شمانیوز

علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی المپیادی دانشگاه شریف بودند که ابتدای اردیبهشت به خاطر ارتباط با سازمان مجاهدین خلق بازداشت شدند.

به گزارش شمانیوز؛ علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی المپیادی دانشگاه شریف بودند که ابتدای اردیبهشت به خاطر ارتباط با سازمان مجاهدین خلق بازداشت شدند. سخنگوی قوه قضاییه گفته آنها قصد بمبگذاری و توطئه علیه کشور را داشتند و از خانه‌شان نیز مواد منفجره کشف شده است. اما نزدیکان آنها گفته‌اند دستگیری آنها برای پرونده سازی بوده و دلیلی نداشته است.

در شبکه‌های اجتماعی دو گروه طیف‌بندی کردند؛ اول گروه کاربرانی که می‌گفتند سندی برای اتهامات علیه علی یونسی وجود ندارد. آنها به ماجرای مازیار ابراهیمی و اعترافات او اشاره می‌کنند و گفته‌اند هرچقدر اتهامات ابراهیمی و ماجرایی که برایش درست شده، واقعیت داشته، چنین ماجراهایی هم حقیقت دارد. آنها معتقدند بعداز ماجرای شلیک به هواپیمای اوکراینی، بی‌اعتمادی به نهادهای امنیتی بسیار بیشتر شده است.

گروه مقابل نیز کاربران امنیتی و اصولگرایان بودند که معتقدند علی یونسی بمب‌گذاری کرده و رابط سازمان مجاهدین خلق در ایران است و می‌گویند در این موارد به اقدامات نهادهای امنیتی کاملا اطمینان دارند و هیچ دلیلی برای وارد کردن اتهام بمب‌گذاری و خرابکاری به یک دانشجوی المپیادی وجود ندارد، مگر آنکه واقعیتی در آن باشد.

 

علی یونسی دانشگاه شریف

 

بحث‌ها درباره دلایل بازداشت علی یونسی آنقدر بالا گرفت که سرانجام پس از دو هفته، روز سه‌شنبه نیروهای امنیتی تصمیم گرفتند درباره بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی اطلاع‌رسانی کنند. اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در آخرین نسشت خبری خود توضیح داد دو دانشجوی دانشگاه شریف با گروه‌های ضد انقلاب به ویژه گروهک منافقین [سازمان مجاهدین خلق] ارتباط داشتند، تحت تعالیم این گروهک‌ها به دنبال اقدامات خرابکارانه جدی بودند. البته خانواده یکی از این افراد پیش‌تر با این گروهک‌ها ارتباط داشتند و در بازرسی از منازل آنها اقلام انفجاری کشف شد.»

اسماعیلی گفته علی یونسی و امیرحسین مرادی در دوره بحران ویروس کرونا در ایران می‌خواستند توطئه کنند اما اقدامات آنها کشف شده است.

به گزارش شمانیوز :خبرگزاری فارس ماجرا را اینطور شرح داده است: «طبق اخبار واصله امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، در ۲۲ فروردین ۹۹ بوسیله ماموران لباس شخصی بدون ارائه هیچگونه حکمی و با ضرب و شتم بازداشت شدند. پس از پیگیر‌های خانواده علی یونسی مشخص شد که وی و هم‌دانشگا‌هیش توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند و پرونده به شعبه ۶ دادسرای اوین به بازپرس جعفری ارسال شده است. در طول هفته گذشته و این هفته، پدر علی یونسی تقریبا هر روز به دادسرا مراجعه کرده و ۳ بار توانسته با بازپرس جعفری صحبت کند.»

اتهاماتِ وی: دست داشتن در بمب‌گذاری، ارتباط بامنافقین، کشف شدن موادمنفجره درخانه وی

برادر: رضا یونسی، رابط گروهک منافقین

پدر: یوسف، ۱۲سال زندان به‌دلیل عضویت درگروهک 

مادر: جلیله.د، عضوفعال سازمان

خاله: زیبا.د، عضو شورای مرکزی منافقین در پاریس/خواهر وهمسرِ ۲عضو هلاک شده درعملیات مرصاد

 

برادر عضو سازمان؟

 

به گزارش شمانیوز : خبرگزاری فارس نوشت «علی یونسی همان فردی است که خانواده او سابقه ارتباط با گروهک تروریستی منافقین را دارند؛ برادر او یعنی «رضا یونسی» که در حال حاضر مقیم سوئد است، دانشجوی اخراجی دانشگاه امیرکبیر است که فعالیت خود را در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد در خبرنامه امیرکبیر آغاز و سپس به واسطه «زیبا» خاله‌‌اش که از اعضای شورای مرکزی گروهک منافقین در پاریس بود،‌ ارتباط‌گیری با این گروهک را شروع کرد و بعنوان یک سمپات منافقین به فعالیت در محیط دانشجویی پرداخت؛ او در عین حال هسته‌ای ۱۵ نفره‌ از دانشجویان و دوستان نزدیکش را تشکیل می‌دهد و با تقسیم کار انجام شده در راستای اهداف گروهک منافقین اقدام می‌کند.»

 رضا یونسی برادر علی یونسی که در سوئد زندگی می‌کند اتهامات وارد شده را «داستان‌سازی و کتمان حقایق» توصیف کرده و مدعی شده مسئولان ققضایی ایران را متهم کرد به دنبال اتهام سازی علیه برادرش هستند زیرا علی فقط به فکر تحصیلاتش بوده است.

بعضی دانشجویان سابق پلی تکنیک  می‌گویند به خاطر حضور رضا یونسی در برخی فعالیت‌های رسانه‌ای، تعدادی از دانشجویان این دانشگاه متهم به ارتباط با مجاهدین خلق شدند، اما همگی از این اتهام تبرئه شدند. سندی درباره بازداشت (احتمالی) رضا یونسی نیز در دسترس نیست. از طرفی بعضی کاربران توییتر به این نکته اشاره کردند که خواهر و برادر علی یونسی تمام توییت‌هایی که قبل از بازداشت او نوشته بودند را پاک کرده‌اند تا کسی متوجه گذشته آن‌ها نشود.

آیدا یونسی خواهر علی یونسی نیز در توییت‌های مستمری که از روز بازداشت برادرش تا کنون منتشر کرده، گفته «ماموران هنگام بازرسی خانه گفته‌اند مورد مشکوکی پیدا نشده و بازپرس پرونده هم بارها به خانواده گفته بوده که علی مشکل چندانی ندارد.»

از سوی دیگر رسانه‌های اصولگرا نوشته‌اند چون کلی خانواده علی یونسی عضو سازمان مجاهدین خلق بوده‌اند، او نیز از خانواده پیروی کرده و به دنبال براندازی بوده است. فارس نوشته «یوسف یونسی پدر خانواده یونسی سابقه دستگیری در سال ۱۳۶۳ را به دلیل اقدامات تروریستی و عضویت در سازمان منافقین دارد که در آن زمان به ۱۲ سال زندان محکوم می‌شود، اما پس از تحمل ۳ سال حبس، عفو و از زندان آزاد می‌شود.»

به گزارش شمانیوز : فارس نوشت «مجید» دایی رضا و علی یونسی نیز که عضو گروهک منافقین بود، در سال ۱۳۶۰ کشته شد. عامل اصلی و سرحلقه اتصال این خانواده به گروهک تروریستی منافقین، «زیبا» خاله رضا و علی یونسی است که همسر او هم در عملیات مرصاد [فروغ جاویدان] کشته شد. زیبا که سابقه عضویت در شورای مرکزی گروهک منافقین را داشت، در سال ۱۳۸۷ و بر اثر ابتلا به سرطان در پاریس مُرد.

خبرگزاری فارس به دلایلی نام خانوادگی زیبا و مجید را ننوشته است اما همین ارتباط خانوادگی را انگیزه علی یونسی برای عضویت در سازمان مجاهدین خلق قلمداد کرده است. به خصوص اینکه برادر و خواهر او در گفت و گو با رسانه‌ها به سوابق خانوادگی خود اشاره‌ای نکرده بودند.

ارتباط خانوادگی با مجاهدین همیشه برای افراد دردسرساز بوده است. نمونه اخیر آن پیروز حناچی بود که به خاطر سوابق برادرش، با مشکلات فراوانی برای نشستن روی صندلی شهرداری تهران مواجه شد. البته برخی دیگر مثل آیت الله جنتی با این مشکل مواجه نشده است. درباره علی یونسی البته ماجرا کمی متفاوت است، مشکل او ارتباط خانوادگی نیست، اتهامی که به او زده شده، بیشتر از ارتباطات است و او فعلا به اتهام بمب‌گذاری و توطئه در خرابکاری بازداشت شده است. فعلا حکمی برای او صادر نشده و معلوم نیست واقعا او سر پل و رابط سازمان مجاهدین در ایران بوده یا یک دانشجوی نخبه معمولی است.

 

علی یونسی دانشجو کیست؟

 

به گزارش شمانیوز به نقل از فارس، یافته‌ها نشان می‌دهد که آنچه توسط علی یونسی دنبال شده، سؤاستفاده از شرایط کرونایی کشور و ایجاد انفجار در مقابل برخی نهادهای کشور برای ایجاد غائله‌ای جدید در کشور بوده؛ موضوعی که کشف مواد منفجره در بازرسی از منزل یونسی تأییدکننده آن است.

 یکی از مخاطبان موضوع «وضعیت دانشجوی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف علی یونسی» را مطرح کرده و خواسته‌است تا این موضوع را پیگیری شود، در متن ارسالی به وی آمده است: طبق اخبار واصله امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، در ۲۲ فروردین ۹۹ بوسیله ماموران لباس شخصی بدون ارائه هیچگونه حکمی و با ضرب و شتم بازداشت شدند. پس از پیگیر‌های خانواده علی یونسی مشخص شد که وی و هم دانشگا‌هیش توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند و پرونده به شعبه ۶ دادسرای اوین به بازپرس جعفری ارسال شده است. در طول هفته گذشته و این هفته، پدر علی یونسی تقریبا هر روز به دادسرا مراجعه کرده و ۳ بار توانسته با بازپرس جعفری صحبت کند. در هر ۳ بار وی گفته که پرونده علی مشکلی ندارد و طی روزهای آینده آزاد می‌شود. از معاونت دانشگاه شریف به پدر علی یونسی اطلاع دادند که نهادهای امنیتی در روزهای اخیر در مورد علی یونسی و امیرحسین مرادی استعلام کرده‌اند و دانشگاه گفته مشکلی در مورد این دانشجویان وجود ندارد.حال سوال این است که این دو دانشجو به چه علت بازداشت شده و وضعیت سلامتی و آزادی آنان به چه شکل است؟

به در نخستین روزهای اردیبهشت ماه، خبری مبنی بر دستگیری دو تن از دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف با نام‌های علی یونسی و امیرحسین مرادی منتشر شد و در این خبر ادعا شد که این دو بدون ارائه هیچ حکمی از سوی ماموران امنیتی و با ضرب و شتم بازداشت شده‌اند.

اما اولین واکنش رسمی و ارائه جزئیاتی از اتهامات و علل بازداشت این دو دانشجو روز گذشته توسط غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه بود.

اسماعیلی در خصوص دستگیری دو تن از دانشجویان دانشگاه شریف، گفت:‌ در بازداشت افراد به حرفه و شغل آنها کاری نداریم؛ بلکه ما به اتهام نگاه می‌کنیم. این افراد که متأسفانه با گروه‌های ضد انقلاب به ویژه گروهک منافقین ارتباط داشتند، تحت تعالیم این گروهک‌ها به دنبال اقدامات خرابکارانه جدی بودند. البته خانواده یکی از این افراد پیش‌تر با این گروهک‌ها ارتباط داشتند و در بازرسی از منازل آنها اقلام انفجاری کشف شد.

اشاره غلامحسین اسماعیلی به سابقه خانوادگی یکی از این دانشجویان با گروهک منافقین، ما را بر آن داشت تا در پیگیری از منابع مختلف در دستگاه قضایی و امنیتی به اطلاعاتی در خصوص این پرونده دست پیدا کنیم.

نخستین یافته آنکه، علی یونسی همان فردی است که خانواده او سابقه ارتباط با گروهک تروریستی منافقین را دارند؛ برادر او یعنی «رضا یونسی» که در حال حاضر مقیم سوئد است، دانشجوی اخراجی دانشگاه امیرکبیر است که فعالیت خود را در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد در خبرنامه امیرکبیر آغاز و سپس به واسطه «زیبا» خاله‌‌اش که از اعضای شورای مرکزی گروهک منافقین در پاریس بود،‌ ارتباط‌گیری با این گروهک را شروع کرد و بعنوان یک سمپات منافقین به فعالیت در محیط دانشجویی پرداخت؛ او در عین حال هسته‌ای ۱۵ نفره‌ از دانشجویان و دوستان نزدیک‌اش را تشکیل می‌دهد و با تقسیم کار انجام شده در راستای اهداف گروهک منافقین اقدام می کند.

رضا یونسی در سال ۱۳۸۵ پس از اخراج از دانشگاه امیرکبیر به سوئد رفت و برای جذب افراد از روش‌های تطمیعی و وعده‌های مالی و تحصیلی به دانشجویان،‌ سرویس‌دهی به گروهک منافقین را این بار از خارج از کشور آغاز کرد.

 

wisgoon - ویسگون - ⭕️علی یونسی کیست؟! ‌♦️اتهاماتِ وی: دست ...

 

«یوسف یونسی» پدر خانواده یونسی هم سابقه دستگیری در سال ۱۳۶۳ را به دلیل اقدامات تروریستی و عضویت در سازمان منافقین دارد که در آن زمان به ۱۲ سال زندان محکوم می‌شود، اما پس از تحمل ۳ سال حبس، عفو و از زندان آزاد می‌شود.

«مجید» دایی رضا و علی یونسی نیز که عضو گروهک منافقین بود، در سال ۱۳۶۰ کشته شد.

عامل اصلی و سرحلقه اتصال این خانواده به گروهک تروریستی منافقین، «زیبا» خاله رضا و علی یونسی است که همسر او هم در عملیات مرصاد کشته شد. زیبا که سابقه عضویت در شورای مرکزی گروهک منافقین را داشت، در سال ۱۳۸۷ و بر اثر ابتلا به سرطان در پاریس مُرد.

بررسی خط خبری رسانه‌های معاند طی چند روز گذشته بیانگر برجسته‌سازی یک پرسش از سوی آنها مبنی بر این است که چرا یک دانشجوی دانشگاه شریف باید متهم به همکاری با سازمان مجاهدین خلق (منافقین) باشد؟

پاسخ به این پرسش با بررسی سوابق خانوادگی علی یونسی ساده به ‌نظر می‌رسد؛ چراکه درجایی که پدر، مادر، برادر، خاله و دایی سابقه عضویت در این گروهک را دارند،‌ همکاری وی با منافقین هم دور از ذهن نمی‌رسد. علی الخصوص آنکه کارویژه رضا یونسی برادر علی یونسی در خارج کشور نیز ارتباط‌گیری و بهره‌برداری از دانشجویان در داخل کشور است.

یافته‌های دیگر ما نشان می‌دهد که آنچه توسط علی یونسی دنبال شده، سؤاستفاده از شرایط کرونایی کشور و ایجاد انفجار در مقابل برخی نهادهای کشور برای ایجاد غائله‌ای جدید در کشور بوده؛ موضوعی که کشف مواد منفجره در بازرسی از منزل یونسی تأییدکننده آن است.

از سوی دیگر دانشجویِ دانشگاه شریف بودنِ علی یونسی و امیرحسین مرادی را هم می‌توان پوششی مناسب برای پیگیری اقدامات خرابکارانه از سوی وی برشمرد که با تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات و با بازداشت به موقع این عناصر،‌ نقشه آنها پیش از هرگونه اقدام خرابکارانه‌ای کشف و خنثی شد.

در هفته جاری بازداشت دو دانشجوی دانشگاه شریف، بازتاب فراوانی در رسانه‌های خارج از کشور داشت. یکی از این دانشجویان علی یونسی بود که سابقه مدال‌آوری در المپیاد نجوم را داشت. خانواده یونسی در توییتر و مصاحبه با رسانه‌هایی مثل بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال، نسبت به شرایط بد بازداشت او اعتراض می‌کردند.

کانال «شورای صنفی دانشجویان کشور» اوایل اردیبهشت ماه برای نخستین بار خبر دستگیری یونسی و مرادی دو دانشجوی المپیادی دانشگاه صنعتی شریف را منتشر کرد. در خبر آنها گفته شده بود این دو نفر بدون حکم و با ضرب و شتم بازداشت شدند. این کانال نوشته «ماموران امنیتی با یورش به منزل خانواده رضا یونسی عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان امیرکبیر پدر و مادر وی را بازداشت کرده و به نقطه نامعلومی انتقال داده‌اند و تاکنون نیز هیچ اطلاعی از وضعیت آنان در دسترس نیست.»

 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه