شمانیوز

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

اختصاصی شمانیوز :

پشت پرده زنده به گور شدن جوجه ها

فیلمی از زنده به گور شدن جوجه های یک روزه در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که باعث ناراحتی مردم شده است . پیگیری های خبرنگار ما نشان از آن دارد که انجمن ملی صنایع طیور در تاریخ ۱۶ فروردین ۹۹ طی نامه ای این حادثه را پیش بینی و راهکارهای پیشگیری از موضوع را به رئیس جمهور یاداور شده اند ولی گویا گوش شنوایی وجود نداشته است.

  

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1تاریخ تولد دقیق رهبر انقلاب به روایت خودشان

کاربران فضای مجازی به مناسبت سالروز تولد حضرت آیت الله خامنه‌ای با انتشار مطالبی در فضای مجازی تولد رهبر معظم انقلاب را تبریک گفتند. امروز ۲۹ فروردین ماه، مصادف با سالروز تولد حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب است. البته تاریخ تولد رهبر انقلاب در شناسنامه روز ۲۴ تیر ثبت شده، اما ایشان در یکی از دیدارهایشان فرمودند که تاریخ تولد صحیح‌‎شان روز ۲۹ فروردین است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در تاریخ ۲۹ فروردین سال ۱۳۱۸ در مشهد به دنیا آمدند.حضرت آیت الله خامنه‌ای در خانواده‌ای روحانی بدنیا آمدند. پدر و پدربزرگ ایشان، از روحانیان آذری مقیم نجف بودند که از تفرش به آذربایجان هجرت کرده بودند. رهبری در پیش از انقلاب سابقه مبارزه با رژیم شاه را در کارنامه زندگی شان دارند. ایشان پس از انقلاب با رای مردم به ریاست جمهوری برگزیده شدند و سال‌ها بعد پس از رحلت امام توسط مجلس خبرنگان برای رهبری انتخاب شدند. هدایت‌های هوشمندانه حضرت آیت الله خامنه‌ای در حوادث گوناگون کشور مثال زدنی و کم نظیر بوده است.

divider1

کنایه‌های ژیلا صادقی به برخی مجریان تلویزیون

مهران مدیری در «دورهمی» شب گذشته، با ژیلا صادقی مجری تلویزیون گفت‌وگو کرد.

 

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

نماینده رشت: پسا کرونای وحشتناکی داریم

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: باید شرایط دولت و کشور را در نظر بگیریم، ما کشوری با اقتصاد ضعیف هستیم و باید بین سلامت و اقتصاد تعادل برقرار کرده و به گونه‌ای در میان این دو حرکت کنیم که اقتصاد ما دچار فروپاشی نشود. یک زمانی شخصی مثل «ترامپ» می‌گوید با تعطیلی مخالف است که یک میلیارد دلار ضرر شخصی کرده و نشان می‌دهد به دنبال منافع شخصی خودش است، اما واقعا رئیس‌جمهور و دولت ایران به داستان‌ها و مسائل پساکرونا فکر می‌کنند. وی ادامه داد: ما در پساکرونا نرخ بالای بیکاری داریم که در دنیا چیزی حدود ۱۰۰ میلیون بیکار وجود خواهد داشت، پیش‌بینی می‌شود حدود یک میلیون نفر آن‌ها در ایران باشند، ما در حال حاضر بین ۳ تا ۵ میلیون بیکار داریم، در نظر بگیرید اگر یک میلیون بیکار، آن هم از جمعیت فعال کشور به آن اضافه شود، چه شرایطی به وجود می‌آید. در حال حاضر استان تهران و اصفهان نرخ بیکاری که در حال به وجود آمدن است را به ترتیب ۳۴ و ۴۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند، بنابراین ما باید انصاف را رعایت کنیم و حرفی نزنیم که فقط خوشایند مردم و برخی گروه‌ها باشد. ما عقلای کشور هستیم و باید کشور را اداره کنیم. جعفرزاده با اشاره به شرایط سخت کشور و با بیان اینکه در شرایط عادی همه می‌توانند دولت باشند و کشور را اداره کنند و فلسفه وجودی دولت برای چنین روز‌هایی است، خاطرنشان کرد: امروز نیاز است که دولت ورود پیدا کند، آستین بالا بزند و کار‌های اساسی برای مردم انجام دهد؛ پیشنهاد من به دولت این است که از رفتار‌های قطره چکانی پرهیز کند و بسته‌های حمایتی درست و حسابی به جامعه ارائه کند.

divider1

یارانه کرونایی امشب واریز می شود

قمصریان، سخنگوی سازمان برنامه و بودجه کشور از واریز ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض به ۳ میلیون خانوار در امروز (شنبه ۳۰ فروردین) خبر داد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

سوال چالشی نماینده مجلس از عادل آذر

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رئیس دیوان محاسبات کشور توضیح دهد بدون حضور کمیسیون برنامه و بودجه چگونه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ را تدوین کرده است. جلال میرزایی درباره گزارش دیوان محاسبات کشور و اظهارنظر‌های سیاسی از سوی برخی جریان‌های سیاسی پیرامون این گزارش به جای راستی‌آزمایی آن گفت: چنین رویکردی تازگی ندارد. معمولا مسائلی که جنبه حقوقی و قضائی دارد سیاسی می‌کنیم تا به نتیجه خاصی منتهی نشود. نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هنگامی که شما حقوقی و قضائی با مساله‌ای برخورد می‌کنید، فصل‌الخطابش قانون است و موضوع خاتمه پیدا می‌کند، اما در کشور ما نمی‌خواهیم این روند طی شود و دوست داریم همیشه چیزی باشد تا برایش هزینه کنیم و فکر باقی مسائل را نمی‌کنیم. وی با تاکید بر این‌که انتظار می‌رفت در تدوین و تهیه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ دقت‌های لازم انجام شود، عنوان کرد: ما که می‌دانیم جامعه چه شرایطی دارد و وضعیت چگونه است، نباید کاری کنیم که افکار عمومی دچار تنش و پر‌سش‌های جدی شود.

divider1

جزئیات افزایش حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان در سال ۹۹

با افزایش ۲۱ درصدی مزد کارگران حداقلی بگیر در سال ۹۹، دستمزد پایه کارگران به یک میلیون و ۸۳۵ هزار و ۴۲۷ تومان افزایش یافت.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

انتقادات تند علی مطهری از کدخدایی
علی مطهری در یادداشتی به انتقاد از سخنگوی شورای نگهبان پرداخت و نوشت: آنچه در مجموع از سخنان آقای کدخدایی فهمیده می‌شود همان است که ایشان از رد صلاحیت‌های گسترده و بعضاً بی حساب و احیاناً سیاسی و دستوری که موجب کاهش مشارکت مردم شد دچار عذاب وجدان شده است. علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در کانال تلگرامی خود یادداشتی با عنوان «سخنی با آقای کدخدایی» منتشر کرد و به انتقاد از سخنگوی شورای نگهبان پرداخت.علی مطهری در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: واکنش‌های آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نسبت به مسائل مربوط به انتخابات گذشته از حد متعارف خارج شده است. می‌توان گفت: نسبت به این موضوع آلرژی و حساسیت پیدا کرده است به طوری که با کمترین بهانه‌ وارد این گود می‌شود و از خود دفاع می‌کند و بدون آنکه کسی از او سؤال کند، بر درستی رد صلاحیت‌ها اصرار می‌ورزد. به نظر می‌رسد که وی به خاطر رد صلاحیت‌های بی حساب دچار عذاب وجدان شده و دنبال آرام کردن وجدان خویش است. اگر چنین باشد امر مبارکی است و نشانه آن است که هنوز وجدان و فطرت انسانی در ایشان زنده است. مطهری در ادامه یادداشت خود آورده است: حساسیتی که ایشان نسبت به مطرح شدن طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات در مجلس از خود نشان داده و حرف‌های بی اساس زده قابل تأمل است، ضمن این که با جایگاه ایشان یعنی عضویت و سخنگویی شورای نگهبان نیز تناسب ندارد. اولاً با لحن تمسخرآمیز با مجلس سخن گفته است. سخن از تعطیلات کرونایی و غیر کرونایی مجلس به میان آورده است، کنایه از این که بخشی از تعطیلات مجلس ناشی از عکس العمل او در مقابل رد صلاحیت‌ها بوده است، حال آنکه این تعطیلات به دنبال دستور وزارت بهداشت بوده است و این روز‌ها هم که جلسات آن تشکیل می‌شود به نظر من کار درستی نیست و بیشتر از ترس رسانه هاست.

divider1

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز

هم اکنون در بازار آزاد قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۶۲۴ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۶ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان و قیمت دلار ۱۵ هزار و ۸۲۰ تومان است.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

الهیان: جلسات مجازی منتخبین مجلس یازدهم برای انتخاب رئیس نیست

منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی اولویت‌های کشور در جلسات مجازی منتخبین مجلس یازدهم، گفت: تا جایی که اطلاع دارم این جلسات با عنوان بررسی و تعیین ریاست مجلس برگزار نشده است.زهره الهیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری جلسات مجازی منتخبین مجلس یازدهم، اظهار کرد: یک ماه مانده تا افتتاح مجلس یازدهم. فرصت خوبی است تا منتخبین بحث‌ها و جلسات کارشناسی را حول اولویت‌های کشور دنبال کنند.وی در ادامه با بیان اینکه این جلسات بعضا بین خود منتخبین و بعضا بین منتخبین و کارشناسان مختلف برگزار می‌شود، افزود: تاکنون جلسات متعدد و مختلفی برگزار شده است. گا‌ه همزمان منتخبین جداگانه در جلسات مختلف حضور یافته اند و اینگونه نیست که صرفا همه منتخبین با هم در یک جلسه شرکت کنند. جلسات استانی، بین استانی یا با حضور کارشناسان هم برگزار می‌شود. الهیان درباره موضوعات مورد بررسی در این جلسات مجازی تصریح کرد: بحران کرونا و شرایط پساکرونا و رکود اقتصادی ناشی از بحران کرونا از موضوعات اولویت‌دار کشور است که جلسات برگزار شده به این مسائل پرداخته می‌شود. برای تحقق شعار سال هم باید مقدماتی فراهم شود و در این راستا، ما نظرات کارشناسان را جویا می‌شویم. از نظرات متخصصین آینده پژوهی نیز درباره موضوع خانواده و جمعیت استفاده می‌کنیم و امیدواریم نتیجه این جلسات، پیشنهادها و طرح‌های مناسبی در مجلس یازدهم برای حل مشکلات کشور باشد.وی در پاسخ به این پرسش که آیا بحث ریاست مجلس و هیات رئیسه نیز در این جلسات مطرح شده است، گفت: تا جایی که اطلاع دارم این جلسات با این عنوان برگزار نشده است، ولی حتما بین منتخبین بحث ریاست و ترکیب هیات رئیسه مطرح است.

divider1

بسته ویژه حمایتی ماه رمضان دوشنبه واریز می‌شود

سخنگوی سازمان برنامه و بودجه گفت: دوشنبه بسته ویژه ماه رمضان به حساب سرپرستان خانوار نیازمند واریز خواهد شد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

نامه مدیر حوزه‌های علمیه به پنجاه رهبر مذهبی دنیا

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در نامه‌های جداگانه به رهبران مذهبی جهان از آمادگی ایران برای انتقال تجربیات برای مقابله با کرونا خبر داد. آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور در نامه‌های جداگانه به پنجاه رهبر مذهبی جهان، از آمادگی حوزه‌های علمیه ایران برای انتقال تجربیات به همه کشور‌ها و استفاده از تجربیات برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد.

divider1

آغاز مهلت مجدد ثبت نام کنکور ارشد از اول اردیبهشت

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز مهلت مجدد ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ از اول اردیبهشت ماه خبر داد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

دورهمی تازه نماینده‌ها لغو شد

نشست هم‌اندیشی منتخبان مجلس یازدهم که پیش از این قرار بود، روز دوشنبه برگزار شود، لغو شد. دبیرخانه ائتلاف نیرو‌های انقلاب با اعلام این خبر تاکید کرد: پس از کسب نظر مشورتی وزیر بهداشت، جلسه منتخبان مجلس یازدهم که قرار بود روز دوشنبه (اول اردیبهشت) در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شود، لغو شد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه