شمانیوز

مدیر مجموعه نوشت‌افزار ایرانی اسلامی «آفتاب» می‌گوید: تعطیلی مدارس بر اثر شیوع ویروس کرونا و مشخص نبودن وضعیت آن در سال تحصیلی آینده بر کار تولیدکنندگان نوشت‌افزار تأثیر منفی گذاشته و بازار کششی برای خرید محصولات ندارد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم : نوشت‌افزار ایرانی اسلامی که کار خود را با دو برند آغاز کرده بود، امروز با بیش از 100 تولیدکننده فعال، یکی از پرطرفدارترین محصولات بازار نوشت‌افزار را در اختیار دارد. تولیدکنندگان این حوزه که در سال‌های گذشته با مشکلات متعددی مانند جلب نظر بازار، طراحی شخصیت‌های متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی، تأمین مواد اولیه، واردات محصولات چینی و ... مواجه بودند، امسال اما وضعیت ناپایدارتری نسبت به سال‌های گذشته دارند.

شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تأثیری مستقیم بر روند کار این تولیدکنندگان داشته است. آنها که در سال‌های قبل این روزها گُل کارشان بود، حالا می‌گویند خریداری نیست. نامشخص بودن وضعیت باز یا بسته بودن مدارس در سال تحصیلی جدید، آینده نامعلومی را برای این تولیدکنندگان رقم زده است. مهدی یوسف‌وندی، مدیر مجموعه نوشت‌افزار «آفتاب»، با اشاره به مشکلات این روزهای واحد خودش می‌گوید: شرایط بازار اصلاً خوب نیست. در سال‌های گذشته ما از اسفندماه پیش فاکتورها را صادر می‌کردیم و در فروردین و اردیبهشت‌ماه فروش عمده را انجام می‌دادیم. اما امسال با وجود اینکه در روزهای آخر اردیبهشت‌ماه هستیم، هنوز پیش فاکتوری صادر نشده و گردش مالی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه انبارهای ما پر از محصول است، اما نمی‌توانیم آن را بفروشیم، ادامه داد: مشکلات ما محدود به این موضوع نیست، مشکل اصلی تولیدکنندگانی مانند برند «آفتاب» که تولیدکننده دفتر مشق هستیم، قیمت کاغذ خریداری شده و دفتری است که با آن تولید شده است. ما در زمستان سال گذشته کاغذ را با قیمت بندی 470 هزار تومان خریدیم، اما الآن کاغذ به بندی 320 هزار تومان رسیده است. با وجود اینکه دفترهای تولید شده را با قبول ضرر می‌خواهیم بفروشیم، اما کسی خریدار نیست.

یوسف‌وندی به تأثیر کرونا بر کسب و کار تولیدکنندگان نوشت‌افزار اشاره و اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین دلایلی که بازار تمایلی به خرید محصولات ندارد، نامشخص بودن وضعیت مدارس است. اصلاً کسی نمی‌داند که مدارس در سال تحصیلی آینده باز خواهد شد یا نه، در شرایطی که دانش‌آموزان به مدرسه نروند، به دفتر نیاز دارند یا خیر. وزیر آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با کرونا پیام می‌دهند که در پاییز و زمستان امسال دو پیک بیماری خواهیم داشت، وقتی این موضوعات مطرح است، بازار هم ریسک نمی‌کند. بازار منطق فروش را در نظر می‌گیرد و براساس آن از من تولیدکننده اجناس را خریداری می‌کند.

مدیر مجموعه تولیدی «آفتاب» در ادامه به افزایش نرخ ارز و تأثیر آن بر بازار نوشت‌افزار اشاره کرد و یادآور شد: افزایش نرخ ارز ارتباط مستقیمی بر تولید و قیمت تمام شده محصولات دارد. در سال گذشته کاغذ به صورت حبابی بالا رفت؛ به طوری که قیمت آن هشت برابر سال 97 شد؛ این در حالی بود که نرخ دلار چهار برابر رشد داشت. این حباب در زمستان سال گذشته ترکید و قیمت‌ها منطقی‌تر شد. این روزها نرخ ارز حالت صعودی دارد، اما قیمت کاغذ هنوز تغییری نکرده است، چون هنوز یک مقدار کاغذ در انبارها وجود دارد. اما در یک‌ماه آینده کاغذ هم متأثر از نرخ ارز با افزایش قیمت مواجه خواهد شد. 

به گفته وی؛ به دلیل کرونا برخی از کارخانه‌های چینی تولید کاغذ را متوقف کردند و کار آنها نیز با مشکل مواجه شد؛ به همین دلیل واردات با تأخیر صورت می‌گیرد. مجموع این عوامل کم‌کم بر قیمت کاغذ و همچنین محصولات تولید شده در ماه‌های آینده تأثیرگذار خواهد بود.

یوسف‌وندی به وعده‌های دولت برای حمایت از تولید دفتر مشق با کمترین هزینه و تخصیص کاغذ با ارز دولتی به برخی از تولیدکننده‌ها اشاره کرد و گفت: این کاغذ به دست ما که نرسید. اصلاً مصوب نشد که بتوان آن را پیگیری کرد. درباره نوشت‌افزار فقط مسئولان حرف‌ها و وعده‌هایی می‌دهند که خوراک رسانه‌ای داشته باشد. در سال گذشته با وجود مشکلات ایجاد شده ما به عنوان تولیدکننده هیچ‌گونه حمایتی نشدیم؛ حتی به ما وام با بهره بالا هم تعلق نگرفت.

این تولیدکننده نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد شما برای بهتر شدن اوضاع کنونی چیست، گفت: پیشنهادم این است که دولت هیچ کاری انجام ندهد و کار را به خود بازار واگذار کند. شرایط الآن شرایط جالبی نیست، ما در اسفند سال گذشته به دلیل شرایط پیش آمده مجبور شدیم که 60 درصد از نیروهای خود را تعدیل کنیم. شرایط چندان مساعد نیست، اما این به معنای ناامیدی هم نیست. ما با همین شرایط کارمان را جلو می‌بریم و امیدواریم که اوضاع هم بهتر شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه