شمانیوز

فرماندار کردکوی از پایان عملیات جستجوی «سها رضانژاد» خبرداد و گفت: تور گردشگری در دستگاه قضا پاسخگو باشد.

ابراهیم قدمنان، فرماندار کردکوی اظهار کرد: جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان کردکوی در خصوص آخرین تصمیم گیری برای عملیات جستجوی سها رضانژاد تشکیل شد. وی افزود: در این جلسه پایان عملیات عمومی جستجوی سها رضانژاد این کوهنورد گمشده در جهان نما اعلام شد اما این به معنای پایان مأموریت نیست. قدمنان ادامه داد: به دلیل اینکه ممکن بود عده‌ای خودسرانه برای جستجوی به منطقه وارد شود و سوءاستفاده‌هایی شود از این تاریخ (شنبه) به بعد کسی بدون مجوز ستاد بحران شهرستان اجازه جستجو را ندارد.

 

61666593

وی بیان کرد: اگر کسی قصد ورود به منطقه را دارد ابتدا باید از ستاد مدیریت بحران مجوز گرفته و سپس با مدیریت هلال احمر، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و محیط زیست کار خود را انجام دهد.

قدمنان با بیان اینکه اکثر نقاط احتمالی توسط نیروهای امدادی جستجو شده است، گفت: دو نقطه از قلم افتاده که به‌زودی اکیپی برای این کار آماده و به محل مورد نظر اعزام می‌شوند و از سگ‌های تجسس، کوهنوردان و نیروهای دیگر استفاده خواهد شد.

فرماندار کردکوی اضافه کرد: اگر در این دو نقطه کوهنورد مفقود شده پیدا نشد، پایان عملیات را اعلام کرده و گزینه‌های دیگری که در دستور کار نیروهای انتظامی، امنیتی و غیره است را ادامه می‌دهیم.

وی بیان کرد: تور مورد نظر که سها رضانژاد با آن به منطقه سفر کرده مجرم است و حق آمدن به جهان نما را نداشته بنابراین هم شرکتی که مجوز داده و هم شرکت کنندگان در آن باید پاسخگو باشند.

 

72231c62-d25e-4436-849b-bc4af5df5529

گفتنی است روز جمعه (۲۰ تیرماه) گمشدگی «سها رضانژاد» دختر ۲۷ ساله در ارتفاعات جهان نمای کردکوی به نیروهای امدادی و انتظامی گزارش شد.

این دختر همراه گروه گردشگری به گلستان سفر کرده بود که از صبح جمعه مفقود شده و همه امکانات از جمله خودروی آفرود، پهپاد و غیره برای یافتن وی بسیج شده‌اند. این گروه در ارتفاعات کردکوی کمپ داشته که این بانو بعد از خروج از چادر دیگر برنگشته است.

 

ماجرای سها رضا نژاد چیست؟ 

پنجشنبه 19 تیرماه یک گروه 20 نفره طبیعت گردی از تهران به استان گلستان سفر کردند و در ارتفاعات جهان نما مستقر شدند، حدود ساعت 8 صبح جمعه 20 تیرماه «سها رضانژاد» دختر 27 ساله اهل کرج که یکی از اعضای این گروه بود مفقود شد و با گذشت 6 روز هنوز پیدا نشده است.
 
کشیک امداد هلال احمر استان گلستان ساعت 11 صبح جمعه اعلام حادثه کرد تا عملیات تجسس برای پیدا کردن سها رضانژاد آغاز شود و در نخستین اقدام دو تیم جستجو و نجات در محل حادثه مستقر و عملیات جستجو را آغاز کردند.
 
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان کردکوی گفت: عملیات روز نخست نتیجه‌ای نداشت، روز شنبه چهار تیم دیگر برای جستجو اضافه کردیم که باز هم بدون نتیجه بود و روز یکشنبه هم نتیجه‌ای حاصل نشد.
 
حسین باقری افزود: آفرودسواران، صخره نوردان، محیط بانان و نیروهای متخصص دیگر هم برای پیدا کردن این بانوی گمشده به جمع نیروهای هلال احمر پیوستند اما با گذشت 6 روز از وقوع حادثه هنوز نتیجه‌ای به دست نیامده است.
 
وی ادامه داد: منطقه حادثه بسیار صعب‌العبور و دارای دره‌های سخت و پرتگاه‌های سنگین است و با وجود شرایط جوی سخت، مه شدید و بارندگی، عملیات به طور جدی ادامه دارد.
 
اما پرونده قضایی این دختر گمشده در ارتفاعات جهان‌نما هم تشکیل و در نخستین اقدام از سه نفر بازجویی شد.
 
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کردکوی در این خصوص اظهار داشت: این پرونده در حال تحقیقات بوده و ابتدا مدیر این گروه و دو نفر دیگر از عوامل آن به دادسرای شهرستان و اظهارات آنها دریافت شد.
 
هادی عزیززاده افزود: به دلیل شیوع کرونا به این گروه برای صعود در شهرستان مجوز داده نشده بود اما آنها غیر قانونی و از مسیرهای فرعی به ارتفاعات جهان‌نما صعود کردند.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان هم با بیان اینکه این گروه با وجود هشدارهای مدیران محلی به ارتفاعات جهان‌نما رفتند، گفت: با تاکید استاندار تمام امکانات را بسیج و تمام گزینه‌ها و حالات مختلف برای پیدا کردن این بانوی گمشده بررسی کردیم.
 
عبدالرضا چراغعلی در خصوص شایعه پیدا شدن سها رضانژاد که چند روز قبل در فضای مجازی مطرح شده بود، خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا می‌کنم اخبار مستند را از شورای تامین، هلال احمر و فرمانداری دنبال کنند و به شایعات فضای مجازی توجهی نکنند.
 
کارشناس جمعیت هلال احمر گلستان در خصوص جزئیات جستجوی این حادثه گفت: قبل از شروع به کار تئوری احتمالات را کنار هم قرار دادیم و عملیات فرود در پرتگاه، جستجوی زمینی با سگ‌های تجسس، صخره نوری و غیره را اجرا کردیم.
 
اصغری افزود: مه شدید و بارندگی کار ما را برای جستجو سخت کرد و فقط در برخی ساعات توانستیم از هلی‌شات استفاده کنیم، اما تا شعاع 10 کیلومتر از محل وقوع حادثه را جستجو کردیم و تیم‌های امداد و نجات ما کلبه‌های داخل جنگل را هم جست‌وجو کردند.
 
وی یادآور شد: با توجه به بررسی‌ها احتمال سقوط از پرتگاه را رد می‌کنیم، همچنین خیلی بعید است که حیوانات درنده به این دختر گمشده آسیب‌زده باشند زیرا حیوانات درنده با توجه به آتش درست کردن مردم به این منطقه پا نمی‌گذارند.
 
وی در پایان گفت: باز هم احتمال می‌دهیم که بانوی گمشده هنوز در این منطقه باشد و با این انگیزه عملیات جستجو را همچنان ادامه می‌دهیم.
 

منبع : مهر

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه