کد خبر : 886741

در غیاب امیری، اما این سوال به وجود می‌آید که کی‌روش با بازی دادن به کدام یک از هم‌پستی‌های امیری می‌خواهد کمربند میانی تیم ملی را محکم ببندد و خیال خود و دیگران را بابت خط هافبک تیم راحت کند؟

خبرورزشی نوشت : تیم ملی فوتبال ایران در شرایطی به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرده که در این مرحله وحید امیری را به دلیل دو اخطاره شدن، در اختیار نخواهد داشت. حالا کی‌روش است و تصمیم‌گیری درباره جانشین امیری و تغییری که باید در ترکیب تیمش ایجاد کند. تغییری که نه به کمربند میانی تیم ملی لطمه‌ای وارد کند، نه قدرت جنگندگی را از تیم بگیرد و نه دفاع را متزلزل کند. کی‌روش بلافاصله بعد از اخراج امیری به همه این‌ها فکر کرد و در دقایق پایانی بازی با عمان، با تعویض چشمی، یکی از تغییراتی که می‌توانست در بازی با چین در تیمش اعمال کند را امتحان کرد. روزبه چشمی به جای امید ابراهیمی و ابراهیمی به جای امیری، تغییری است که کی‌روش به آن فکر می‌کند و احتمال دارد مقابل چین از آن استفاده کند.
تغییرات کی‌روش برای بازی با چین
مهدی طارمی، وحید امیری، رامین رضائیان، احسان حاج صفی و سامان قدوس، ۵ بازیکنی بودند که با دریافت کارت زرد در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا، در معرض دو اخطاره شدن و محرومیت از حضور در مرحله یک چهارم نهایی بودند. با همه تلاش‌هایی که بازیکنان تیم ملی داشتند تا از داور کارت نگیرند، اما بالاخره وحید امیری در دقیقه ۶۵ بازی با عمان، بعد از خطا روی مدافع حریف از داور مکزیکی کارت زرد گرفت. اخطاری که موجب محرومیت او در بازی بعدی تیم ملی ایران مقابل چین در مرحله یک چهارم نهایی شد. امیری اخطار قبلی‌اش را هم در دقیقه ۶۸ بازی با عراق گرفته بود و در بازی با عمان نشان داد که از دقیقه ۶۰ به بعد احتمال روی آوردن او به بازی خشن و دریافت اخطار از سوی داور به شدت افزایش می‌یابد و حالا به همین خاطر یکی از بازی‌های حساس تیم ملی در جام ملت‌ها را از دست داده است.
محرومیت امیری وقتی ناراحت‌کننده‌تر می‌شود که همه می‌دانیم او به نیت جبران پنالتی خراب شده‌اش در بازی ایران - عراق دوره قبلی جام ملت‌ها، در این رقابت‌ها حاضر شده بود و می‌خواست از هر فرصتی برای جبران استفاده کند. ۴ سال قبل که در بازی مرحله یک چهارم جام ملت‌ها و بازی با عراق، وحید امیری به عنوان بازیکن تیم نفت وارد زمین شد، آخرین پنالتی تیم ملی را با بدشانسی محض به تیرک دروازه کوبید. همین اتفاق باعث شد عراقی ها، ایران را حذف کرده و به نیمه نهایی بروند. او در این تورنمنت امید زیادی برای جبران آن پنالتی داشت و در ۴ بازی نخست نیز نمایش‌های خوبی را از خود نشان داد، اما در نهایت یک کارت زرد بد موقع او را از بازی در یک چهارم باز داشت.
حالا گرچه کی‌روش می‌تواند بازیکنانی، چون کریم انصاری فرد، مهدی ترابی، مهدی طارمی و... را در پست وحید امیری بازی دهد، اما امیری در پست هافبک و وینگر چپ یکی از ستون‌های تیم ملی به حساب می‌آمد و جنگندگی بالای این بازیکن همان چیزی است که تیم ملی در بسیاری مواقع نیاز داشته و دارد.
در غیاب امیری، اما این سوال به وجود می‌آید که از میان همه گزینه‌هایی که توانایی بازی در پست وحید امیری را دارند، کدام‌یک برای بازی مقابل چین انتخاب می‌شوند؟ کی‌روش با بازی دادن به کدام یک از هم‌پستی‌های امیری می‌خواهد کمربند میانی تیم ملی را محکم ببندد و خیال خود و دیگران را بابت خط هافبک تیم راحت کند؟
تعویضی که در دقایق پایانی بازی ایران - عمان انجام شد، تا حدودی از نقشه احتمالی کی‌روش برای بازی چین پرده برداشت. کی‌روش روزبه چشمی را در دقیقه ۶۹ به جای علیرضا جهانبخش به زمین بازی فرستاد و در دقایق پایانی چشمی را در پست هافبک دفاعی بازی داد تا گویا حضور او را برای بازی با چین بیازماید. با این تصمیم کی‌روش در دقایق پایانی بازی با عمان، به نظر می‌رسد کی‌روش بخواهد در غیاب امیری، روزبه چشمی را به جای امید ابراهیمی در پست هافبک دفاعی بازی دهد و امید ابراهیمی را در پست وحید امیری بازی دهد. تصمیمی که کی‌روش آن را در ۱۵ دقیقه پایانی بازی با عمان امتحانش کرد تا این تغییر را بیازماید و برای بازی آینده درباره‌اش تصمیم بگیرد.
روزبه چشمی در پست هافبک دفاعی بازی کرده و اتفاقاً در این پست عملکرد بدی هم نداشته و بعید نیست که کی‌روش مقابل چین، او را در این پست بازی دهد. امید ابراهیمی هم گرچه در پست وینگر، جنگندگی وحید امیری را ندارد، اما او هم مهره خوبی است که می‌تواند به خوبی جای خالی امیری را پر کند. به همین خاطر است که یکی از احتمال‌ها برای انتخاب جانشین برای وحید امیری، امید ابراهیمی است که به حضور روزبه چشمی به جای ابراهیمی در پست هافبک دفاعی اتفاق می‌افتد.
تیم ملی فوتبال ایران در بازی‌های مقدماتی جام ملت‌ها نشان داده که با محکم کردن کمربند میانی تیم، اجازه خروج بازیکنان حریف از نیمه خودی را نمی‌دهد. به همین دلیل خط میانی تیم یکی از مهم‌ترین نقطه‌ها برای تیم کی‌روش است که برنامه‌های ویژه‌ای برای آن دارد.
محرومیت وحید امیری حالا این بخش از تیم کی‌روش را تهدید کرده است و به همین دلیل باید منتظر برنامه‌هایی باشیم که سرمربی تیم ملی در جهت حفظ آمادگی تیمش حتی در شرایط محرومیت امیری، در بازی با چین خواهد داشت.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید