شمانیوز

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : اگر چه شدت بیماری کرونا در کودکان کمتر از سایر گروه‌های سنی است ، ولی خطر انتقال این ویروس از آنها به افراد مسن چندین برابر است.

 دکتر فرهنگ بابا محمودی افزود : خانواده ها مراقب مراودات کودکانشان با بزرگسالان بخصوص پدر بزرگ ها و مادر بزرگها باشند تا از طریق کودکان ، کرونا به این گروه سنی منتقل نشود.

وی گفت : همان گونه که تجربه جهانی نشان داده ، شیوع و شدت ویروس کرونا در کودکان کمتر از سایر گروه های سنی است و علایم این بیماری چندان در کودکان مشاهده نمی شود و به همین دلیل هم احتمال انتقال ویروس از این گروه سنی به بزرگسالان و افراد کهنسال بیشتر است.

این پرشک متخصص بیماری عفونی به شهروندان توصیه کرد : با توجه به این که شیوع ویروس کرونا طی روزهای اخیر نسبت به هفته های گذشته شدت گرفت و آمار بیماران نیز رو به افزایش است ، لازم است والدین بیشتر مراقب کودکانشان باشند و از مراودات و نزدیک شدن آنان به پدر بزرگ و مادر بزرگ جلوگیری کنند.

مراسم عروسی و عزا ، کانون شیوع کرونا  

رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی مازندران که در یکی از بیمارستان های کرونایی در این خطه شمال کشور مشغول درمان بیماران مبتلا به کرونا است ، گفت : در روزهای اخیر بیشتر بیمارانی که به کرونا مبتلا شدند، افرادی هستند که در مراسم عروسی و یا مراسم ختم شرکت داشتند.

دکتر بابا محمودی به شهروندان توصیه کرد که از رفتن به این گونه مراسم و حتی سایر اجتماعات خودداری کنند تا به این ویروس خطرناک قرن مبتلا نشوند.

وی اضافه کرد : در صورتی که ضرورت برای حضور در مراکز شلوغ و اماکن سرپوشیده وجود داشت ، به طور حتم باید از ماسک ولو ماسک های خانگی که می تواند تا حدود ۹۰ درصد از انتقال ویروس جلوگیری کند ، استفاده شود.

ممنوعیت  ماسک ان‌۹۵ برای بیماران کرونایی 

عضو کارگروه علمی و مشورتی کرونا دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مورد استفاده از ماسک هم گفت : استفاده از ماسک برای تمام افراد در فضاهای سرپوشیده و اجتماعات حداقل تا زمان تولید دارو و همه گیری تولید واکسن ضروری است.

دکتر بابا محمودی استفاده از ماسک ان‌۹۵ را برای بیماران کرونایی خطرناک توصیف کرد و اظهار داشت : این ماسک باید صرفا توسط افرادی که از بیماران کرونایی حفاظت می کنند و یا کادر درمانی که با این بیماران سر و کار دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

وی دلیل منع استفاده از این ماسک را برای بیماران کرونایی ، انتقال این ویروس از طریق فیلترهای ماسک به طرف مقابل اعلام کرد و اظهار داشت : بیماران آسم ، افراد مسن که از لحاظ تنفسی دچار مشکل هستند نیز نباید از این ماسک استفاده کنند.

بابامحمودی ماسک جراحی و پزشکی و حتی دست دوز را بهترین شیوه برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا دانست و به افرادی که از ماسک دست دوز استفاده می کنند ، توصیه کرد که در هر بار استفاده آن را با آب و صابون شست و شو بدهند و با در آفتاب خشک کنند و یا پس از اتو کشیدن بار دیگر مصرف کنند.

در استان مازندران طبق گزارشی که روز گذشته از سوی دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل ارایه شد ، نزدیک به ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در سطح بیمارستان های این دو  دانشگاه بستری هستند که نسبت به یک هفته گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش دارد.

منبع: ایرنا

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied