شمانیوز

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به اینکه مطابق مصوبه شب گذشته پایه حقوق از یک‌میلیون و ۸۳۵هزار تومان به یک‌میلیون و ۹۱۱هزار تومان و حق مسکن به ۳۰۰هزار تومان افزایش یافت، گفت: این مصوبه عطف به ماسبق نمی‌شود.

به گزارش شمانیوز و به نقل ازخبرگزاری تسنیم:فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره مصوبات شب گذشته شورای‌عالی کار گفت: با توجه به اینکه نرخ پایه سنوات 75 هزار تومان کسر شد, یعنی پایه سنوات از 175 هزار تومان به 100 هزار تومان رسید، به همین دلیل به سایر سطوح مزدی روزانه 2600 تومان افزوده شد.

 توفیقی با بیان اینکه حدود 5درصد به پایه حقوق کارگران در سال 99 افزوده شد گفت: میزان حداقل حقوق در سال 99 حدود 26 درصد افزایش یافت. طبق قولی که شب گذشته از سوی وزیر داده شده است, تاریخ اجرای مصوبه حق مسکن حداکثر از ابتدای تیر ماه خواهد بود.

وی در مورد اینکه آیا مصوبه شورای‌عالی کار عطف به دو ماه گذشته هم می‌شود یا خیر، گفت: مصوبه شورای‌عالی کار در مورد افزایش 26درصدی حداقل حقوق و 200 هزار تومانی حق مسکن از اول تیر ماه 99 اجرا می‌شود و عطف به ما سبق نمی‌شود، در واقع سه ماه اول سال طبق روال قبلی انجام می‌شود

 توفیقی با بیان اینکه نرخ پایه سنوات در اکثر کارگاه‌ها به‌خاطر سابقه شناور کارگران, قابلیت اجرایی ندارد گفت: به همین دلیل شب گذشته تلاش شد پایه سنوات منطقی‌تر شود. از سوی دیگر افزایش حداقل دستمزد به 26درصد رسید. هر سال در کشور 2 نرخ تورم اعلام می‌شود؛ تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود, تورم اقلام مصرفی است, اما تورم کل جامعه حدود 34.8 درصد بود که با این حساب, حداقل دستمزد کمتر از این میزان است و باز هم نتوانستیم ماده 41 را عملیاتی کنیم. این اعداد به هیچ عنوان تأمین‌کننده سبد معیشت نیست اما همین که مجدداً بازنگری شد با کمک ایستادگی کارگران و نمایندگانشان بود.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار گفت: مبلغ بن حدود 210 هزار تومان افزوده شد و با حق مسکنی که 200 هزار تومان افزوده شد, می‌توان گفت حدود 42.5 درصد به دستمزد افزوده شد.

به گزارش تسنیم، پایه حقوق از یک میلیون و 835 هزار تومان به یک میلیون و 911 هزار تومان افزایش می‌یابد. حق اولاد از 183 هزار و 500 تومان به 191 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. حقوق یک کارگر مجرد بدون سابقه دو میلیون و 611 هزار تومان خواهد بود. حقوق یک کارگر با یک فرزند بالاتر از دو میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود. سایر سطوح علاوه بر حق مسکن روزی 2600 تومان نیز اضافه شد.

توفیقی گفت: در حاشیه جلسه شورای‌عالی کار صحبت‌هایی درباره مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی شده است. از آنجایی که نماینده بازنشستگان در جلسه شورای‌عالی کار نیست معمولاً مستمری بازنشستگان در جلسه هیأت امنای تأمین اجتماعی تعیین می‌شود، اما شب گذشته وزیر کار وعده داد که علاوه بر مصوبات شب گذشته افزایش بر سایر مؤلفه‌های مستمری بازنشستگان به‌گونه‌ای باشد که رقم افزایش حقوق آنها قابل قبول باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied