شمانیوز

در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی بار دیگر موضوع جدایی و تفکیک ری از تهران از سوی نمایندگان مجمع امید در مجلس شورای اسلامی مطرح شده که این موضوع مورد مخالفت برخی از اعضای شورای شهر تهران قرار گرفته است.

شهر ری در جنوب شهر تهران و متصل به شهر است، فاصله ری تا مرکز شهر تهران بالغ بر 10 کیلومتر است و ری با مساحت 2293 کیلومتر مربع، از شمال به تهران، از جنوب به شهرستان قم، از شرق به شهرستان ورامین و شهرستان پاکدشت، از غرب به شهرستان‌های اسلامشهر، رباط کریم و زرندیه محدود می‌شود.

مساحت بخش‌های سه‌گانه شهرستان ری، بخش مرکزی 174، بخش کهریزک 543 و فشاپویه 1645 کیلومتر مربع است؛ شهر ری مرکز شهرستان ری بین مختصات جغرافیایی '36°35 شمالی، '26°51 شرقی واقع شده‌است، ارتفاع این شهر از سطح دریا 1062 متر است.

در طی سال‌های اخیر و در بازه‌های زمانی چندین بار موضوع جدایی  ری را از تهران مطرح شده که هر بار این موضوع مورد مناقشه قرار گرفته است؛ نخستین بار در سال 89 "جدایی ری از تهران" مطرح شد موضوعی که منجر به واکنش مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر تهران  قرار گرفت و البته در  سال 91 بار دیگر این موضوع توسط استاندار وقت تهران به صورت جدی‌تر مطرح شد که در همانزمان مجدداً با واکنش برخی از مسئولان روبه‌رو شد.

مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر تهران عنوان کرد: با اجرای این طرح، تجزیه‌طلبی استانی اوایل انقلاب دوباره از سر گرفته می‌شود؛ ‌منفک کردن یک شهر تبعات زیادی دارد و اگر دلیل این جدایی شهرستان ری از تهران داشتن فرمانداری مستقل در آن است، می‌توان فرمانداری شهرستان ری را منحل کرد.

 البته این پایان ماجرا در آن مقطع نبود و ماه‌ها این موضوع سرتیتر رسانه‌ها بود اما در نهایت پرونده جدایی ری از تهران بسته شد.

اما در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی بار دیگر داستان جدایی ری تهران مطرح شده است؛ بر همین اساس، سید فرید موسوی؛ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  روز یکشنبه هفته جاری در صفحه شخصی خود نوشت: طرح تفکیک انتخابات شورای اسلامی و انتخاب شهردار شهرستان ری از تهران را تقدیم مجلس کردم؛ داشتن شورای شهر و شهردار مستقل نیاز جدی این شهرستان بزرگ و مطالبه دیرین شهروندان ری است که امیدوارم با رای موافق همکارانم محقق شود.

 

1

حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران و ساکن شهرستان ری، نیز در پی انتشار این توئیت در صفحه شخصی خود نوشت: نام جنابعالی و سایر نمایندگان که طرح تفکیک شهرری از تهران را تقدیم مجلس محترم کردند، در حافظه تاریخی مردم این شهر کهن ماندگار می‌شود؛ بعنوان یکی از شهروندان این شهر مذهبی، تاریخی سپاسگذار کسانی هستم که به طرح مذکور رای مثبت  می‌دهند.

2

 

اما در ادامه، زهر نژاد‌بهرام؛ عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران نسبت به سخنان همکار خود در شورای شهر تهران واکنش داد و گفت: با این طرح مخالف هستیم و ادله شورای شهر  در این خصوص از طریق شورای راهبردی به نمایندگان مجلس ارایه می‌شود.

وی تصریح کرد: حدود دو ماه پیش این طرح با 30  امضا در مجلس مطرح شد، امروز نیز توئیتی از سوی سید فرید موسوی نماینده مجلس در خصوص طرح تفکیک انتخابات شورای اسلامی و انتخابات شهردار شهرستان ری از تهران مطرح شد و متاسفانه برخی از اعضای مجمع امید، طرح جدایی ری از تهران را امضا کردند.

نژاد بهرام خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهر تهران معتقد به یکپارچگی تهران هستند و نباید منافع مشترک بخش‌های تهران را تحت تاثیر تصمیمات این چنینی قرار داد؛ شاید شهرداری در برخی موارد به برخی مناطق و یا موضوعات از جمله بافت فرسوده توجه ویژه‌ای داشته باشد و یا برخی از مناطق نیاز به شهرداران ویژه‌ای داشته باشند اما این دلیلی بر جدایی آنها از تهران نمی‌شود.

3

 

عضو هئیت رئیسه شورای تهران تاکید کرد: این تصمیم ظلم به شهروندان ری است و باعث عدم یکپاچگی تهران، ری و شمیرانات می‌شود.

وی با بیان اینکه ممکن است این تصمیم تحت تاثیر فضای انتخابات و فضای سیاسی باشد، گفت: از طریق شورای راهبردی با حضور اعضای شورا و نمایندگان تهران در مجلس و شهردار تهران، این موضوع را پیگیری می‌کنیم. 

ساعتی پس از انتشار اظهارات نژادبهرام، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران نسبت به صحبت‌های نژادبهرام واکنش نشان داد و گفت: موضع رسمی شورا درباره طرح تفکیک ری از تهران پس ار بررسی کارشناسی اعلام می‌شود.

وی تصریح کرد: نظرات مطرح شده از سوی اعضای شورا در رابطه با طرح تفکیک انتخابات شورای شهر و شهردار شهرستان ری نظرات شخصی است و نه موضع رسمی شورا، بعد از بررسی‌های اولیه و جمع‌بندی نقطه نظرات کمیسیون‌های ذیربط در نشست خبری روز سه‌شنبه موضع و نقطه نظر کلی شورا را اعلام خواهم کرد.

اما محسن هاشمی؛ رئیس شورای شهر تهران نیز در  مورد جدایی ری از تهران گفت: استقلال شهرری و سایر مناطق حومه‌ای موجب اختلال در فعالیتهای مدیریت شهری می‌شود.

4

 در حالی موضوع جدایی ری از تهران مورد مناقشه بین اعضای شورای شهر تهران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که در روزهای آینده قرار است جلسه‌ای بین آنها با موضوع جدایی ری از تهران برگزار شود و در ارتباط با آن جمع‌بندی شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied