شمانیوز

وزیر بهداشت گفت: بیمارانی که در قرنطینه‌ هستند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از مهر :  سعید نمکی، روز دوشنبه در اجلاس مدیران بیمه سلامت که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: سال گذشته را با سیل آغاز کردیم و بعد هم اتفاقاتی نظیر شیوع آنفلوانزا را داشتیم که در نهایت به بیماری کرونا ختم شد.

وی گفت: ما در جنگ اقتصادی و با تحریم‌های ظالمانه مواجه بودیم، اما با همت تمام عزیزان در عرصه بهداشت و درمان و همراهی همه مردم، نیروهای مسلح و نهادهای مختلف توانستیم جایگاه ستودنی در جهان برای مقابله با کرونا پیدا کنیم.

وزیر بهداشت افزود: پرداخت‌های بیمه سلامت در بیمارستان‌های دولتی تا پایان آذر ۹۸ تسویه شده و مدیران بیمه سلامت به خوبی منابع را مدیریت کردند و در سال ۹۸ کسری قابل توجهی پیدا نکردیم.

نمکی گفت: مدیریت خوب منابع و لطف سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص‌های جدید باعث شد بتوانیم مطالبات مراکز درمانی را به موقع پرداخت کنیم.

وی افزود: بیمه شدن بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها به کاهش هزینه‌های آنها کمک کرد.

وزیر بهداشت، ادامه داد: در ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب کردیم، بیمارانی که در قرنطینه‌ها هستند تحت پوشش یک بیمارستان حامی قرار گیرند و اسناد آنها تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

نمکی با ابراز امیدواری از اینکه بتوان امسال هم نسخه نویسی الکترونیک را به سرانجام رساند، گفت: تلاش می‌کنیم امسال سامانه ارجاع به پزشک خانواده و نسخه نویسی الکترونیک را به سرانجام برسانیم.

وزیر بهداشت، در ادامه با عنوان این مطلب که آنچه تاکنون به داد ما رسیده است مدیریت مناسب برای کنترل بیماری کرونا بوده است، افزود: اگر بسیج ملی مبارزه با کرونا به خوبی انجام نمی‌شد امروز بیمارستان‌ها زیر فشار این بیماری منحوس درهم شکسته و له می‌شدند. البته فراموش نمی‌کنیم که در راستای مدیریت بیماری نهادهای مختلفی به کمک ما آمدند. روز گذشته جناب رئیس جمهور از بنده پرسیدند چه پیش بینی از بیماری دارید که گفتم ما در حال شطرنج بازی کردن با بیماری هستیم و فعلاً هیچکس توان پیش بینی خاصی نخواهد داشت. کرونا پیر و جوان، فقیر و غنی و…، نمی‌شناسد و نمی‌دانیم کرونا با ما و با جهان چه خواهد کرد.

نمکی افزود: امیدواریم پس از اردیبهشت و خرداد نفس راحت تری از شر این طوفان بکشیم اما پاسخ بسیاری از سوالات برایمان نامفهوم است. من خودم را برای روزهای بسیار سخت‌تری آماده کرده‌ام؛ روزهایی که ممکن است همزمان با کرونا قرار باشد آنفلوانزای فصلی را نیز تجربه کنیم.

وی با بیان اینکه سال ۹۸ سال سختی بود، اظهار کرد: اما من سال ۹۹ را سال سخت‌تری می‌بینم. همچنان مشخص نیست واکسن و داروی درمان کرونا چه زمانی تولید شود. پس نمی‌توان با خوش بینی مطلق به روند کنترل بیماری فکر کرد. فکر می‌کنم واکسن کرونا تا دو سال دیگر به ما نمی‌رسد؛ اگر کسانی تولید کنند در صورتی که خیلی هنرمند باشند برای خودشان تولید می‌کنند. در نیمه دوم امسال کرونا را همچنان خواهیم داشت، اما شاید کرونایی نجیب‌تر و آرامتر از ویروس فعلی؛ این درحالی است که احتمال تغییر ویروس هم هست. بنابراین باید برای سخت‌ترین شرایط آماده باشیم. از سوی دیگر همزمان با ویروس کرونا در حال مقابله با تحریم‌ها نیز هستیم. در دفاع مقدس خط مقدم دشمن مشخص بود، اما در این جنگ فعلی خطوط مشخصی نداریم و امیدواری ما این است که با کمک مردم از پس این دو دشمن برآییم.

وی افزود: گر چه تاکنون اپیدمی کرونا را به شکل مدبرانه ای مدیریت کرده ایم و به اقدامات انجام شده افتخار می‌کنیم، اما تعداد تخت‌های بیمارستانی کشور در خوشبینانه ترین حالت ۱.۶ به هزار نفر است و از همه کشورهای اروپایی مثل فرانسه با ۶.۶ تخت به ازای هزار نفر جمعیت کمتر است. بنابراین آنچه در این بحران به داد ما رسید فقط تخت بیمارستانی و طرح تحول سلامت نبود، بلکه کمک بخش بهداشت و غربالگری بیماران بود.

وی با بیان اینکه کرونا با تمام سختی‌هایی که داشت توانسته منشأ برخی موارد خوب نیز باشد، تصریح کرد: اینکه این موضوع سبب تقویت سیستم الکترونیک و مجازی در کشور شد یک نکته مثبت و قابل توجه است. همچنین باعث شد برخی موارد بهداشتی بیش از گذشته در اذهان عمومی نهادینه شود.

نمکی در ادامه با تاکید بر لزوم مدیریت منابع با توجه به بحران کرونا، افزود: امروز از بیمه سلامت می‌خواهم طرح پیشنهادی خود را برای مقابله با کرونا به ما ارائه کنند تا به شیوه‌های نوینی از مدیریت منابع برسیم، هرچند تا کنون در سال جاری هزینه‌های اعمال الکتیو برای بیمه کاهش یافته است؛ اما به دنبال تصمیم ما برای عدم تعویق در اعمال و خدمات الکتیو یا غیر اورژانسی، هزینه‌های بیمه روندی افزایشی نسبت به این روزها خواهد داشت. همچنین می‌خواهم گزارشی از دستاوردهای بیمه سلامت در سال ۹۸ تهیه کرده تا با امضای شخص بنده به ریاست جمهوری ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه ساختار اقتصادی در بیمه سلامت باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، گفت: بیمه‌ای می‌تواند پایدار باشد که در زمان سلامتی وجه را اخذ کرده و در زمان بیماری هزینه کند. متأسفانه در گذشته عزیزان خدمت گذار در بیمه سلامت بدون ملاحظات اقتصادی خیلی از افراد را بدون بررسی‌های دقیق تحت پوشش بیمه رایگان قرار داده بودند اما اکنون با مدل اقتصادی که تعریف شده است و انجام استحقاق سنجی این موضوع مدیریت شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه