شمانیوز

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان گفت: امکان کالبدشکافی و نمونه برداری از شتر‌های تلف شده در جاسک به دلیل فاسد شدن لاشه‌ها وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران : محمد جانباز، مدیرکل دامپزشکی هرمزگان از هرمزگان،گفت: امکان کالبد شکافی و نمونه برداری از شتر‌های تلف شده در جاسک به دلیل فاسد شدن لاشه‌ها وجود ندارد.

جانباز افزود: پس از اطلاع از موضوع تلف شدن تعدادی شتر در شهرستان جاسک، کارشناسان این اداره کل به محل اعزام شدند و با لاشه ۴ شتر مواجه شدند.

او با اشاره به اینکه بیشتر از ۱۲ ساعت از مرگ شتر‌ها گذشته بود، گفت: به دلیل فساد لاشه‌ها امکان نمونه برداری و کالبد شکافی وجود نداشت.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه ظاهرا خود صاحبان شتر‌ها در همان ساعت اولیه اقدام به برداشتن جگر و کبد از لاشه‌ها کرده اند، گفت: در صورت درخواست و شکایت صاحبان شترها، این موضوع از سوی اداره کل دامپزشکی استان برای رسیدن به علت اصلی مرگ پیگیری خواهد شد.

جانباز افزود: در حال حاضر نمی‌توان علت اصلی مرگ را اعلام کرد و ادعای مطرح شده در خصوص مسمومیت شتر‌ها نیز از سوی کارشناسان اداره کل دامپزشکی و سازمان جهاد کشاورزی استان در دست بررسی است.

روز گذشته تصاویری از مرگ تعدادی شتر در شهرستان جاسک در فضای مجازی و رسانه ها منتشر شد و صاحبان آن‌ها هم ادعا کردند که مسمومیت ناشی از سمپاشی عیله ملخ‌های صحرایی، علت مرگ شتر‌ها بوده است.

پس از این ادعا، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جاسک، تلف شدن شتر و بز دامداران بر اثر سم‌پاشی صورت گرفته جهت مقابله با ملخ‌های صحرایی را تکذیب کرد.

خدابخشیان با بیان اینکه قبل از سم‌پاشی هوایی به بخشداری جاسک نامه ارسال‌شده است، گفت: به بخشدار جاسک نیز اعلام شد که جهت سم‌پاشی هوایی با دهیار و دامداران هماهنگی لازم انجام شود.

او با اشاره به اینکه در مناطقی که تصاویر تلف شدن شتر و بز منتشرشده به‌هیچ‌وجه سم‌پاشی هوایی و زمینی صورت نگرفته است، افزود: حتی یک روز پرواز هواپیما سم‌پاش را به دلیل عدم ارسال نامه به بخشداری به تعویق انداختیم تا تمامی مراحل اداری طی شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جاسک گفت: خود را ملزم به اجرای قانون می‌دانیم و اینکه گفته شود بدون اطلاع سم‌پاشی صورت گرفته به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه سه نفر شتر در منطقه جاسک تلف شده اند،گفت: از کبد این شترها نمونه برداری و این نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده شده تا علت مرگ آنها مشخص شود.

بین محل سمپاشی علیه آفت ملخ صحرایی با مکان تلف شدن این شترها حدود ٦٠ کیلومتر فاصله وجود دارد؛ ضمن اینکه سمپاشی در آن منطقه به صورت هوایی نبوده و به شکل زمینی انجام شده است.

سم استفاده شده در منطقه سم دلتامترین بوده که بسیار بعید به نظر می‌رسد قدرت کشندگی شتر را داشته باشد./مهر

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه