شمانیوز

روستای گرمه در شرق استان اصفهان واقع شده است. این روستای زیبا و دیدنی، جاذبه های بیشماری دارد که سبب شده جهانگردان فراوانی از اکثر مناطق دنیا برای دیدن این جاذبه ها به گرمه روی آورند. در ادامه مقاله با این روستای زیبا بیشتر آشنا خواهید شد.

به گزارش خبرنگار شما نیوز : روستای گرمه در شرق استان اصفهان از نواحی نائین و خور و بیابانک و در کویر مرکزی ایران واقع شده است.

 

 

ویژگی های خانه ها در روستای گرمه:

در ابتدای ورودتان به روستای گرمه آنچه که نظر شما را به خود جلب می کند روش ساخت منازل این روستا است. خانه هایی ساده و صمیمی که بر روی تپه های خاره بنا شده اند. این منازل مثل بسیاری از اثرهای معماری کویری اند و برای خنک ماندن فضای داخلی آنها از مصالح و معماری خاصی شکل گرفته اند. یکی از جذابیت ها خانه های این روستا است که مشرف به نخلستان می باشد.

 

village-desert-garmeh25

ویژگی های کلی روستای گرمه:

این روستای زیبا و دیدنی جاذبه های بیشماری دارد که باعث شده جهانگردان و توریست های فراوانی از اکثر مناطق دنیا برای دیدن این جاذبه ها به گرمه روی آورند، گرمه، عمر چند هزار ساله دارد، در نزدیکی آن چشمه آب معدنی قرار دارد که خواص درمانی دارد.

 

نخلستان بسیار زیبا و باورنکردنی آن در قسمت جنوبی به کوهی فیل مانند متصل شده است. در بهار و پاییز و زمستان بسیار خوش آب و هوا است. قلعه بسیار قدیمی و 4 طبقه گرمه که منتسب به زمان ساسانیان است در این منطقه خودنمائی می کند.

 

شب های زیبا و پر ستاره گرمه و سکوت دل پذیر، صدای آبشارها، خش خش برگهای درختان خرما، کاج انار همگیسبب شده که از هر گوشه دنیا توریستهای بیشماری به آن روی آورند.

 

مردم فهیم و باسواد گرمه به زبان پهلوی که اصیل ترین و قدیمی ترین زبان ایرانیان است صحبت می کنند. موسیقی سنتی همراه با هم نوازی دف فضایی روحانی به محفل مسافران می بخشد.

village-desert-garmeh26

در سفر به روستای گرمه پیشنهاد می کنیم در کوچه باغ های آن راه بروید، عمیق نفس بکشید و به نخلستان های زیبای آن خیره شوید. این جا با مردم بسیار گرم و مهمان نوازی رو به رو خواهید شد که نوشیدن چای و خرما کنار آن ها برایتان خاطره می شود.

 

صنایع دستی روستای گرمه:

صنایع دستی گرمه که همگی از برگ های خرما درست شده اند به همه نقاط دنیا رفته و هر توریستی بعنوان سوغات آنرا همراه خود می برد.

 

 

نخلستان های روستای گرمه:

از آنجایی که به بار نشستن خرما از یک درجه حرارتی به بالا امکان پذیر است و کویرهای مرکزی ایران دارای زمستان های سردی هستند خرمای مرغوبی در آنها به بار نمی شیند. ولی گرمه از اندک روستاهای خور و بیابانک است که زمستان آنقدر سردی ندارد، به همین دلیل دارای نخلستان های زیادی است و خرمای بسیار خوبی دارد. نکتهٔ جالب و عجیب این است که درختان خرما در این جا در کنار درختان زردآلو بار می دهند.

village-desert-garmeh23

 

مسیرهای دسترسی به روستای گرمه:

برای سفر به این روستای پر جاذبه گردشگری میتوانید از مسیرهایی که معرفی میشوند استفاده کنید:

مسیر 1: اصفهان- نایین- انارک- چوپانان- گرمه

مسیر 2: تهران- سمنان- معلمان- جندق- چوپانان- گرمه

مسیر 3: مشهد- تربت حیدریه- کاشمر- بردسکن- طبس- خور- گرمه

مسیر 4: یزد- خرانق- رباط پشت بادام- بیاضه –گرمه

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه