شمانیوز

انسولین از جمله هورمون­هایی است که با شنیدن نام آن قریب به اتفاق همه یاد دیابت و مرض قند می­افتیم. اگر با سری مقالات ما همراه بوده باشید، به احتمال زیاد به این نتیجه رسیده­اید که بحث اصلی ما پیرامون خطراتی است که می­توانند یک مادر باردار و جنین در شکم او را طی دیابت بارداری تهدید کنند.

 

 

انسولین از جمله هورمون­هایی است که با شنیدن نام آن قریب به اتفاق همه یاد دیابت و مرض قند می­افتیم. اگر با سری مقالات ما همراه بوده باشید، به احتمال زیاد به این نتیجه رسیده­اید که بحث اصلی ما پیرامون خطراتی است که می­توانند یک مادر باردار و جنین در شکم او را طی دیابت بارداری تهدید کنند.

 

همان طوری که می­دانید دیابت بارداری با اینکه دارای علائم خاصی نمی­باشد اما در صورت جدی نگرفتن آن، می­تواند عواقب بدی را هم برای مادر و هم برای فرزند در پی داشته باشد. به طوری که طبق گفته­ی یک متخصص زنان: اگر سلول­ها بیش از حد مقاوم گردند و گلوکز مورد نیاز به آن­ها نرسد، میزان قند خون در مادر افزایش یافته و می­تواند مشکلاتی را برای مادر باردار و جنین در شکم وی ایجاد کند

 

با توجه به آن که توجه به سطح قند خون در سه برهه­ی قبل، حین و بعد از بارداری بسیار مهم است، در نتیجه توجه به یکسری دستورالعمل­ها که صد البته باید زیر نظر یک پزشک متخصص باشد، بسیار اهمیت دارد.

همان طور که قبلا هم گفتیم توجه به سوابق پزشکی مادر، رژیم غذایی، ورزش و فعالیت­های مجاز تجویزی توسط پزشک همگی می­توانند به نوبه­ی خود در تعیین میزان قند خون مادر و فرزند موثر باشند.

 

اما از جمله راه­های معمول که البته با تجویز پزشک هم می­توان به کار برد، به کارگیری انسولین است. اگر پزشک زنان تشخیص دهد که تزریق انسولین برای مادر مناسب است، باید گفت که این تزریق برای جنین هیچ ضرری ندارد (این تشخیص با توجه به میزان قند خون در اولین آزمایش ناشتا که باید کمتر از 95 میلی گرم در دسی لیتر باشد، انجام می­گیرد). چرا که حتی در صورت وجود ضرری، مطمئنا این خطر به اندازه­ی عوارض ناشی از دیابت بر روی مادر و جنین نخواهد بود.

 

در خصوص عوارض ناشی از مصرف انسولین می­توان به عدم تاثیر صحیح آن اشاره کرد. به بیان دیگر برخی از انسولین­ها کاملا در آب محلول نبوده و ممکن است بعد از مصرف، فقط آب انسولین به بدن فرد تزریق شده و از ورود هورمون جلوگیری شود. این مسئله باعث می­شود که فرد در عین مصرف انسولین دچار افت شدید قند شود و عوارض بعدی آن را تجربه کند.

 

  • سوالی که پیش می­آید این است که علاوه بر تاثیرات فیزیولوژیکی و جسمانی دیابت بارداری که بر مادر و به خصوص فرزند می­گذارد، آیا می­توان رابطه­ی آن را بر جنسیت جنین هم بررسی کرد؟

طبق تحقیقات و بررسی­هایی که بر روی 643 هزار مادر باردار بین سال­های 2000 تا 2010 در کانادا انجام شد، این نتیجه گیری به عمل آمد که مادرانی که قبلا دارای نوزاد پسر بودند، در دوران بارداری خود بیشتر در معرض دیابت قرار داشتند.

 

jjlcy

  • بهترین محل تزریق انسولین کدام است؟

شاید خیلی­ها فکر کنند که تزریق انسولین هم مانند تزریقات دیگر حتما باید درون شریانی یا به بیان دیگر وریدی باشد، اما در حقیقت تزریق انسولین یک تزریق زیر پوستی است و می­تواند از هر نقطه­ی بدن مانند بازو، ران، شکم یا... انجام گیرد، اما برای مادران باردار بهتر است که از ناحیه­ی شکم انجام شود.

در خصوص نحوه­ی تزریق و محل آن و همچنین کنترل دُز مربوطه، مادر باردار باید توسط مراکز تخصصی که مختص چنین مواردی هستند آموزش ببینند و با توجه به برنامه­ای که درباره­ی نحوه­ی مصرف انسولین برای آن­ها تدوین شده است، وسواس کافی را به خرج داده تا به طور مرتب و با توجه به برنامه­ی تدوین شده تزریق و مصرف آن انجام شود.

 

هشدار: در صورت عدم مصرف صحیح انسولین، قند خون به شدت کاهش میابد که منجر به اغما رفتن فرد می­شود.

اما با این همه باز هم لازم است تا تذکر داده شود که مصرف فقط انسولین کافی نبوده و به نوعی به عنوان یکی از روش­های درمان محسوب می­شود. همیشه به یاد داشته باشیم که بهتر است به جای اینکه به فکر راحت ترین راه باشیم، به فکر بهترین و موثرترین راه بگردیم.

مواردی مانند ورزش کردن در حد توصیه شده توسط پزشک، داشتن رژیم غذایی مناسب مانند مصرف کربوهیدرات­های پیچیده به جای کربوهیدرات­های ساده مانند قند­های موجود در نوشابه و موارد مشابه و... همگی از جمله مواردی هستند که باید در کنار مصرف انسولین به آن­ها توجه نمود.

همچنین در صورت مصرف انسولین باید به داشتن میان وعده­ها نیز توجه شود؛ به عنوان مثال: باید بعد از میان وعده­ی بعدازظهر، انسولین NPH نیز مصرف شود.

 

برگرفته شده از :

۴ توصیه درمانکده برای پیشگیری از دیابت بارداری

آیا جنسیت جنین می­تواند بر دیابت بارداری تاثیر گذار باشد؟

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه