شمانیوز

کیفیت هوای پایتخت امروز چهارشنبه از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۷۹ در شرایط قابل قبول یا همان سالم است.

به گزارش خبرنگارشمانیوز وبه نقل از ایرنا : همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز روی شاخص ۷۹ در شرایط قابل قبول بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۳۸ و منواکسید کربن با شاخص ۲۸ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شهرداری (منطقه۱۵) با شاخص ۷۹، شهرداری (منطقه۲۱) با شاخص ۷۷ و پیروزی (منطقه ۱۳) با شاخص ۷۲ طی ۲۴ ساعت گذشته با اینکه نسبت به سایر مناطق دارای آلایندگی بیشتر بودند ولی در شرایط قابل قبول قرار داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرک چشمه (منطقه۲۲) با شاخص۳۰ ، اقدسیه (منطقه ۱) با شاخص ۳۳ و پونک با شاخص ۳۴ در همین مدت جزو پاک ترین مناطق تهران بودند. 

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

امسال ۲۹ روز هوای پاک، ۲۳۶ روز هوای قابل قبول، ۷۹ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی

و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت 

«سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه