شمانیوز

تأخیر در اعلام سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین که منجر به جان باختن شماری از هم وطنان ما شد، هنوز فضای عمومی جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است. در این میان واکنش های برخی سلبریتی ها به اظهارات تعدادی از کارشناسان صدا و سیما، این فضای جنجالی را وارد این جامعه کرد. این فضا نیز به طبع خود باعث ایجاد پاره ای تقابل ها در میان سلبریتی ها شد که آخرین نمونه آن رویارویی اینستاگرامی سیروان خسروی و مهراب قاسم خانی بود.

به گزارش شمانیوز به نقل از فرارو :  در جدید‌ترین واکنش‌ها به تحریم جشنواره فجر توسط برخی هنرمندان، «سیروان خسروی» به عنوان منتقد این تحریم و «مهراب قاسم خانی» به عنوان موافق آن، در فضای اینستاگرام با یکدیگر درگیر شدند.

به گزارش فرارو، این روز‌ها در گیرودار سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین فضای عجیبی در کشور شکل گرفته است که برخی آن را فضای «دو قطبی» می‌دانند. پس از اظهارات جنجالی برخی کارشناسان شبکه افق همچون محمد صادق کوشکی، نادر طالب زاده و زینب ابوطالبی در برنامه‌های مختلف شبکه افق و واکنش‌های گسترده نسبت به آن، این بار نوبت برخی سلبریتی‌ها که در این فضا گام نهند.

یکی از واکنش‌های مهم اخیر سلبریتی‌ها که تبدیل به جنجالی دو قطبی شد مربوط به دعوای اینستاگرامی «سیروان خسروی» و «پیمان قاسم خانی» بود. این مجادله زمانی آغاز شد که سیروان خسروی چند روز قبل در پیامی اینستاگرامی به تحریم جشنواره فجر توسط برخی هنرمندان واکنش نشان داد و در پستی نیش دار به انتقاد از این اقدام پرداخت.

سیروان خسروی در این پیام خود نوشت:  «نه سبز بودم، نه بنفش شدم، نه تَکرار کردم و نه سیاه میشوم.  ولى افسوس که هنوز هم بسیارند کسانیکه دنباله رو سلبریتیهاى آفتاب پرستى هستند که یک روز سبزند، یک روز بنفش، یک روز عزادارند، یک روز به فلان کاندیدا "اعتقاد راسخ" دارند، روز دیگر تظاهر به فریبخوردگى میکنند، یک روز تاریخ سازند و روز دیگر تاریخ باز. ‎این‌ها همانهایى هستند که از ماهیگیرى از آب گل آلودِ هیچ حادثه اى نمیگذرند و شهوت دیده شدنشان تمام ناشدنى است.

من نه از "درود به شرفت"‌ها خوشحال میشوم و نه از "لعنت"‌ها ناراحت، چون میدانم تنها با یک پست عوامفریبانه تمام "لعنت"‌ها به "درود" تبدیل میشود. ‎قطعا قلب من هم همانند هر انسانى از این همه مصیبت به درد آمده و حالم از شرایط اسفناک زندگى در کشورم به هم میخورد، اما باور دارم که گذاشتن یک عکس مشکى یا پُستهایى که جز برانگیختن احساساتِ لحظه اى هیچ کاربردى ندارند، هیچ دردى را درمان نخواهد کرد. ‎مرا به خویشتن خویش وانهید که من

نه از قبیله‌ی زهدم، نه اهل تزویرم ‎#هم_از_توبره_هم_از_آخور».
 
 
نزاع اینستاگرامی سیروان خسروی و مهراب قاسم خانی
 
نخستین واکنش سیروان خسروی به تحریم جشنواره فجر از سوی برخی هنرمندان
 
اما در این میان روز گذشته مهراب قاسم خانی به این پست سیروان خسروی واکنش نشان داد. وی در اینستاگرام خود نوشت:

«شناسنامه ات سفیده؟ به هیشکی رای ندادی؟ از هیشکی حمایت نکردی؟ توی هیچ حرکتی شرکت نکردی؟ نسبت به هیچ حادثه طبیعی و غیر طبیعی واکنش نشون ندادی؟ هیچ تبریک و تسلیتی نگفتی؟ نظرت رو راجع به هیچ اتفاق سیاسی و اجتماعی خوب و بدی نگفتی؟ آفرین به تو. دمت هم گرم. انتخاب شخصیته. به هیچ کس هم ارتباطی نداره.

فقط جان هر کی دوست داری این رفتارت رو تبدیل به ژست قهرمانانه نکن و توی سر بقیه نزنش. بی عملی و هیچ کاری نکردن، واقعاً افتخار نداره. سرت رو بالا بگیر و بگو از این مسائل سر در نمیارم. بگو زندگی خودم برام مهمتره. بگو حال ندارم به این چیزا فکر کنم. نمیخوام موقعیت کاریمو به خطر بندازم. دوست ندارم از یه عده فحش بخورم. بگو دوست دارم کلاً به روم نیارم کجا زندگی میکنم و دورم چه خبره. اصلاً هر چی دوست داری بگو، فقط احساس زرنگی و باهوشی نکن.

اونی که بهش تیکه میندازی، به امید تغییر حرکت کرده، حرف زده، رای داده، حمایت کرده، نسبت به شرایط سیاسی و اجتماعی واکنش نشون داده، نظرش رو نسبت به رویداد‌های اطرافش اعلام کرده، کارش و زندگیش رو ریسک کرده، پای فحش شنیدن وایستاده... اگه یه جا‌هایی هم اشتباه کرده، واسه اینه که داشته تلاش میکرده، اگه لباسش خاکی شده، واسه اینه که اومده وسط.

تو هم لطف کن و با لباسای تمیزت فخر فروشی نکن. لباسی که فقط واسه عکس اینستاگرام از کمد بیرون بیاد، معلومه که خاکی نمیشه.

پ. ن: یادش بخیر، چند سال پیش سر یه حرکتی داشتیم از همکارا امضا جمع میکردیم. به یکی از دوستان که زنگ زدم، معذرت خواست و گفت: به حرکتمون اعتقاد داره، ولی، چون خیلی از طرفداراش توی طیف مقابل هستن و ممکنه بپرن، ترجیح میده کنارمون نباشه.»
 
 

نزاع اینستاگرامی سیروان خسروی و مهراب قاسم خانی

 
واکنش مهراب قاسم خانی به نخستین پست سیروان خسروی
 

اما واکنش سیروان خسروی به این پست قاسم خانی نیز در نوع خود جالب توجه بود. خسروی با واکنشی تند و با نوعی افشاگری سعی کرد تا پاسخ قاسم خانی را بدهد. وی در اینستاگرام خود نوشت:  «بعد از خوندن پست مهراب قاسمخانى، دوست قدیمى، و آشناى امروز که در مورد من نوشته شده ترجیح دادم که سکوت نکنم تا موجب سو تعبیر از طرف دنبال کننده هاى ایشون نشه.

مهراب جان قطعا به یاد دارى که در ایام انتخابات پیشین با من تماس گرفتى و گفتى از طرف تیم آقاى روحانى پیشنهاد شده که من (سیروان خسروى) در ازاى دریافت دستمزد ٣ سانس کنسرت تهران، سه چهار آهنگ در تجمع هوادارهاى ایشون در استادیوم ١٢،٠٠٠ نفرى آزادى اجرا کنم و قطعا یادت هست که ضمن ردِ این پیشنهاد، به دلیل صمیمى بودنمون، جواب بی ادبانه اى هم در رابطه با این حرفت دادم.

اگه از نظر تو این موضوع نشون میده که شما و هم تیمیهاتون اومدین وسط و ریسک کردین و لباستون خاکى شده و من هیچ عملى انجام نمیدم و سر از اینجور مسائل در نمیارم و فقط زندگى خودم برام مهمه، من دیگه نیازى به توضیح بیشتر نمیبینم.

در مورد قسمت پى نوشت متنى که نوشتى.

من اسم "یکى از دوستان" رو میدونم، چون تو همون مکالمه تلفنى خودت جریان رو تعریف کردى، ولى اگه شهامت ندارى که اسمشو بنویسى، لازم نیست اصلا در موردش بنویسى که باعث شه مخاطبت فکر کنه "یکى از دوستان" همون "سیروان خسروى" بوده.»
 

نزاع اینستاگرامی سیروان خسروی و مهراب قاسم خانی

 
واکنش تند سیروان خسروی به پاسخ مهراب قاسم خانی
 
 
اما این منازعه به همین جا ختم نشد و پیمان قاسم خانی شب گذشته در پاسخی تند، نسبت به پست سیروان خسروی واکنش نشان داد. قاسم خانی در این پست اینستاگرامی خود نوشت:

«سیروان عزیز. جوابیه مستقیمت به پست من و افشای یه مکالمه خصوصی دوستانه، من رو یاد تاکتیک “بگم؟ بگم؟ ” یه دوست عزیزی انداخت.

نتیجه بانمکش هم این بود که الان کلی اکانت با عکسای پروفایل ارزشی به طرفدارانت اضافه شدن و دارن به من فحش میدن که جا داره به خاطرش بهت تبریک بگم.

دوست سابق. این که تا دیروز حضورت در فضای مجازی محدود به اعلام سانس‌های کنسرت و تصاویر بدنسازی و سفر و آبمیوه بود، نه به من و نه هیچ کس دیگه ارتباطی نداره، ولی وقتی یهو تصمیم میگیری که یه مطلب پر از توهین و بی ادبی بنویسی که کاملاً اعمال و رفتار و عقاید من و خیلی از دوستانم رو نشونه گرفته، چرا از شنیدن یه پاسخ غیر مستقیم اینقدر عصبانی میشی؟

آشنای فعلی. کاری ندارم که جوابیه شتابزده ات و استفاده از یه مکالمه خصوصی و تلاش برای القای این که من پولی گرفتم یا میخواستم به تو پولی بدم، هم غیر قانونی، هم غیر اخلاقی و هم غیر قابل اثباته، ولی اتفاقاً میخوام خودم همینجا تایید و البته کمی به واقعیت نزدیکش کنم. بله. راست گفتی.

دوستی از ستاد آقای روحانی با من تماس گرفت و از من خواهش کرد که به خاطر روابط دوستانه ام با تو، ازت بپرسم که چنین کنسرتی رو با دستمزد خوب انجام میدی یا نه، که تو هم قهرمانانه نپذیرفتی... فقط تو که همه مکالمه رو با این جزئیات یادته، چطور یادت رفت به هوادارات بگی که اتفاقاً من هم فعالیت در ستاد جناب روحانی رو قبول نکردم؟ واقعاً یادت رفت یا ترجیح دادی این بخشش رو حذف کنی؟ تا جایی که یادمه توی مکالماتمون من همیشه از مشارکت و وظیفه اجتماعی میگفتم و تو همیشه فکر میکردی این کارا بی فایده و بی نتیجه هستن، ولی هر دومون میدونستیم که هیچ کدوم نه به جایی وصلیم، نه از جایی رانتی میگریم. الان چرا یهو بازی رو چرک میکنی؟

و در نهایت این که اتفاقاً خوشحال شدم بحث انتفاع و استفاده مالی رو کشیدی وسط. ممنون میشم اگه به هوادارانت یه آماری از تعداد کنسرت‌های عمومی و ارگانی خودت و میزان درآمدت در دولت فعلی رو ارائه کنی و حتی اون چند سانسی رو هم که به خاطر مردمی بودنت لغو کردی ازش کم کنی. من هم قول میدم تمام فعالیت رسمی خودم و در آمدم در این دولت و حتی فهرست کامل اموالم رو منتشر کنم. اینجوری شاید مشخص بشه که توی همین دولتی که من بهش رای دادم، رفتار بی خطر تو برات انتفاع بیشتری داشته یا عملکرد آفتاب پرستانه من پ. ن. اول:راستی نکنه یه وقت این بحثی که پیش اومده رو پای تبلیغ برای انتخابات بعدی بذاریدا؟ آزمون و خطاهامونو کردیم تموم شد.

پ. ن. دوم: عکس مربوط به زمانیه که سیروان هنوز به دوستاش حمله نمیکرد.»
 
 

نزاع اینستاگرامی سیروان خسروی و مهراب قاسم خانی

 
پاسخ محراب قاسم خانی به سیروان خسروی

اما محراب قاسم خانی دو ساعت بعد از این خود مجدداً پستی را در اینستاگرام خود منتشر کرد و تلاش کرد با ارائه برخی توضیحات فضای متشنج بوجود آمده را تلطیف کند. وی همچنین در این پیام خود تأکید کرد که این ماجرا برای او پایان یافته و دیگر قصد ندارد آن را ادامه دهد. وی در این پیام خود نوشت:

«چند نکته

یک: من تا امروز سعی کردم به همه دوستان و همکارانم احترام بذارم و به جز یکی دو موردی که به صورت مستقیم بهم توهین شده، هیچ وقت به هیچ کس بی احترامی نکردم و نخواهم کرد. این بار هم فقط از حیثیت خودم و دوستانم که ناجوانمردانه زیر سوال رفته بود دفاع کردم.

دو: همین الان هم دوستان و همکاران زیادی هستن که با خیلی از رفتار‌ها و عقایدشون مخالفم، ولی کماکان فالوشون میکنم و بهشون احترام میذارم و جزو حلقه دوستانم هستن. عادت کردم که آدما رو سیاه و سفید نبینم و به خاطر یه حرف یا رفتاری که مورد پسندم نیست، همه هویت، گذشته و شخصیت افراد ر‌و زیر سوال نبرم.
 
سه: به نظرم الان خیلی مهمه که کنار هم باشیم و همدیگه رو دوست داشته باشیم و اگه هدف یکسانی داریم، به خاطر اختلاف نظر در مورد شیوه رسیدن بهش، همدیگه رو پاره نکنیم. خیلی مهمه که از احساسات جریحه دار شده عمومی، به نفع خودمون سؤ استفاده نکنیم و برای بالا رفتن خودمون، همدیگه رو پایین نکشیم.

چهار: باز هم تاکید میکنم که پاسخ من به حرف‌های سیروان، یه مشکل شخصی نبود و قطعاً خودش هم هیچ خاطره بدی از من توی این سال‌های دوستیمون نداره. همونطور که من نداشتم. من به رویکردی پاسخ دادم که چند همکار دیگه هم توی این روزا انتخاب کردن که به نظرم از سر نا آگاهی و بسیار غیر منصفانه ست.

پنج: به شدت از کسانی که نظرشون به من نزدیکه میخوام که هیچ توهینی به سیروان نکنن. من کلی با این آدم خوش گذر‌وندم و خاطره خوب دارم که حتی اگه خودشم تلاش کنه خرابشون کنه، بازم یادم نمیره. تلاش کردم ادبیات متنم رو هم متناسب با ادبیاتی که استفاده کرد انتخاب کنم و به نظرم تا همینجا کافی بود.

شش: این بحث برای من تموم شد و دیگه ادامه اش نمیدم».
 

نزاع اینستاگرامی سیروان خسروی و مهراب قاسم خانی

 
آخرین واکنش مهراب قاسم خانی و اعلام پایان یافتن این ماجرا برای وی
 
در این میان واکنش‌های مردمی به این جنجال‌ها نیز جالب توجه بود. پیام‌های کاربران در ذیل پست سیروان خسروی نشان می‌دهد که هر چند برخی طرفداران وی از این اظهار نظر او حمایت کردند، اما تعداد زیادی از مردم نیز این واکنش‌های او خصوصا اولین پست او را مورد انتقاد شدید قرار دادند. در طرف مقابل مهراب قاسم خانی کامنت‌های خود در این پست‌ها را بسته است و نمی‌توان واکنش مردمی به اظهارات او در این پیام‌ها را مشاهده کرد.

تأخیر در اعلام سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین که منجر به جان باختن شماری از هم وطنان ما شد، فضای عمومی جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است. در این میان واکنش‌های برخی سلبریتی‌ها به اظهارات تعدادی از کارشناسان صدا و سیما، این فضای جنجالی را وارد فاز تازه ای کرد. این فضا نیز به طبع خود باعث ایجاد پاره‌ای تقابل‌ها در میان سلبریتی‌ها شد که آخرین نمونه آن رویارویی اینستاگرامی سیروان خسروی و مهراب قاسم خانی بود.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه