شمانیوز

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: کسب و کار برخی به دلیل شیوع ویروس کرونا مورد آسیب جدی قرار گرفته؛ لذا ضروری است دولت از آنها حمایت کند.

محمد وحدتی هلان، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، در مورد حمایت از مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا اظهار کرد: تعداد زیادی از مشاغل به علت کرونا تعطیل شدند و خانواده‌های زیادی منبع درآمدی خود را از دست دادند.

وی افزود: هر چند تبعات کرونا شامل همه قشرها به صورت مستقیم و غیرمستقیم شده است، اما به کارگران و اقشار ضعیف از نظر اقتصادی و جانی فشار بیشتری وارد کرده است و برخی حتی به نان شبشان محتاج هستند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت حمایت دولت از مشاغل آسیب‌دیده از کرونا به‌ویژه کارگران تأکید کرد و ادامه داد:  کارگران و دستفروشان اندک درآمدی که داشتند را از دست دادند و هیچ اندوخته‌ای هم ندارند؛ بنابراین می‌طلبد دولت سریع‌تر حمایت مناسبی را از آنها داشته باشد.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس دهم یادآور شد: دولت اقدامات حمایتی مانند تمدید مهلت بخشودگی جرائم مالیاتی، بدهی بانک‌ها و پرداخت قبوض را پیش‌بینی کرده، اما هیچکدام از این موارد به نفع مردم نیست؛ زیرا در نهایت باید آنها را پرداخت کنند.

وحدتی افزود: نباید از کنار افرادی که شغل خود را از دست دادند و هیچگونه درآمدی ندارند و از سویی باید اقلام بهداشتی مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی تهیه کنند بی‌تفاوت گذشت؛ اغلب کشورها با چنین بحران‌هایی روبه‌رو بوده و هستند و برنامه‌های و بسته‌های حمایتی مناسب را برای افراد آسیب‌دیده از بحران‌ها دارند نیاز است ما هم چنین رویه‌ای را در پیش بگیریم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت دهک‌های مختلف در کشور مشخص است و نیاز به بانک اطلاعاتی نداریم، گفت: دولت حساب بانکی تمامی مردم را داشته و همچنین و اطلاعات مناسبی از وضعیت اقشار متوسط و آسیب‌پذیر جامعه دارد؛ بنابراین به سهولت می‌تواند اقشار آسیب‌دیده از کرونا را شناسایی کرده و مورد حمایت قرار دهد.

وی افزود: مردم در حال حاضر در شرایط بحرانی قرار دارند و در این رابطه تعدادی از مردم در تماس‌هایی که با ما نمایندگان دارند اعلام کردند که از تأمین نیازهای ضروری خود عاجز هستند و برخی از آنها حتی درخواست 50 هزار تومان پول داشتند؛ بنابراین وظیفه دولت است که حمایت از اقشار آسیب‌پذیر را در دستور کار قرار دهد و بسته‌های حمایتی را مدنظر قرار دهد و همچنین حساب آنها را شارژ کند تا بتوانند طی دو تا سه ماه آینده نیازهای خود را تأمین کنند.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس ادامه داد: با وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد و به دلیل بی‌توجهی برخی در رعایت نکات بهداشتی ممکن است بحران کرونا تداوم داشته باشد؛ بنابراین چندین ماه مردم با کرونا خواهند بود و دولت باید حمایت اقتصادی از اقشار ضعیف و متوسط جامعه را در کانون توجه قرار دهد، البته برخی هم هستند که وضع مالی بدی ندارند و کسب و کار آنها تحت تأثیر قرار گرفته که دولت باید در این رابطه تدابیر لازم را برای حمایت از آنها اتخاذ کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied