شمانیوز

مردان در دوم اسفند ماه به مناسبت روز ملی سلامت مردان توسط پزشکان اورولوژی در خانه‌های سلامت، مطب و کلینیک‌ها به صورت رایگان ویزیت می‌شوند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرارو: سید فرزاد علامه مسئول برگزاری هفته سلامت مردان روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در انجمن اورولوژی ایران، افزود: مردان در گروه‌های سنی جوان، میانسال و سالمند با هماهنگی انجمن اورولوژی ایران و شهرداری تهران در خانه‌های سلامت، مطب و کلینیک‌های درمانی در شهر‌های مختلف که اسامی آن‌ها در سایت این انجمن قرار گرفته، می‌توانند به صورت رایگان، دوم اسفندماه ویزیت شوند.

وی اظهار داشت: همچنین اتوبوس سلامت در دوم اسفندماه در منطقه پیروزی و در یک کارخانه واقع در جاده خاوران تهران با حضور پزشکان مستقر شده و مردان را ویزیت میکنند.

این اورولوژیست با بیان اینکه مردان ایرانی کمتر از زنان به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، گفت: علاوه بر ویزیت رایگان، آن‌ها تحت مشاوره‌های پزشکی نیز قرار می‌گیرند و این اقدام در جهت افزایش آگاهی مردان در حوزه سلامت است.

علامه شعار امسال روز ملی سلامت مردان را بیماری‌های پروستات، چالش جوانی و میانسالی دانست و گفت: پروستات از بیماری‌هایی بسیار مهم در مردان است که در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان باعث اختلال در باروری می‌شود.

به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پروستات از طریق عفونت‌های ادراری یا التهاب پیشرفت می‌کند و با توجه به اینکه علایم سرطانی بودن آن بدون درد است، ضرورت دارد مردان از ۵۰ سالگی به بعد سالانه آزمایش سرطان پروستات را انجام بدهند و افرادی که در خانواده خود اعم از پدر، عمو و برادر سابقه این سرطان را دارند ضرورت دارد از ۴۰ سالگی این تست از آن‌ها گرفته شود.

علامه، سرطان پروستات در صورت عدم تشخیص به موقع استخوان‌ها و لگن را نیز درگیر می‌کند لازم است مردان این بیماری جدی گرفته و تست سرطان را به تعویق نیاندازند.

وی افزود: سرطان‌های دستگاه ادراری مانند کلیه و مثانه نیز در مردان بسیار شایع است و مصرف سیگار این بیماری‌ها را تشدید می‌کند.

سند سلامت مردان رونمایی می‌شود

سید جلیل حسینی دیبر کمیسیون انجمن‌های گروه پزشکی نیز در این نشست از رونمایی سند سلامت مردان برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: این سند طی ۲۰ جلسه توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری پزشکان تدوین شده که در روز ملی سلامت مردان رونمایی می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه امید به زندگی مردان بالا رفته است، بیماری‌های غیرواگیر هم بسیار شایع‌تر است و باید به سلامت مردان بیشتر توجه شود.

حسینی اظهار داشت: در همه کشور‌ها بحث سلامت مردان بسیار مهم است و به آن اهمیت زیادی می‌دهند، مردان ایرانی در مقایسه با زنان کشورمان کمتر به مراکز پزشکی مراجعه می‌کنند به همین دلیل در معرض بسیاری از بیماری‌ها قرار دارند، ضرورت داشت ما نیز سند ملی سلامت مردان داشته باشیم که محقق شد و به زودی رونمایی می‌شود.

وجود تابو‌ها سلامت مردان را به خطر انداخته است

هادی رادفر دبیر انجمن اورولوژی ایران نیز در این نشست گفت: وجود تابو‌های اجتماعی و کمبود آگاهی‌ها باعث شده بسیاری از بیماری‌های مردانه سلامت آن‌ها را به خطر بیاندازد، به عنوان مثال بسیاری از افراد از پیچ خوردگی بیضه آگاهی ندارند، به همین دلیل باعث تاثیر نامطلوب در باروری می‌شود.

وی توضیح داد: والدین باید این آگاهی را داشته باشند که اگر نوجوانشان دچار درد بیضه بود باید به صورت اورژانسی به مراکز درمانی مراجعه کنند، زیرا این بیماری در ۶ ساعت اولیه اورژانسی قابل درمان است و نباید آن را به روز‌های دیگر موکول کنند.

این اورولوژیست تصریح کرد: همچنین اگر والدین مشاهده کردند که نوزاد آن‌ها دچار کبودی و تورم بیضه بود باید سریعا به پزشک مراجعه کنند، لازم است آگاهی مردان در مورد بیماری مختص آن‌ها افزایش یابد.

وی، برگزاری روز سلامت مردان را فرصت مناسبی بین پزشکان و مردم دانست و گفت: متاسفانه وجود تابو‌های اجتماعی باعث شده بسیاری از مردان از بیماری‌هایی که ممکن است آن‌ها را ناتوان کند، آگاهی نداشته باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه