شمانیوز

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: ۸۵ درصد انتقال ویروس کرونا در این استان ناشی از مراودات درون خانوادگی از جمله برگزاری مهمانی‌های خانگی و رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی در این مراسم ها است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از برنا  : رشید حیدری مقدم روز شنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا بیان کرد: رعایت نکردن فاصله اجتماعی در کلینیک‌ها، مطب پزشکان، آزمایشگاه ها، مراکز تصویر برداری، اداره های دولتی، بانک ها، دفاتر پیشخوان دولت و فروشگاه های زنجیره ای نگران کننده است.

وی اضافه کرد: برخی از شهروندان اقدام به برگزاری مراسم عروسی به صورت پنهانی در منازل، باغ ها و تالارها می کنند همچنین مراسم عزا با حضور پرشمار افراد برگزار می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: کشاورزان سومین گروهی هستند که بیشترین افراد مبتلا به کرونا را در همدان تشکیل می دهند بنابراین انتظار می رود رسانه ها نسبت به آموزش تمرکز بیشتری داشته باشند.

حیدری مقدم ادامه داد: شاخص سرایت پذیری به ۴۸ صدم کاهش یافته یعنی هر ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا یک نفر را می تواند به این ویروس مبتلا کند در حالیکه هفته گذشته این شاخص در همدان ۸۹ صدم بود.

وی گفت: طبق گزارش معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مدت سه استان زنجان، همدان و اردبیل پیک جدی کرونا را تجربه نکرده و در معرض خطر هم نبودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: چهارهزار و ۶۳۹ نمونه برداری از افراد شاغل و خانه دار امسال صورت گرفته که  ۴۵ درصد افراد آلوده بانوان خانه دار، سپس مشاغل آزاد، کشاورزان، بازنشستگان و کارمندان، نظامی ها و کادر بهداشت و درمان بودند.

حیدری مقدم وضعیت بروز کرونا در سیستم اداری همدان را نگرانی جدی علوم پزشکی دانست و افزود:  ۶۲ تن از کادر پزشکی این استان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شدند.

وی مهمترین علت افزایش انتشار ویروس کرونا در روزهای اخیر را عادی انگاری بیماری دانست و افزود: ۸۵ درصد مردم بر این باروند که کرونا روال عادی را طی می کند و این مولفه را برگرفته از بازگشایی فعالیت ها است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: با افزایش ۲ برابری شمار بیماران کرونا مثبت از هشت مورد به ۱۶ مورد در روز رسیده و این آمارها بیانگیر افزایش احتمال ابتلا به این ویروس است.

حیدری مقدم ادامه داد: باید با دقت بالا، حساس سازی عموم جامعه، آموزش رویکرد نوین سبک زندگی با در نظر گرفتن ترویج سبک زندگی با کرونا مورد توجه همه دستگاه ها باشد.

وی گفت: برخی از روستاهای بهار، فامنین و منطقه منوچهری در شهر همدان نقطه طغیان بیماری بود که علوم پزشکی تمرکز خود را بر روی بیماریابی فعال در این مناطق قرار داد.

حیدری مقدم افزود: با توجه به اینکه استان های مجاور همدان در شرایط نامناسبی قرار دارند، در صورت بی توجهی به دستورالعمل های بهداشتی، رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی، بی توجهی به شستشوی مرتب دست ها و رعایت نکردن بهداشت فردی و اجتماعی احتمال بحرانی شدن کرونا در همدان زیاد است.

فرمانده انتظامی استان همدان نیز گفت: اداره اماکن انتظامی این استان با قوت نسبت به رصد وضعیت برگزاری مراسم در تالاها و دیگر اماکن ورود کرده است.

سردار بخشعلی کامرانی صالح افزود: ۵۰ تا ۶۰ مورد پلمب و صدور اخطار تاکنون توسط پلیس صورت گرفته و در صورت تداوم تخلف، واحدهایی که توجهی به مصوبه ستاد کرونا و دستورالعمل ها ندارند پلمب می شوند.

فرماندار همدان نیز گفت:  به منظور حمایت از رانندگان اتوبوس و رعایت فاصله اجتماعی ، نرخ کرایه اتوبوس ۲ نرخی تعیین شد که با توجه به تعطیلی فعالیت این مجموعه ، سپس کرایه آنها یکسان شد.

حسین افشاری افزود: کرایه تاکسی ها از سوی شورای شهر افزایش ۴۳ درصدی پیشنهاد شد که این میزان افزایش در هیات تطبیق مورد موافقت قرار نگرفت و به ۲۹ درصد کاهش یافت اما به علت شرایط کرونا ۳۵ درصد افزایش یافت.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا سوار کردن بیش از ۲ سرنشین در صندلی عقب تاکسی ممنوع بوده و تخلف محسوب می شود.

شهردار همدان نیز گفت: مکان هایی برای عرضه ماسک ارزان قیمت در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است و از فردا ماسک با قیمت یک هزار تومان در این محل ها توزیع می شود.

عباس صوفی اضافه کرد: همچنین ۲ پارک شهروند و پارک ایرانی برای نصب چادر تعیین شده است و تنها در این بوستان ها افراد مجاز به نصب چادر هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه