمندترین مرد دنیا تبدیل کرد.

مارک زاکبرگ

از جف بزوس تا مارک زاکربرگ؛ میلیاردرهای مشهور دنیا چند سال طول کشید تا میلیاردر شدند؟

مارک زاکربرگ شاید ۴ سال بعد از ثبت نام در دانشگاه هاروارد از آن فارغ التحصیل نشد، اما همانقدر طول کشید تا به جمع میلیاردر‌های دنیا بپیوندد.

ثروت فعلی: ۸۷/۹ میلیارد دلار

منبع ثروت: شرکت فیسبوک

مارک زاکربرگ ۳۵ ساله شبکه اجتماعی فیسبوک را در اتاقش در خوابگاه دانشگاه هاروارد به راه انداخت. سهم ۱۵ درصدی زاکربرگ از سهام شرکت فیسبوک او را به هفتمین فرد ثروتمند دنیا بدل کرده است، اما زاکربرگ گفته او و همسرش، دکتر پریسیلا چان قصد دارند بیشتر ثروت شان را ببخشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied