شمانیوز

علائم بیماری ویروسی کرونا چیست؟ باید بدانید که تمامی علائم به یک آنفولانزا یا سرماخوردگی شدید شباهت دارد. همین امر تشخیص ابتلا را دشوار می‌سازد. اما نشانه‌های • تب • سرفه‌های شدید • دشواری تنفس • تنگی نفس را باید مدنظر قرار دهید.

به گزارش خبرنگار شمانیوز وبه نقل از فرارو : کرونا ویروس نام یک خانواده بزرگ ویروسی است که سویه‌های مختلف در آن قرار دارد و باعث بروز بیماری-های تنفسی در افراد می‌شود.

در هفته‌های اخیر، تیتر اول تمام خبرگزاری‌های دنیا به میکروارگانیسمی اختصاص یافته است که پیش بینی می‌شود خبر از وقوع یک پاندمی را به دنبال خواهد داشت. پاندمی‌ها یک ویژگی خاص دارند و آن هم اینکه به سرعت موارد بروز بیماری در تمام نقاط یک کشور و یا قاره مشاهده می‌شود و مشکلات بسیاری را برای افراد بوجود می‌آورد.

 
طاعون، وبا و آنفولانزا مهم‌ترین پاندمی‌هایی هستند که جان بسیاری از افراد را در سال‌های نچندان دور گرفته اند. اما آیا باز هم خطر بروز یک پاندمی در راه است؟ در این مقاله با تمام ابعاد کرونا ویروس جدید آشنا می‌شویم.

 

کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس نام یک خانواده بزرگ ویروسی است که سویه‌های مختلف در آن قرار دارد و باعث بروز بیماری-های تنفسی در افراد می‌شود. ویروس سرما خوردگی معمولی نیز در این خانواده طبقه بندی می‌شود. پس بهتر است بدانید که تقریبا تمام افراد، حداقل یکبار در طول عمر خود با این ویروس مواجه شده اند. علائم بیماری از خفیف تا متوسط متغیر است و در برخی موارد باعث بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی همچون پنومونی و برونشیت می‌شود.

این ویروس در بین حیوانات سراسر جهان بسیار شایع است. کرونا ویروس‌ها به ندرت می‌توانند تکامل پیدا کرده و انسان را آلوده کنند. این اتفاق تاکنون در رابطه با کرونا ویروس سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی (SARS-CoV) رخ داده است که در جریان شیوع این ویروس‌ها در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۲ نزدیک به ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

هرآنچه که باید درباره کرونا ویروس جدید بدانید!

 

کرونا ویروس جدید (۲۰۱۹-nCoV) از چه زمانی پدیدار شد؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ توسط مقامات چینی هشدار داد که مواردی شبیه ذات الریه و پنومونی در شهر ووهان (Wuhan) کشور چین به تایید رسیده است. شهری با ۱۱ میلیون جمعیت که در جنوب چین و در نزدیکی مرز تایوان و کره قرار گرفته است.

بیماران قرنطینه شدند تا منشا ویروس شناسایی شود و مشخص شد که بازار خرید و فروش حیوانات زنده در این شهر عامل گسترش این ویروس مرموز است. پس از آن، بازار تعطیل و ضد عفونی شد.

 

 

آمار لحظه‌ای مبتلایان به کرونا ویروس جدید

در تاریخ ۹ ژانویه، WHO اعلام کرد که شیوع بیماری در شهر ووهان ناشی از یک نوع کرونا ویروس ناشناخته است که طیف گسترده‌ای از بیماری‌های تنفسی از خفیف تا شدید را سبب می‌شود.
 
تا زمان نگارش این مقاله طبق اعلام مقامات رسمی، کرونا ویروس جدید بلای جان ۴۶۰۰ نفر شده که از این میان جان ۱۰۶ نفر را گرفته است. مبتلایان و قربانیانی که در چندین کشور دیگر دنیا نیز به تایید رسیده اند.
 

هرآنچه که باید درباره کرونا ویروس جدید بدانید!

 
 

منشا کرونا ویروس جدید از کجاست؟

در همین روز‌های اخیر، دانشمندان با حفظ تدابیر شدید حفاظتی به بررسی سکانس ژنی کرونا ویروس جدید و مقایسه‌ی آن با سکانس ژنی بیش از ۲۰۰ سویه از کرونا ویروس که قادر به آلوده کردن حیوانات بسیاری است پرداخته اند و دریافتند که این ویروس از خفاش منشا گرفته است.

هرآنچه که باید درباره کرونا ویروس جدید بدانید!

 

ویروس چگونه از حیوانات به انسان منتقل شد؟

همانطور که گفته شد، برخی کرونا ویروس‌ها قادر هستند از حیوان به انسان منتقل شوند که کرونا ویروس جدید نیز از همین نوع است.

بر اساس جدیدترین مقاله در این زمینه، تغییر یکی از پروتئین‌های ویروسی باعث شده است تا کرونا ویروس جدید بتواند به گیرنده‌هایی بر روی سلول‌های انسان متصل شده و آن‌ها را آلوده کند. این تغییر مهم‌ترین گام ویروس برای ورود به سلول‌ها و گسترش عفونت است.

روایات مختلفی از نحوه‌ی انتقال این ویروس از حیوان به انسان در فضای مجازی منتشر شده است که قابل تایید نیست. خوردن سوپ خفاش توسط چینی‌ها یکی از آن هاست. در فرهنگ چینی‌ها هرچیزی که زنده باشد قابل خوراک است. ویدیویی هم در همین باب منتشر شد که با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که جدید نیست و به سه سال قبل برمی گردد.

 

راه‌های انتقال ویروس چیست؟

طبق بررسی ها، در برخی موارد ابتلا انتقال بین افراد صورت گرفته است. اما انتقال اولیه بیماری از حیوان به انسان صورت گرفته است. این بیماری حدود ۲ هفته دوره‌ی نهفتگی یا کمون دارد. دوره‌ای که هنوز علائم بالینی آشکار نشده است، اما انتقال ویروس صورت می‌پذیرد. موارد زیر احتمال انتقال بین افراد آلوده و سالم را بالا می‌برد.

• از طریق ذرات موجود در هوا (سرفه و عطسه)

• تماس بدنی نزدیک (روبوسی، لمس بدن یا دست دادن)

• تماس دست با سطح آلوده به ویروس و لمس چشم ها، بینی یا دهان قبل از شستن دست‌ها

• موارد نادر از طریق آلودگی مدفوع

 

هرآنچه که باید درباره کرونا ویروس جدید بدانید!

 

علائم بیماری ویروسی کرونا چیست؟

تمامی علائم به یک آنفولانزا یا سرماخوردگی شدید شباهت دارد. همین امر تشخیص ابتلا را دشوار می‌سازد. اما نشانه‌های زیر باید تحت پیگیری قرار بگیرد:

• تب

• سرفه‌های شدید

• دشواری تنفس

• تنگی نفس

 

 

درمانی برای کرونا ویروس جدید وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان مشخصی برای کرونا ویروس جدید وجود ندارد و بهبودی بسیاری از افراد بصورت خودبخودی صورت گرفته است و بیشتر درمان‌ها به کاهش شدت علائم، استراحت مطلق و نوشیدن مایعات محدود بوده است.

هنوز واکسنی برای کرونا ویروس جدید وجود ندارد، اما محققان در کشور آمریکا خبر از طی کردن فاز‌های اولیه ساخت واکسن کرونا ویروس جدید داده اند.

 

بهترین نوع ماسک تایید شده برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا؟

در حال حاضر، استانداردترین و بهترین ماسک حفاظت تنفسی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس جدید، ماسک‌های فیلتر دار از نوع N. ۹۵، ۳ M. هستند.

هرآنچه که باید درباره کرونا ویروس جدید بدانید!

 

آیا کرونا ویروس جدید به ایران رسیده است؟

تاکنون هیچ موردی مبنی بر ابتلا به کرونا ویروس جدید در ایران گزارش نشده است. اما خطر ورود ویروس دور از انتظار نباید باشد. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت طی انتشار یک اطلاعیه اعلام کرد که در تمام پایانه‌های مرزی کشور به ویژه فرودگاه‌ها و بنادر بین‌المللی، پایگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی مرزی با حضور تیم‌های متشکل از کارشناسان و متخصصان بهداشت و مبارزه با بیماری‌ها فعال هستند و با تجهیزات مناسب، هرگونه مورد مشکوک ورودی به کشور را تحت غربالگری و مراقبت‌های لازم قرار می‌دهند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه