شمانیوز

تاکنون شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق مادر به جنین وجود نداشته، اما ممکن است از طریق شیر دهی نوزاد مبتلا شود.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طباطبایی فوق تخصص نوزادان بیمارستان امام حسین (ع) درمورد انتقال ویروس کرونا به اطفال و نوزادان گفت: ویروس کرونا یا کووید ۱۹ حتما می‌تواند به اطفال منتقل شود و نوزادان را هم مبتلا سازد.

او افزود: طبق مطالعاتی که تاکنون انجام شده است ۲۴ درصد شیرخواران زیر یک سال که تست کرونای آن‌ها مثبت بوده است و به صورت قطعی بیماری کرونا را داشته اند، بسیار بد حال بودند و مریضی شدیدی داشتند، اما فوت شیرخواران زیر یک سال حداقل بر اثر بیماری کرونا گزارش نشده، اما بیماری از نوع شدید وجود داشته است.

طباطبایی با بیان اینکه مادر باردار مبتلا به کرونا می‌تواند این ویروس را به جنین منقل کند، اظهار کرد: تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه مادر بتواند از طریق جفت یا در دوران بارداری از طریق رحم این ویروس را به جنین منتقل کند وجود نداشته است، البته مواردی بوده که نوزادان بعد از تولد در همان روز‌های اول با علائم بیماری کرونا داشته است.

او گفت: بر اثر بررسی‌های انجام شده از نمونه‌های بیماری آمنیوتیک بند ناف و جفت، ویروس تاکنون در این افراد دیده نشده است؛ بنابراین انتقال ویروس در داخل رحم از مادر به جنین هنوز ثابت شده نیست و هیچ شواهدی در این مورد وجود ندارد.

فوق تخصص نوزادان بیمارستان امام حسین (ع) ادامه داد: انتقال ویروس کرونا از طریق ترشحات تنفسی و تماس نزدیک صورت می‌گیرد؛ بنابراین باید توجه داشته باشیم که تا کنون بر اساس شواهد موجود انتقال ویروس از طریق شیر مادر وجود نداشته، اما تماس نزدیک و شیر دهی مستقیم ممکن است باعث انتقال ویروس شود که فاصله گذاری اجتماعی در بین مادر و نوزاد هم باید رعایت شود.

طباطبایی اظهار کرد: مادر مبتلا به کووید ۱۹ بعد از زایمان باید با نوزاد به اندازه یک اتاق جداگانه فاصله داشته باشد و فرد سالمی که به آلودگی مبتلا نیست باید از نوزاد مراقبت کند.

او افزود: اگر فضای زیادی بین مادر مبتلا و نوزاد وجود نداشت، باید حداقل فاصله یک متر و ۸۰ سانتی‌متر یا ۲ متر بین این ۲ وجود داشته باشد. توصیه می‌شود در بین آن‌ها یک پرده‌ای هم برای جلوگیری از انتقال ویروس نصب شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه