شمانیوز

مرگ بر اثر ابتلا به کرونا سلامت روان بازماندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چگونگی مواجهه با این افراد بسیار مهم است.

به گزارش شمانیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران: مرگ ناگهانی افراد توسط ابتلا به کرونا، در حالی که قبل از مرگ نیز در قرنطینه بوده و نزدیکان با او در تماس نبوده اند، می‌تواند برای داغدیدگان بسیار ملال آور باشد. این اتفاق می‌تواند تاثیر بزرگی بر زندگی و سلامت روان بازماندگان گذاشته و آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین چگونگی مواجهه با این افراد و کمک به آن‌ها برای بازگشت به شرایط عادی بسیار مهم است.

در صورتی که دوستان و آشنایانی دارید که عزیزشان را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده اند، برای همدردی با آن‌ها به نکات زیر توجه کنید.

به داغدیدگان با شیوه درست تسلیت بگویید

بیان این جمله که «عزیزتان از درد راحت شد» برای افراد عزادار خوشایند نیست. فرد ناراحت بودن و غم داشتن عزیزش را به نبودنش ترجیح می‌دهد. نگویید «غم‌ها از یاد می‌روند». این جمله یعنی غمشان را نادیده گرفتی اید.

به نزدیکان جانباخته اجازه ابراز احساسات بدهید

بگذارید نزدیکان و سوگواران گریه کنند تا آرام شوند. شنونده خوبی برای درد دلشان باشید و اجازه دهید غمشان را با شما شریک شوند و کمی از آن بکاهند.

سعی کنید سوگواران را درک کرده و با آن‌ها همدلی کنید و  غم مشابه خود را بازگو کنید تا احساس تنهایی نکنند.

از حاشیه رفتن و عوض کردن حرف هنگامی که فرد داغدار از غمش می‌گوید، پرهیز کنید.

مراسم را به صورت مجازی برگزار کنید

برای برگزاری مراسم، اعلامیه مجازی منتشر کنید. در گروه‌های مجازی به داغدیدگان تسلیت گفته و از مراجعه حضوری بپرهیزید.

دعا، نیایش و هر اقدامی که برای آرامش روح متوفی انجام می‌دهید، با رعایت نکات بهداشتی باشد. به شیوه‌های مختلف خیرات بدهید و برای آرامش او دعا کنید.

خاطرات فرد جانباخته را با داغدیدگان مرور کنید

به نزدیکان جانباخته کمک کنید تا به کمک مرور خاطرات با فقدان او کنار بیایند. درباره خاطرات مشترکی که با متوفی داشته اید صحبت کنید و به داغدیدگان و بستگان فرد اطمینان خاطر دهید که عزیزشان را از یاد نمی‌برید.

فرد داغدیده را به حال خودش رها نکنید و پیوسته با او در تماس باشید. خواب خوراک او را چک کرده و او را تشویق به در میان گذاشتن احساساتش با مشاور تلفنی کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه