شمانیوز

شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی پر شده از تصویر کیک‌هایی که درونشان قرص و کپسول‌های سفید و رنگی است. نگرانی‌های خانواده‌ها به اوج رسیده. اظهارنظرها ادامه دارد، اما باید منتظر ماند و دید که پشت پرده این قضیه چیست.

به گزارش شمانیوز و به نقل از فارس؛ همه چیز از چند عکس شروع شد؛ تصاویری از کیک‌ها و بیسکوئیت‌های مختلف که داخل‌شان قرص‌ها و کپسول‌های سفید و رنگی به چشم می‌خورد. 

انتشار این تصاویر جوی از نگرانی را در بین اقشار جامعه کرد، چرا که خوراکی‌هایی که عکس‌شان منتشر شده بود، عمده محصولاتی هستند که کودکان و نوجوانان آنها را مصرف می‌کنند.

انتشار این عکس‌ها این پرسش را در ذهن خانواده‌ها متبادر کرد که اولاً این قرص‌ها چیست؟ چگونه داخل خوراکی‌ها وارد شده‌اند؟ هدف از این جاسازی چیست و چه کسی با چه انگیزه‌ای این کار را انجام می‌دهد؟

3280195

هنوز چند ساعتی از انتشار این عکس‌ها در فضای مجازی نگذشته بود که بلافاصله کانال‌ها و شبکه‌های خانوادگی نیز پر شد از این عکس‌ها و هشدار برای عدم مصرف؛ جالب است بسته‌بندی‌های این خوراکی‌ها نشان از داخلی بودن این محصولات می‌داد؛ محصولاتی که تولید شرکت‌های معتبر داخلی بوده‌اند و این مسئله بیش از پیش بر نگرانی خانواده‌ها افزود. 

 

1397070812150330815536744 - Copy - Copy

حسن ضیاءالدین مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار فارس در این خصوص گفت: گزارش‌هایی از استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی به ما رسیده که در داخل خوراکی‌ها قرص‌هایی از جمله استامینوفن، آنتی‌هیستامین و رانیتدین بوده و ما این گزارش‌ها را در نامه‌ای به وزارت بهداشت اعلام کردیم، ضمن اینکه حراست آموزش و پرورش نیز برای پیگیری و هماهنگی در جریان قرار گرفت. 

پیگیری فارس از پلیس مبارزه با موادمخدر به عنوان رسمی‌ترین متولی این امر در دستورکار قرار گرفت. سردار محمدمسعود زاهدیان به فارس گفت: عکس انتشاریافته مربوط به قرص‌های اکستازی است که از سنوات گذشته نیز به صورت غیرمجاز در بین مصرف‌کنندگان وجود داشته است. 

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با تأکید بر این مسئله که قاچاقچیان با بهره‌مندی از جاسازی‌های مختلف، موادمخدر را قاچاق می‌کنند، درباره کیک‌های کشف‌شده گفت: براساس گزارشات واصله از پلیس مبارزه با موادمخدر هرمزگان از یک دستگاه خودرو نیسان چند عدد کیک حاوی تعداد معدودی قرص بود کشف شد که برای تعیین ماهیت به آزمایشگاه پلیس ارسال شد. 

سردار زاهدیان در پاسخ به دیگر پرسش فارس درباره تصاویری مبنی بر وجود قرص‌ها در محصولات ایرانی، گفت: قاچاقچیان به خاطر جلوگیری از کشف، موادمخدر را در بسته‌های مختلف من‌جمله مواد غذایی جاسازی می‌ کنند، اما باید توجه داشت که محصولات غذایی تولید داخل مجوز و آرم بهداشت و پروانه بهره‌برداری دارند و مطمئناً کنترل‌های لازم بر آنها اعلام شده و تاکنون موردی در این راستا نداشته‌ایم. 

پیگیری‌های فارس ادامه داشت. سخنگوی غذا و دارو به فارس گفت: دو سه هفته است که در یکی دو استان گزارشات پراکنده‌ای واصل شده که بعد از بررسی‌ها مشخص شد تا امروز مواردی که به نظر می‌رسید به تولید و خط تولید برگردد، به سطح تولید مربوط نبوده است. 

جهانپور گفت: تا امروز نمونه‌های واصل‌شده و انبارهایی که نمونه‌برداری شده، حکایت از آن دارد که در سطح تولید و عرضه کلان مشکلی وجود نداشته است. 

وی گفت: در استان هرمزگان به یک شکلی این موضوع رخ داده و در جنوب سیستان و بلوچستان نوع دیگری بوده و در جنوب کرمان نیز مواردی گزارش شده است. 

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به این مطلب که محصولات ارزیابی شده مربوط به بیش از 12 شرکت و کارخانه است، تصریح کرد: نکته جالب این است که هیچ کدام از محصولاتی که با مشکل مواجه شده‌اند، تولید این استان‌ها نیست و از سایر استانها ورود پیدا کرده است. 

محمدحسین عزیزی سرپرست اداره‌کل غذای سازمان غذا و دارو نیز در گفت‌وگو با فارس در خصوص توزیع کیک‌هایی که در بین آنها قرص وجود داشته و در مدارس سیستان و بلوچستان مشاهده شده، توضیح داد: پس از انتشار این اخبار در فضای مجازی، تمام فروشگاه‌های حاشیه مدارس مورد بازرسی قرار گرفت و خوشبختانه مورد مشکوکی مشاهده نشد. بازرسی‌ها از کارخانجات تولیدکننده این محصولات نیز نشان می‌دهد این قرص‌ها به هیچ وجه در خط تولید وارد نشده و عده‌ای به قصد تشویش اذهان عمومی اقدام به این کار و توزیع آن در برخی مدارس کرده‌اند. 

سردار محمدمسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در پیگیری دوباره فارس در خصوص وجود قرص در کیک‌ها و خوراکی‌ها گفت: پلیس به دقت در حال بررسی موضوع است تا چند و چون قضیه آشکار شود؛ بعد از بررسی‌ها نتایج اعلام خواهد شد. 

 

توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره کیک‌های آلوده به قرص

وزیر آموزش و پرورش درباره وجود کیک‌های مشکوک و آلوده به قرص در برخی مدارس توضیحاتی را ارائه کرد.محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش‌آموزی که صبح امروز در دبیرستان فرهنگ برگزار شد، در خصوص وجود کیک‌های مشکوک و آلوده به قرص در برخی مدارس گفت: این کیک‌ها لزوما در مدرسه پیدا نشده است و در برخی استان‌ها مشاهده شده که داخل بعضی از کیک‌ها قرص‌هایی قرار داده شده است. در واقع بررسی‌ها نشان داده است که این کار در فرآیند تولید اتفاق نیفتاده بود و بعد از فرایند تولید قرص ها جاسازی شده اند.

 

وی ادامه داد: این قرص‌ها تغییر شکل و رنگ نداده اند برای همین مشخص است که در فرایند تولید وارد کیک‌ها نشده اند.

وزیر آموزش و پرورش به همه مدارس توصیه کرد که بوفه‌های مدارس تنها از مراکز رسمی توزیع مواد غذایی اقلام خوراکی را خریداری کنند. 

حاجی میرزایی بیان کرد: اولیا هم این اقلام را کنترل کنند، زیرا خوراکی‌هایی که چنین تغییراتی در آن ایجاد شده قابل مشاهده بوده و به سرعت کاملا قابل دسترسی است.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، مسئولان امنیتی در صدد پیدا کردن عوامل این کار هستند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه