شمانیوز

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

پرتاب ماهواره نور توسط سپاه پاسداران + تصاویر

ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح روز چهارشنبه سوم اردیبهشت ماه از ماهواره‌بر ۲ مرحله ای قاصد توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب شد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

مرگ به دلیل کرونا در کره جنوبی صفر شد

در شبانه روز گذشته هیچ موردی از مرگ و میر بر اثر کرونا در کره جنوبی گزارش نشده است. در هفته‌های اخیر این نخستین بار است که آمار فوتی‌های کره جنوبی به صفر می‌رسد، گر چه در چند روز گذشته نیز آمار فوتی‌ها در این کشور یک یا دو نفر بیشتر نبوده است. / یورونیوز

divider1

 

پرتاب ماهواره نور توسط سپاه پاسداران + تصاویر

ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح روز چهارشنبه سوم اردیبهشت ماه از ماهواره‌بر ۲ مرحله ای قاصد توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب شد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

رهبر کره شمالی زنده است

روزنامه "دیلی ان کی" ارگان سیاسی اتباع کره شمالی مقیم سئول مخالف دولت پیونگ یانگ، روز جمعه به نقل از برخی منابع آمریکایی اعلام کرد که به رغم گسترش شایعات مبنی بر وخامت حال رهبر کره شمالی بعد از عمل جراحی، او را در حال قدم زدن در سواحل شهر بندری "وونسان" دیده اند. این منابع، افراط در مصرف سیگار، چاقی و پرکاری را از علت‌های مستقیم و اصلی برای انجام عمل جراحی بر روی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کردند که از ماه اوت (مرداد ماه) گذشته از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برد. / ایرنا

divider1

ماه رمضان | اعمال اولین روز ماه رمضان

اعمال مخصوص روز اول ماه مبارک رمضان را در سایت شمانیوز بخوانید.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰، کاندیدای قرضی و اجاره‌ای ندارند

محمود میرلوحی، عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به خبرآنلاین گفت: ️بین جریان اصلاحات و رای دهندگانش شکاف ایجاد شده است، اما رأی پس گرفته از اصلاحات به سمت جریان رقیب نمی‌رود. قیف شورای نگهبان در انتخابات مجلس تنگ‌تر شد و افرادی مثل آقایان مطهری و تابش هم بیرون از دایره صلاحیت‌ها ماندند. ️برخی دوستان می‌گفتند اگر آقای خاتمی هم از لیست حمایت می‌کردند اتفاقی نمی‌افتاد و فقط دو درصد آرا بیشتر می‌شد. وقتی از سوی نیرو‌های خودمان به خاطر لیست امید و فراکسیون امید نقد می‌شویم دوباره لیست بدهیم؟ دستگاه‌های نظارتی فضا را در انتخابات ۱۴۰۰ باز بگذارند و شورای نگهبان بپذیرد اصلاح طلب واقعی وارد انتخابات شود. در انتخابات ۱۴۰۰ ما نباید و نمی‌توانیم کاندیدا استقراض یا اجاره کنیم. احتمال تغییر در رأس مدیریت جریان اصلاحات وجود دارد. مگر قسم خوردیم عارف همیشه باشد؟ ️کسانی که پارلمان اصلاحات را مطرح می‌کردند تقریبا همان کسانی بودند که در انتخابات مجلس اخیر لیست معرفی کردند. پیام انتخابات ۹۸ این بود که اصلاح طلبان قطعا نیرو‌های خودش را به میدان می‌آورد.

divider1

پیش‌بینی بارش باران و برف پنج روزه در کشور

سازمان هواشناسی با پیش بینی بارش باران، برف و وزش باد شدید موقتی تا سه شنبه آینده، از کاهش ۶ تا ۸ درجه‌ای دما در برخی مناطقی کشور خبر داد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کند.

divider1

پیک دوم کرونا شدیدتر خواهد بود

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: فاصله‌گذاری هوشمند در ادارات مهم است و باید به افرادی که سن بالا، دیابت و بیماری زمینه‌ای دارند مرخصی داده شود. من هر جا می‌روم و کسی سرفه‌ای می‌کند به او می‌گویم کار خود را رها کند و به منزل برود و استراحت کند. روند عادی‌سازی باید به‌صورت پلکانی باشد و این سخت‌گیری‌ها آرام‌آرام کم شود و شهر را رها نکنیم تا مردم یک‌باره از منزل بیرون نیایند، چون این ویروس هنوز جوان است و ممکن است خود را بازسازی کرده و دوباره منشأ مشکل شود/ایرنا

divider1

چرا سریال نون خ نیمه کاره تمام شد + فیلم

حمیدرضا آذرنگ بازیگر «نون خ» با انتشار ویدئویی درباره پایان بندی این سریال توضیح داد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

اگر روزه برای فرد ضرر داشته و یا بیماری را شدیدتر کند، نباید روزه بگیرد

روزه وکرونا فتاوی حضرت آیت الله وحید خراسانی؛ ️با توجه به این که پزشکان متخصص تاکید می‌کنند که مردم باید ایمنی بدن خود را در مقابل بیماری کرونا بالا ببرند (که یا اصلا مبتلا نشوند و یا اگر مبتلا شدند زودتر خوب بشوند) حکم روزه گرفتن در این شرایط چیست؟

پاسخ: الف: صرف وجود بیماری موجب خوردن روزه نیست. ولی اگر به گفته پزشکان انسان گمان کند که روزه برای اوضرر (قابل اعتنایی) دارد و یا بیماری او شدیدتر یا طولانی ترمی شود یا این که ازگفته آن‌ها بترسد که روزه گرفتن به او ضرر (قابل اعتنایی) بزند نباید روزه بگیرد. ب: و اگرپزشک حاذق ومورد اطمینانی بگوید که روزه برا‌ی انسان ضرر (قابل اعتنایی) دارد و یا بیماری او شدیدتر یا طولانی‌تر می‌شود، نباید روزه بگیرد (حتی اگر ازگفته اوگمان یا ترس ازضرر هم برا‌ی انسان حاصل نشود). بلی، اگر انسان مطمئن باشدکه آن پزشک حاذق تشخیص اشتباهی داده است، باید روزه بگیرد. ج: پس اگر ازگفته پزشکان گمان وترس ازضرر برای انسان حاصل نشود وآن پزشک حاذق یا ثقه نباشد، انسان باید روزه بگیرد. ️د: واگرپزشک بگوید که روزه گرفتن ضرر (قابل اعتنایی) ندارد، ولی خود فرد مکلف می‌ترسد که از روزه گرفتن به او ضرر برسد نباید روزه بگیرد. البته ترس به جا از ضرر قابل اعتناء. /شفقنا

divider1

بازگشت فردوسی پور به تلویزیون + فیلم

یه خبرهایی هست و قراره عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگرده! حمایت جالب بازیگر سریال نون خ در برنامه زنده صبحی دیگر در شبکه آموزش.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

کنایه‌های صریح یک نماینده به شورای نگهبان

نماینده مجلس دهم با بیان اینکه شورای نگهبان را بیش از حد وارد مسائل سیاسی کرده‌اند، گفت: از همان روز اولی که بحث انتخابات مطرح بود، دیدیم که سخنگوی شورا و بعضی دیگر از حقوقدانان در رسانه‌های مختلف و حتی در پاسخ به رئیس‌جمهور بیاناتی داشتند که امیدوارم که این‌ها گفته‌های خود آقایان باشد.بهروز بنیادی نماینده مجلس دهم درباره اظهارنظر سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با طرح دوفوریتی اصلاح قانون انتخابات، گفت: چیزی که در تأیید صلاحیت‌های این دوره مجلس اتفاق افتاد امری کاملاً غیرمتعارف و در برخی موارد غیرقانونی بود؛ متاسفانه قبل از اینکه رسیدگی در مورد افراد انجام شود، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که تعدادی از نمایندگان مشکلاتی داشتند و همه را به نوعی متهم به مفاسد مالی و اخلاقی کرد در حالی که بسیاری از افرادی که تأیید صلاحیت نشدند هیچ کدام از این موارد را نداشتند و هیچ امکانی هم برای رسیدگی به اعتراض‌ها وجود نداشت.وی با بیان اینکه همان زمان اعتراض‌های زیادی توسط نمایندگان و ریاست مجلس صورت گرفت و چندین بار اعتراض علنی داشتند، بیان کرد: منابع گزارش‌هایی که به شورای نگهبان داده شد، غیررسمی و در مورد خیلی از افراد نادرست بود؛ بسیاری از نمایندگان مجلس که گفت‌وگوی مستقیم که با آقای کدخدایی داشتند دریافتند که گزارشات ارسال شده به شورای نگهبان از منابع غیررسمی داده شده و شورا نیز بر مبنای آن‌ها نتیجه‌گیری‌هایی کرده است.این نماینده مجلس تصریح کرد: حاصل گزارش‌ها، بازی با آبروی افراد و باعث پایین آمدن مشارکت عمومی مردم شد. اتفاقا بسیاری از رد صلاحیت‌ها فقط بخاطر نطق‌ها و اظهارنظر قانونی نمایندگان صورت گرفت.وی افزود: امروز ما با مجلسی مواجه هستیم که اگر به آمار نگاه کنیم می‌بینیم افراد زیادی با ۸ و ۱۰ هزار رأی وارد مجلس شدند؛ این در هر جایی که اعلام شود قابل دفاع نیست. خوب است که آقای کدخدایی خودشان بنشینند و تعداد آراء هر حوزه را بررسی کنند و ببینند که مشارکت را به کجا رساندند و فردی که امروز وارد مجلس شده است با چه تعداد آرایی آمده و چگونه می‌تواند نمایندگی یک ملت را بدوش بکشد.

divider1

خبر خوش برای کارگران و بازنشستگان درباره وام + فیلم

مدیر عامل بانک رفاه اعلام کرد: با عرضه سهام شستا در بورس پرداخت وام قرض الحسنه ۱۰ برابر می‌شود.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

پاسخ آیت‌الله اعرافی به شایعات درباره بازگشایی حرم‌ها
 
آیت الله اعرافی با اشاره به لزوم پرهیز از خرافه گرایی و انحراف در مواجه با حوادث و بلایا گفت: ما به لحاظ مکتبی و فلسفی و کلامی در این گونه حوادث، نباید در دام تفکرات غلط و انحرافی بیفتیم، و حوزه باید بتواند در این گونه حوادث یک فکر منسجم به جامعه ارائه دهد که ما نیز این نکته کلیدی را دنبال می‌کنیم.وی افزود: در عرصه پاسخ به سوالات و شبهات مربوط به کرونا، حرکت‌های خوبی صورت گرفت و در شبکه‌های مجازی به بیش از ۱۰۰ سوال مطرح، به خوبی پاسخ داده شد و یک منطق درست و عقلانی به مردم ارائه گردید و در بحث مشاوره نیز فضلای حوزه که در زمینه مشاوره تخصص کافی داشتند به خوبی ورود کردند و در این زمینه نیز خدمات خوبی به مردم و متقاضیان ارائه شد.امام جمعه قم با انتقاد از کسانی که در این ایام به حوزه و نهاد روحانیت نسبت‌های ناروا می‌دادند، گفت: این‌گونه اتهاماتِ دور از واقع آنقدر واضح‌البطلان هستند که حتی نیازی به تکذیب نیست و ملت فهیم ایران و حتی مخاطبان بین‌المللی شاهد نقش‌آفرینی مثبت و تبلور گفتمان عقلانیت در قاطبه تصمیم‌سازی‌های نهاد حوزه بوده‌اند، ولی به عنوان کسی که در جریان همه جزئیات بوده عرض می‌کنم که از سوی حوزه و روحانیت و نهاد‌های دینی هیچ گونه فشاری وجود ندارد، مطلقا چنین چیزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا تحت فشار حوزه برای باز کردن اماکن زیارتی و مذهبی است صحت ندارد و مطلقا چنین چیزی وجود نداشته است، ما نهایت همکاری را با ستاد ملی مبارزه با کرونا داریم و در این که اماکن زیارتی باز شود یا نشود ما کاملا تابع پروتکل‌های وزارت بهداشت هستیم و نظر کارشناسی را اصل و مبنایی فقهی و دینی می‌دانیم.

divider1

آیت‌الله سیستانی شنبه را اول ماه رمضان اعلام کرد

آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی دینی عراق، روز شنبه هفته آینده را نخستین روز ماه مبارک رمضان اعلام کرد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

ناگفته‌های سردار حاجی‌زاده از برنامه آمریکا برای حمله به بیت رهبری

فرمانده هوافضای سپاه با بیان اینکه آمریکایی‌ها پس از شهادت سردار سلیمانی اطمینان کاذبی پیدا کرده بودند که ایران پاسخ نمی‌دهد، گفت: وقتی دیدند مردم شعار انتقام می‌دهند، گفتند اگر ایران اقدامی کند، ۵۲ نقطه را خواهیم زد؛ آن نقطه فرهنگی هم که می‌گفتند بیت رهبری بود.سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه شامگاه پنجشنبه در برنامه گفتگوی ویژه خبری در بخشی از اظهاراتش در این برنامه تلویزیونی گفت: آمریکایی‌ها شهید سلیمانی را شهید کردند؛ برای چه مسئولیت آن را قبول کردند؟ آن‌ها میخواستند بگویند نماد مقاومت را زدیم تا فرماندهان مقاومت بترسند.آن‌ها اطمینان کاذبی پیدا کرده بودند که ایران پاسخ نمی‌دهد، وقتی دیدند مردم شعار انتقام می‌دهند، گفتند اگر ایران اقدامی کند، ۵۲ نقطه را خواهیم زد؛ آن نقطه فرهنگی هم که می‌گفتند بیت رهبری بود؛ اما دیدند که عین الاسد موشک باران شد و صبح همان روز برنامه دیدار رهبری به صورت زنده از حسینیه امام خمینی (ره) پخش شد.سردار حاجی زاده با بیان اینکه آن‌ها به دنبال این بودند که ایران را بی‌حیثیت کنند، گفت:، اما به عکس ایران عزیز شد و ما امروز با افتخار اعلام می‌کنم که یک ابرقدرت هستیم و با قدرت به ملت ایران قول می‌دهیم که فناوری فضایی را پیش می‌بریم و قوی خواهیم شد.فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه آن روزی که عین الاسد را می‌زدیم؛ تصور خود ما این بود که پاسخ می‌دهند، خاطرنشان کرد: ما هم ۴۰۰ نقطه را آماده کرده بودیم که بزنیم.

 

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه