کد خبر : 890693

شروعی مثل تیام برای خرید جنجالی استقلال

آخرین خرید زمستانی استقلال با تمام جنجال‌هایی که طی دو هفته گذشته به راه انداخته بود در اولین نمایش خود با پیراهن شماره ۵ آبی‌ها نشان داد ارزش این همه جار و جنجال را داشت.

"ورزش سه" نوشت : بعد از این که تلاش‌ها برای بازگرداندن سرور جپاروف به استقلال بی نتیجه ماند، سران باشگاه و مربی آلمانی برای پرکردن خلا موجود در میانه میدان تحرکات بسیار زیادی داشتند و در نهایت موفق شدند در آخرین روز‌های مهلت نقل و انتقالات زمستانی بازیکنی از آفریقای جنوبی را به خدمت بگیرند. این خرید، اما همان طور که پیش بینی می‌شد به یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های نقل و انتقالاتی زمستان ایران تبدیل شد و تا یک روز قبل از بازی با پارس جنوبی نیز حواشی آن سوژه اول محافل فوتبالی و لیگ برتر بود. حتی کار تا جایی پیش رفت که برای اثبات قانونی بودن این خرید دپارتمان بین الملل فدراسیون فوتبال در اتفاقی نادر بیانیه صادر کرد تا به تمامی شبهات موجود در ارتباط با خرید آیاندا پاتوسی پایان بدهد. در شرایطی که کارت بازی آیاندا صبح روز مصاف با پارس جنوبی از سوی سازمان لیگ صادر شد بسیاری بی تاب دیدن توانایی‌های پاتوسی در ترکیب استقلال بودند. نمایشی که دو حالت بیشتر نداشت اول این که ستاره اهل آفریقای جنوبی می‌توانست با هنرنمایی در میانه میدان از زیر بار فشار‌های کاذب خارج شود و حالت دوم که کم در اردوی استقلال برای خرید‌های خارجی رخ نداده بود برای او نیز تکرار و کار را در ادامه فصل برای آیاندا دشوار کند. پاتوسی بهترین خرید استقلال در نیم فصل پاتوسی با برتن کردن پیراهن شماره ۵ استقلال، پیراهنی که طی چند فصل گذشته بر تن بازیکنانی همچون حنیف عمران زاده، سیدمجید حسینی و ... بود این بار در ترکیب اصلی وینفرد شفر قرار گرفت تا به ژنرال میانه میدان آبی‌ها در جنگ با پارسی‌های جم تبدیل شود. مرد سیه چرده با همان اضافه وزنی که نشان می‌داد هنوز از نظر فرم بدنی در شرایط ایده آل و ۱۰۰ درصدی نیست با شوت عجیب و غریب دقیقه اول بازی کمی نگرانی‌ها در خصوص توانایی هایش را بالا برد، اما هر چه از دقایق بازی سپری شد پاتوسی به دلبری از طرفداران و اهالی فوتبال پرداخت تا هم باعث روسفیدی مسئولان باشگاه و مرد آلمانی شود هم این که نشان بدهد با انگیزه‌های متفاوتی چالش حضور در فوتبال ایران را آغاز کرده است. آیاندا تا صحنه گل اول استقلال که روی ارسال زیبای او از نقطه کرنر و با گل به خودی عماد میرجوان به دست آمد آمار فوق العاده‌ای برجا گذاشت. ۹ بار لمس توپ، یک پاس اشتباه، ۹۰ درصد پاس صحیح، ۱ شوت خارج از چارچوب، ۱ سانتر منجر به گل عملکردی بود که ستاره شماره پنج آبی‌ها از خود برجای گذاشت تا شادی پس از گل را با مشت‌های گره کرده با هم تیمی‌ها و طرفداران استقلال تقسیم کند. بعد از این صحنه و اتفاق پاتوسی با روحیه به مراتب بهتر تا صحنه گل دوم که این بار با ارسال مستقیم خودش ثبت شد نیز آماری فوق العاده‌تر به ثبت رساند.
پاتوسی بهترین خرید استقلال در نیم فصل
۱۹ بار لمس توپ، یک پاس اشتباه، دو بار از دست دادن توپ، یک ضربه سر در چارچوب، چهار ارسال از کناره و در نهایت یک گل از آیاندا به عنوان مرد همه کاره میانه میدان استقلال نام برد. عملکردی که طی یکسال گذشته طرفداران تنها از بازیکنی باتجربه همچون سرور جپاروف ازبک در ترکیب تیم شان دیده بودند و حالا پاتوسی پا در کفش مرد سال آسیا در سال‌های گذشته از آسیای میانه کرده بود تا دیگر کسی حسرت نداشتن او در استقلال را نخورد. شاید تنها نقطه نگران کننده در عملکرد پاتوسی به عدم دخالت و حضور این هافبک سیه چرده در جنگ‌های تن به تن با بازیکنان حریف برمی گشت. این رفتار آیاندا هم می‌تواند تنها یک دلیل داشته باشد آن هم این که او با آشنایی کامل به شرایط بدنی از حضور در این جنگ‌ها ممانعت کرد تا با آسیب دیدگی روبرو نشود. وقتی وینفرد شفر پیرامون شرایط بدنی آیاندا مدعی شد او هنوز بازیکن نود دقیقه‌ای نیست کاملا می‌توان به حرفه‌ای گری محض این خرید جنجالی استقلالی‌ها از آفریقای جنوبی پی برد. آن چه محرز است عملکرد درخشان آیاندا پاتوسی در اولین هنرنمایی با پیراهن استقلال به قدری امیدوارکننده بود که حالا طرفداران و خود سران استقلال می‌توانند با کشیدن نفسی به راحتی با غرور از یک خرید بزرگ لحظه آخری دیگر صحبت کنند، خریدی که در مصاف با پارس جنوبی عملکرد کلی امیدوارکننده‌ای به ثبت رساند و با "تاچ گل ... تاچ گل" گل سرسبد میانه میدان استقلال لقب گرفت تا در آستانه یکی دو ماه جهنمی پیش رو برای آبی‌ها امید‌ها را برای درخشش در لیگ برتر و گروه مرگ آسیا افزایش بدهد. با این شروع حالا همه استقلالی‌ها امیدوار هستند تا تیم محبوب شان برای تکرار موفقیت‌های فصل قبل در این برهه زمانی صاحب یک "مامه بابا تیام" از نوع "آیاندا پاتوسی" شده باشد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید