شمانیوز

در ابتدای شیوع کرونا در ایران، بیش از ۸۶ درصد افراد مبتلا دچار تب بودند اما اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماران دارای تب هستند.علائم شایع کرونا در مردم ایران شامل سرفه خشک، گلودرد، اختلالات بویایی و چشایی، کوفتگی بدن، درد عضلات و تنگی نفس و در مواردی خلط خونی که از شایع ترین است.

علیرضا مقتدری، قائم مقام معاونت آموزش و پژوهش نظام پزشکی اصفهان گفت: در بررسی های انجام گرفته بر روی بیماران کرونایی در ایران، تنها حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا، دچار تب بوده اند و موارد نادری از آنها دچار راش پوستی و قرمزی چشم شده اند.

وی ادامه داد: سنجش تب در سازمان‌ها و دستگاه‌ها به عنوان عامل شناخت افراد مبتلا، تنها ۵۰ درصد از موارد ابتلا را میتواند غربالگری کند، ولی به دلیل اینکه راحت‌ترین و عملی ترین روش است، در این مراکز انجام می‌شود و نداشتن تب، دلیلی بر عدم ابتلا نیست.

مقتدری با بیان اینکه در ابتدای شیوع کرونا در ایران، بیش از ۸۶ درصد افراد مبتلا دچار تب بودند، ادامه داد: اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماران دارای تب هستند.علائم شایع کرونا در مردم ایران شامل سرفه خشک، گلودرد، اختلالات بویایی و چشایی، کوفتگی بدن، درد عضلات و تنگی نفس و در مواردی خلط خونی که از شایع ترین است.

وی ادامه داد: تب بالا، راش پوستی و قرمزی چشم در ۵۰ درصد بیماران، علائم گوارشی شامل اسهال و استفراغ در ۱۰ الی ۱۵ درصد بیماران، عدم وجود هر گونه علائم حاکی از بیماری در ۲۰درصد مبتلایان مشهود است.

قائم مقام معاونت آموزش و پژوهش نظام پزشکی اصفهان گفت: بر اساس تحقیقات انجام گرفته؛ ۹ الی ۱۰ درصد افرادی که در بیمارستان‌ها فعالیت کرده و با بیماران کرونایی در تماس هستند، آلوده هستند، از سوی دیگر جدیدا، نشانه های بیماری کرونا در بیماران ایرانی، از علائم شبیه سرماخوردگی و تنگی نفس، به علائم گوارشی تغییر کرده است و اخیرا مراجعه بیماران کرونایی با علائم گوارشی، رو به افزایش است.

مقتدری با اشاره به شایع ترین علائم گوارشی کرونا، افزود: اسهال آبکی روزی پنج مرتبه، دل پیچه، کاهش اشتها، تب خفیف، کاهش حس بویایی و چشایی از شایع ترین علائم گوارشی این بیماری است.

وی ادامه داد: بیماران مبتلا به کرونا ممکن است علائم جدیدی همچون سردرد، درد عضلانی، اختلال بویایی و چشایی و اسهال داشته باشند که در صورت داشتن هر یک از این علائم، لازم است فورا به پزشک مراجعه کنند.

قائم مقام معاونت آموزش و پژوهش نظام پزشکی اصفهان افزودذ: همچنین باید در نظر داشته باشیم که گرمای هوا و باز شدن مشاغل پر خطر، دلیلی بر پیروزی بر ویروس کرونا نیست و رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی، همچنان باید در دستور کار قرار گیرد و تا زمانی که واکسن این ویروس تولید نشود یا درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نشود، مردم باید نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را به شدت رعایت کنند

 

منبع: برنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه