شمانیوز

ماسک‌ دهان را می‌توانید در خانه نیز بسازید، اگرچه این ماسک‌ها عموما برای جلوگیری از کوید 19 مناسب نیستند و توصیه نمی‌شوند، اما باعث می‌شود دستتان را به سمت صورت نبرید.

به گزارش شمانیوز: این روزها با شیوع ویروس کرونا، تهیه ماسک  و ژل ضد عفونی کننده جهت حفاظت از این بیماری از نان شب هم واجب‌تر شده است. معضلاتی از قبیل کمبود ماسک و بعضا عدم وجود ماسک در داروخانه‌ها سبب شد که در این مقاله نحوه ساخت ماسک در منزل توضیح داده شود تا دیگر نیاز به خرید ماسک نداشته باشیم، پس با ما همراه باشید. همچنین میتوانید برای مشاهده روش تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی کلیک کنید.

 

آموزش درست کردن ماسک پارچه ای و قابل شست وشو را در ویدئو زیر ببینید!

 

در صورتی که زمان و امکانات لازم برای درست کردن ماسک پارچه ای را ندارید، میتوانید به کمک دستمال کاغذی ماسک درست کنید؛ البته باید دقت کنید که طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، این ماسک ها برای اینکه اثرگذار باشند، باید هر چند ساعت یک بار عوض شوند.

 

ساخت ماسک در خانه برای محافظت از ویروس کرونا در کمتر از 20 ثانیه:

عدم دسترسی آسان به تهیه ماسک در این روزها و توصیه پزشکان مبنی بر اینکه برای محافظت از خود در فضاها و مکان‌هایی که ازدحام جمعیت وجود دارد از ماسک استفاده شود، سبب شد که برای در امان ماندن از ویروس کرونا، نسبت به ساخت ماسک خانگی اقدام کنیم! اقلام لازم جهت ساخت ماسک خانگی به صورت زیر می‌باشد:

  • دستمال کاغذی رولی پهن
  • کش پول
  • منگنه

 

تهیه ماسک خانگی-کرونا

 

طرز ساخت ماسک با دستمال کاغذی:

1- برای ساخت ماسک، ابتدا چهار ورق از دستمال کاغذی پهن را جدا کرده و برای ضخیم شدن بر روی یکدیگر تا میزنیم و سپس با فاصله حدودا دو سانتی‌متری به صورت بادبزنی (یکی زیر و یکی رو) تا زده تا به انتهای دستمال کاغذی برسیم.

2- پس از تا زدن دستمال کاغذی، می‌توان کش پول را به دو سر دستمال کاغذی منگنه کرد و یا حتی می‌توان بدون نیاز به منگنه، کش‌ها را به دو سر دستمال کاغذی گره زد. در شکل بالا می‌توانید مراحل ساخت ماسک را مشاهده فرمائید.

 

 

ماسک در پیشگیری از کرونا چقدر تاثیر گذار است؟

حتما به این موضوع دقت داشته باشید که ماسک ها چه از نوع داروخانه ای و چه از نوع خانگی تضمینی برای حفظ سلامت شما از ابتلا به ویروس کرونا نیستند!

تاثیر این ماسک ها اینگونه است که بیشتر به عدم انتشار این ویروس در فضا کمک میکند؛ به این معنا که فرد مبتلا با استفاده از ماسک، تا حد زیادی مانع از انتقال آن به سایر افراد و پخش شدن ویروس در فضا میشود و از این طریق، از انتشار بیشتر آن جلوگیری به عمل می آید.

در رابطه با ویروس کرونا، از انجا که این ویروس میتواند تا حدود 2 هفته بدون بروز هیچ نشانه ای در بدن حضور داشته باشند، بهتر است تمامی افراد با داشتن ماسک در فضاهای عمومی ظاهر شوند تا از این طریق از انتشار هرچه بیشتر این ویروس جلوگیری شود.


آیا ماسک‌های خانگی در برابر کرونا موثر هستند؟

دانشمند ارشد مرکز امنیت درمانی جانس هاپکینز در این رابطه می‌گوید: «من اعتقاد ندارم که ماسک‌های خانگی گزینه‌ خوبی برای محافظت باشند؛ ماسک‌های خانگی به اندازه‌ کافی محافظت کننده نیستند و اگر افراد چشم و صورت خود را لمس کنند یا به سبب این ماسک‌ها احساس امنیت کاذب داشته باشند، خطر ابتلا افزایش می‌یابد».
همانطور که حتما شنیده‌اید، مراکز کنترل بیماری‌ها استفاده از ماسک‌ها را خارج از فضا‌های کاری و جامعه توصیه نمی‌کنند. این امر بیشتر به این دلیل است که ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است و تنها در فواصل کمتر از ۱.۵ متر از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

 

روش ساخت ماسک دهان پارچه‌ ای

برای درست کردن ماسک دهان، به دو نوع پارچه احتیاج خواهید داشت. اول پارچه‌ای که قسمت اصلی ماسک را تشکیل می‌دهد (۳۰.۵ * ۴۰.۵ سانتی‌متر) و باید از جنس کتان یا نخ ضخیم باشد؛ دیگری پارچه‌ آستر ماسک (۲۵.۵ * ۱۵.۵ سانتی‌متر) که از جنس کتان، فلانل یا پنبه انتخاب می‌شود.
 
مراحل انجام کار:

۱. الگوی ماسک را طبق تصویر زیر روی یک، کاغذ بکشید یا پرینت بگیرید.
۲. پارچه‌ اصلی را از نیمه تا کنید؛ به طوریکه روی پارچه به سمت بیرون باشد. الگو را روی پارچه قرار دهید و با حاشیه نیم سانت اطراف آن را برش بزنید. توجه داشته باشید که در کنار گوش این فاصله باید ۱ سانتی‌متر باشد.
۳. خطوط دوخت را روی پارچه مشخص کنید.
۴. مراحل بالا را روی پارچه‌ دیگر نیز اعمال کنید.
۵. درز وسط هر دو پارچه را بدوزید و سپس آستر و پارچه اصلی را از وسط به هم بدوزید.
۶. دور تا دور ماسک را دوردوزی کنید.
۷. در درز نزدیک به گوش، کش را عبور دهید و سپس بدوزید.
۸. ماسک شما آماده است.
 

 

[[[[[[[[[[[[[[[[[[ (1)

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه